Poznańscy naukowcy i artyści nagrodzeni

Nagrody Artystyczne i Naukowe Miasta Poznania rozdane. Ich laureatami zostali profesorowie Aleksander Kuczma i Marek Hendrykowski. Ponadto ogłoszono listę młodych twórców i badaczy, którzy za swoje dokonania otrzymali miejskie stypendia.

Są chlubą Poznania, dbają o jego dobre imię i prestiż. Naukowcy i artyści. Nieprzerwanie od 1991 władze miasta honorują ich Nagrodami Artystycznymi i Naukowymi oraz miejskimi stypendiami. Nie inaczej stało się w tym roku. 12 czerwca w Sali Białej Urzędu Miasta Poznań ogłoszono ich laureatów.

Nagroda Naukowa Miasta Poznania o wysokości 39 tys. zł. została przyznana profesorowi Markowi Hendrykowskiemu z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Profesor Hendrykowski to jeden z najwybitniejszych polskich filmoznawców, historyków oraz teoretyków filmu i kina, medioznawców i krytyków filmowych. Ale nie tylko. To również twórca prężnie działającej w Poznaniu Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM, a także autor ponad 30 książek i kilkuset artykułów naukowych.

– Wyróżnienie traktuję nie jako wyróżnienie dla siebie, ale jako wyróżnienie dla poznańskiej humanistyki – mówił profesor Hendrykowski, który za 3 miesiące zacznie 45. rok pracy naukowej.

Wyróżnienie jest szczególnie interesujące w kontekście symbolicznego pogrzebu humanistyki, jaki niedawno miał miejsce na placu Mickiewicza. Co profesor Hendrykowski powiedziałby ludziom wieszczącym śmierć nauk humanistycznych?
– Myślę, że humanistyka jest wartością szczególną – stwierdził. – Kiedyś humanistyka łączyła w sobie dwa światy, które w znacznej mierze wydają się dziś oddzielone. Nauka i sztuka były dwiema odmianami tego samego dążenia do tworzenia rzeczy niezwykłych. Nie tylko nie dzielono tego, co jest uczuciem i myślą, ale wręcz przeciwnie, próbowano łączyć te dwa strumienie życia duchowego. Humanistyka jest wartością nadrzędną. To, że obserwujemy jej społeczny kryzys, wynika z wielu uwarunkowań. Na pewno nie z tego, że humanistyka jest winowajczynią. Trzeba myśleć o stworzeniu warunków do jej rozwoju, bo bez niej nasz świat może stać się bardzo szybko nieludzki. Już zresztą miejscami bywa.

Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania o wysokości również 39 tys. zł uhonorowano profesora Aleksandra Kuczmę z Uniwersytetu Artystycznego. Nieobecny podczas ogłoszenia nagród i stypendiów miejskich profesor Kuczma to legenda polskiego designu eksperymentalnego, jedyna w swoim rodzaju osobowość twórcza i dydaktyczna, wychowawca wielu pracowników naukowych. Na swoim koncie profesor Kuczma ma wiele osiągnięć, by wymienić II nagrodę w konkursie „Krzesło ’94”, „Dobry Wzór 1995”, „Forma Roku 1996” czy Nagrodę Rektora ASP I stopnia (1996).

Oprócz laureatów nagród miejskich poznaliśmy też młodych twórców i badaczy wyróżnionych Stypendiami Artystycznymi i Naukowymi Miasta Poznania. Zarówno jeśli chodzi o twórców, jak i badaczy rozpiętość dziedzin była niezwykle szeroka. Chemia, ekonomia, farmacja, medycyna, balet, fotografia, muzyka czy rzeźba – przedstawiciele tych i innych dziedzin nauki i sztuki zostali nagrodzeni stypendiami.

Jednym ze stypendystów jest Piotr Scholz, student Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary jazzowej, wyróżniony Stypendium Artystycznym Miasta m.in. za aktywne propagowanie poznańskiego środowiska jazzowego w Polsce i za granicą.
– To bardzo ciężki okres dla jazzu, bo najwięksi geniusze powoli odchodzą – mówił Scholz, odnosząc się do śmierci Ornette’a Colemana, zmarłego niedawno mistrza i jednego z prekursorów free jazzu (Coleman zmarł dokładnie 11 czerwca 2015 roku – red.) – Naszą rolą, młodych ludzi związanych z jazzem, jest wykorzystanie nabytej wiedzy do tego, by tworzyć coś nowego, żeby jazz cały czas się rozwijał. Tak robią moi przyjaciele z Poznania. Widzę, jak rośnie tu nowe środowisko jazzowe. A to przecież jazzowe miasto. Stąd jest m.in. Krzysztof Komeda. Poznań zawsze miał tradycje. Teraz widać, że odbudowuje swoją pozycję.

Lista laureatów Stypendiów Naukowych Miasta Poznania: Marta Balcerek-Kosiarz, Piotr Trąpczyński, Monika Beszterda, Michał Piotr Antoszczak, Kosma Woliński, Mateusz Balcerzak, Michał Kazimierz Niemczak, Nadia Sawicka-Gutaj, Magdalena Paczkowska, Michał Cegłowski, Anita Marta Owczarek, Piotr Rzymski.

Lista laureatów Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania: Monika Błaszczak, Adrian Kolarczyk, Piotr Scholz, Damian Kurek, Damian Reniszyn, Robert Gruszewski, Karolina Maria Siwiak, Julianna Dorosz, Justyna Maria Olszewska, Adrian Wykrota.