Nadchodzi “Lato na Targach”!

Wypoczynek, sport i kultura w jednym miejscu, a także góry piasku, ogród, leżaki, fontanna i kino pod gwiazdami dla każdego w sercu miasta, plac zabaw i duża piaskownica, oraz wiele innych atrakcji – tak wyglądać będzie tegoroczne “Lato na Targach”, które już po raz trzeci w okresie wakacyjnym organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Akcja potrwa od 26 czerwca do 28 sierpnia i przede wszystkim będzie miała charakter rodzinny.

“Lato na Targach” otworzy festyn, który odbędzie się w piątek 26 czerwca, o godz. 12.00. W programie pojawią się między innymi takie atrakcje, jak: animacje, zabawy, konkursy, amatorskie turnieje siatkówki i piłki nożnej, wrotki, pilates, warsztaty naukowe i czytelnicze oraz zwiedzanie targów. Większość z tych zajęć będzie przewijać się również przez kolejne dni targowego lata. Natomiast dla łasuchów będą kiełbaski, łakocie serwowane z food trucka, degustacje dań z grilla, a także wata cukrowa. Wszyscy chętni będą mogli też uczestniczyć w laboratorium małego chemika bądź też poczytać książki w tzw. “czytelni”.

W programie “Lata na Targach” znajdą się punkty skierowane zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Na wszystkich uczestników tych wydarzeń będą czekały liczne atrakcje sportowe, naukowe i kulturalne. W ogrodzie MTP zostaną wysypane tony piasku, a goście będą mogli odpocząć na leżakach lub schłodzić się przy fontannie. MTP staną się zatem miejscem zarówno dla aktywnych, jak i leniwych poznaniaków oraz turystów.

– Podczas pierwszej edycji w 2012 roku wydarzenie zgromadziło około tysiąc uczestników, podczas gdy druga edycja już 11 tysięcy – przypomina Przemysław Trawa, prezes zarządu MTP. – W tym miejscu nie czuje się targów, ale park. Natomiast jeśli chodzi o bloki tematyczne, to sport i rekreacja, oraz kultura były zawsze, a w tym roku doszedł jeszcze jeden ciekawy blok o nazwie edukacja. W związku z tym, serdecznie zapraszam wszystkie dzieci, rodziców oraz dziadków do uczestnictwa w festynie otwierającym naszą akcję oraz w pozostałych wydarzeniach, które będą trwać przez okres wakacyjny.

Atrakcje “Lata na Targach” będą podzielone na trzy grupy tematyczne: sport i rekreacja, edukacja, oraz kultura.

Sport i rekreacja – zabawy z animatorami, zajęcia piłkarskie, plac do jazdy na rolkach i piaszczyste boiska

Uczestnicy „Lata na Targach” będą mogli wziąć udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych, a przede wszystkim korzystać z piaszczystych boisk do gry w plażową piłkę nożną i siatkową, badmintona oraz bule. W trakcie wakacji organizowane będą również turnieje drużyn amatorskich. W programie „Lata” znajdą się też zajęcia piłkarskie prowadzone przez doświadczonych trenerów Akademii Reissa.
– Kolejny rok na sportowo włączamy się w tę akcję – mówi Piotr Matecki, prezes zarządu Akademii Piłkarskiej Reissa. – Proponujemy 3 bloki, i tak też wtorki będą zarezerwowane dla najmłodszych, czwartki dla starszych dzieci z roczników 2003-2008, a w piątek będą odbywały się rozgrywki. Zapraszamy wszystkich sympatyków sportu do udziału w naszych zajęciach.

Natomiast osoby jeżdżące na rolkach i wrotkach będą mogły doskonalić swoje umiejętności pod okiem instruktora.
– Ze względu na możliwe zmienne warunki pogodowe do dyspozycji dostępna będzie jedna z hal targowych – mówi Jakub Ciesielski, właściciel firmy Zico Racing. – Każdy będzie mógł za darmo wypożyczyć sprzęt i pod okiem instruktora spróbować swoich sił na wrotkach lub rolkach.

Z kolei od wtorku do soboty na wszystkie dzieci będą czekali animatorzy, którzy pokażą im, jak można aktywnie spędzać czas na plaży. Kreda, kapsle, guma, hula hop, skakanka i przede wszystkim głowa pełna pomysłów na dobrą zabawę – będą stanowić tego lata dużą konkurencję dla tabletów i smartfonów.

Edukacja – zabawy edukacyjne, laboratorium chemiczne i historie targowego Poznania

Podczas “Lata na Targach” nie zabraknie również zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez animatorów każdego dnia, za wyjątkiem poniedziałków i niedziel. Najmłodsi nie będą się nudzili na plaży, gdyż proponowane im gry (również te klasyczne, jak kapsle, klasy czy zabawy z piłką) będą rozwijały ich zdolności manualne i motoryczne.

