Wicepremier Piechociński w Poznaniu: o gospodarce, innowacjach i rządzie

Z prawnikami i budowlańcami spotkał się w Poznaniu Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Ewy Kopacz. Polityk zapowiedział także, że w ostatnich miesiącach obecnej kadencji sejmu będzie dążył do spokojnej pracy nad ustawami ponad politycznymi podziałami.

Minister Piechociński miał w Poznaniu bardzo pracowity dzień – już od rana przebywał na Kongresie Prawników Wielkopolski, następnie zaś spotkał się z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Budownictwa. Wicepremier miał być także gościem Uniwersytetu Ekonomicznego, jednak musiał skrócić swoją wizytę ze względu na zeszłotygodniowe zawirowania w rządzie i poniedziałkowe spotkanie z Bronisławem Komorowskim, kończącym kadencję prezydentem Polski.

Właśnie o zmiany w rządzie próbowali podpytać ministra dziennikarze, którzy po południu spotkali się z nim na konferencji prasowej, jednak polityk nie chciał zdradzić żadnych szczegółów.
– Znam nazwiska nowych ministrów – zapewniał Piechociński podkreślając jednak, że ogłosi je jeszcze w poniedziałek premier Ewa Kopacz. – Trzeba mieć świadomość, że pani premier od dłuższego czasu przygotowywała się do tego kroku. Chciałbym też zaznaczyć, że wcześniejsze wybory byłyby mało racjonalne, ponieważ mogłyby się odbyć dopiero we wrześniu, a przecież planowo będą w październiku.

Piechociński uważa, że obecny wysyp ruchów osób oburzonych dotychczasowymi działaniami rządu wynika przede wszystkim z zatracenia umiejętności rozmawiania. Jego zdaniem właśnie te mechanizmy trzeba odbudować.
– Trzeba nam, jak nigdy dotąd, wspólnoty – przekonywał minister gospodarki. – Potrzebne jest nam nowe myślenie tam, na szczytach polityki. Trzeba się też spotkać i przyjrzeć toczącym się obecnie pracom legislacyjnym, żeby jeszcze przez te cztery miesiące zrobić coś razem, niezależnie od partyjnych szyldów. Jest kilka takich projektów, które myślę, że zyskają poparcie niezależnie od przynależności partyjnej.

Minister najwięcej mówił jednak o gospodarce – przypominał o rozpoczętym w 2014 roku programie tworzenia centrów arbitrażu i mediacji, które mają pomagać w szybszym i mniej problemowym rozwiązywaniu sporów pomiędzy przedsiębiorcami. W Poznaniu powstała jedna z pierwszych tego typu placówek. Piechociński zaznaczał także, że dalej toczyć się będą prace nad deregulacją poszczególnych zawodów, swoje podejście mają zmienić także urzędnicy – mają okazywać więcej zaufania i życzliwości przedsiębiorcom.

Wicepremier podkreślał także konieczność tworzenia nowoczesnej gospodarki, nie tylko jednak takiej, gdzie działać będą innowacyjne urządzenia, ale takiej, gdzie innowacyjna wiedza będzie przekazywana pracownikom. Piechociński uważa, że trzeba zwiększać środki przeznaczane na innowacyjną gospodarkę.
– Obecnie na rozwój innowacyjności idzie kwota w wysokości 0,7 proc. Produktu Krajowego Brutto, przy czym 1/3 tej kwoty pochodzi od przedsiębiorców. W 2020 roku chcemy mieć 1,7 proc. PKB przeznaczanych na innowacje, z czego 2/3 tej kwoty pochodzić powinno od przedsiębiorców – przekonywał Piechociński.