Poza tym, w każdą sobotę Koło Naukowe BioInicjatywa z Politechniki Poznańskiej będzie prowadziło pokazy naukowe, skierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat. W związku z tym najmłodsi będą mogli pobawić się w małego chemika.
– Większość doświadczeń będzie przeprowadzana za pomocą różnych artykułów i produktów, które można znaleźć w każdym domu, w każdej kuchni czy łazience, czyli np. płynu do mycia naczyń, cukru trzcinowego, octu, mleka czy wody – wyjaśnia dr inż. Anna Parus z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej i Koła Naukowego BioInicjatywa. – Warsztaty wprowadzą dzieci w pasjonujący świat chemii, przedstawiając nie tylko ciekawe reakcje chemiczne, ale także tłumacząc ich właściwości w prostych słowach. Nasze zajęcia podzielimy na trzy części: chemię w kuchni, chemię kosmetyczną i chemię budowlaną.

Goście „Lata na Targach” będą mogli wybrać się również na wycieczkę szlakiem historycznym MTP z przewodnikiem. W programie przewidziano bowiem nie tylko zwiedzanie terenów targowych z początku XX wieku, ale też mnóstwo ciekawych anegdot i opowieści o historii miasta i Targów Poznańskich.
– Będę przewodził wycieczkom po historycznym szlaku targowym. Wchodzimy w trzeci rok zwiedzania MTP, i warto dodać, że targowe spacery cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko osób z Poznania, ale nawet z Paryża czy Egiptu – mówi Tomasz Mikszo, przewodnik po MTP. – Odwiedzają nas nawet ludzie, którzy pamiętają, jak po wojnie targi były odbudowywane.

Kultura – targowe czytanki i kino pod gwiazdami

W programie “Lata na targach” nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich będzie „Lato z książką”, które na MTP pojawi się po raz pierwszy. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni zostaną umieszczone regały do wymiany książek, wśród których znajdą się pozycje zarówno dla najmłodszych, jak i starszych czytelników. Natomiast w zależności od aury pozostałe zajęcia, konkursy z nagrodami i warsztaty popularyzujące czytelnictwo, będą odbywały się na plaży lub w pomieszczeniach Holu Południowego.
– Nasza akcja będzie promować czytelnictwo, warto bowiem pamiętać o tym, że książka jest ważna dla rozwoju dziecka i każdego człowieka. Zaprosiliśmy do udziału w tej akcji prawie wszystkie poznańskie wydawnictwa, takie jak mi.in. Media Rodzina, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wydawnictwo Publicat, i niemal wszystkie zareagowały pozytywnie – mówi Zofia Strzyż, dyrektor projektu “Lato z książką”. – Każda środa będzie dedykowana innemu wydawnictwu, które to przygotują warsztaty ze znakomitymi autorami i ilustratorami, a także gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Poza tym, w programie letnich atrakcji na MTP znalazło się również Urodzinowe Kino Letnie, sponsorowane przez Spółdzielczą Grupę Bankową. W kolejne wakacyjne czwartki na wygodnych leżakach i w scenerii podświetlonego ogrodu letniego Poznaniacy będą mogli obejrzeć za darmo różne hity kinowe. Pokazy kina pod gwiazdami zainauguruje 2 lipca około godz. 21.30 amerykański komediodramat z 2013 roku „Najlepsze – Najgorsze wakacje” w reżyserii Nata Faxona i Jima Rasha.
– Raz w tygodniu poznaniacy będą mogli bezpłatnie zobaczyć popularne hity kinowe  co oznacza, że każdy będzie mógł skorzystać z tej oferty kina plenerowego – informuje Przemysław Grodzki z MTP, odpowiedzialny za program “Lata na Targach”. – To propozycja na miłe spędzenie wieczoru na leżakach obok fontanny.

Warto również odnotować, że udział we wszystkich wydarzeniach programu „Lata na Targach” będzie bezpłatny.

Program festynu otwierającego akcję “Lato na Targach” (piątek, 26 czerwca 2015 r., wejście od ul. Głogowskiej przez Hol Południowy MTP):

godz. 12.00-12.05 – Otwarcie Lata na Targach (powitanie wszystkich uczestników festynu i otwarcie “Lata na Targach” przez Zarząd MTP)

godz. 12.05-17.00 – Konkursy, gry i zabawy z animatorami
od godz. 12.15 – rusza malowanie wielkiego płótna przez uczestników „Lata”(dla dzieci biorących udział w akcji przewidziane konkursowe niespodzianki!)
około godz. 14.00 – przyjazd strażaków i możliwość zwiedzenia wozu strażackiego!

O każdej pełnej godzinie – start gry detektywistycznej z książkami „Operacja” w Holu Południowym (m.in. łamanie szyfrów, poszukiwanie zagubionych przedmiotów, łamigłówki)

Godz. 12.05-18.00 – Sztuka na Targach (wystawa najciekawszych prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu)

godz. 12.05-13.30 – Zajęcia piłkarskie i siatkarskie (doskonalenie gry w piłkę nożną i siatkówkę dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez trenerów)

godz. 13.30-14.00 – Pokaz grillowania „Garden Party”, prowadzony przez profesjonalnych kucharzy, poza tym: porady, konkursy, i degustacje… 😉

godz. 13.30-15.30 – Turniej siatkówki i piłki nożnej (turnieje rozgrywane równolegle na dwóch boiskach piaskowych)

godz. 14.00-14.30 – Warsztaty naukowe Koła Naukowego Bioinicjatywa (wybuchowe i kolorowe eksperymenty chemiczne, przeprowadzone przy pomocy najprostszych artykułów, które znajdują się w każdym domu).

godz. 14.30-15.00 – Pokazy jazdy na wrotkach Zico Racing (prezentacja jazdy, figur na wrotkach, rolkach, możliwość skorzystania z toru)

godz. 15.00-15.30 – Lato z Książką (zajęcia popularyzujące czytelnictwo: czytanie fragmentów książek wyd. Media Rodzina, konkursy z nagrodami, quizy, bookcrossing dla każdego)

godz. 15.30-16.00 – Mecze Pokazowe – siatkówka i piłka nożna (mecze równolegle rozgrywane na boiskach z udziałem drużyn: Akademia Reissa, Dziennikarze, MTP)

godz. 15.30-17.00 – Zwiedzanie MTP (zwiedzanie Targów z przewodnikiem Tomaszem Miszko, a także przejazd zabytkowym Chevroletem Canada C60S, wersja SAHARA z 1942 r., wykorzystywanym podczas II wojny światowej w Afryce – to jedyny taki egzemplarz w Polsce!)

godz. 15.30-16.00 – Pokaz grillowania „Garden Party”, prowadzony przez profesjonalnych kucharzy, a także porady, konkurs i degustacje

godz. 16.00-16.30 – Trening pilates, prowadzony przez instruktorkę Martę Rybko

godz. 16.30-16.45 – Skrzypce w plenerze (kilkunastominutowy koncert skrzypcowy)

godz. 17.00-17.15 – Mini Beach Party (wspólny układ choreograficzny animatorów, opiekunów, gości (zumba, lambada, makarena, zorba)

Atrakcje kulinarne: degustacje dań z grilla, kiełbaski, lody, napoje, dodatkowo burgery, frytki belgijskie, wata cukrowa i popcorn.

Szczegółowy program akcji “Lato na Targach” (26 czerwiec – 28 sierpień 2015 r.):

Codziennie od poniedziałku do niedzieli:
od godz. 10.00-18.00 (czwartek do 23.00) – piaszczyste boiska do gry w plażową piłkę nożną, siatkową, badmintona oraz bule; gry i zabawy (kapsle, guma, klasy, zbijak, rysowanie kredą, ringo, hula hop, skakanka,zajęcia plastyczne); gry planszowe, czytelnia; fontanna; ogród letni; piaskownica; duży plac zabaw; a także plaża z leżakami.

Dodatkowe zajęcia i atrakcje:

Wtorki:
godz. 11.00-15.00 – Animacje dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami)
godz. 17.00-18.00 – Akademia Reissa (mecze piłki nożnej i doskonalenie gry dla dzieci)

Środy:
godz. 11.00-15.00 – Animacje dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami)
godz. 12.00-14.00 – Lato z książką (zajęcia popularyzujące czytelnictwo wśród dzieci)

Czwartki:
godz. 11.00-15.00 – Animacje dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami)
godz. 17.00-18.00 – Akademia Reissa (mecze piłki nożnej i doskonalenie gry dla dzieci)
godz. 21.00-23.00 – Urodzinowe Kino Letnie SGB Banku (kino plenerowe w ogrodzie letnim MTP, w razie deszczu seans odbywa się w pawilonie 1 lub 2)

Piątki:
godz. 11.00-15.00 – Animacje dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami)
godz. 12.00-14.00 – Wycieczka po Targach z przewodnikiem dla młodszych i starszych miłośników historii, ciekawostki, znane miejsca

Soboty:
godz. 11.00-15.00 – Animacje dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami)
godz. 11.00-13.00 – Akademia Reissa (mecze piłki nożnej i doskonalenie gry dla dzieci)
godz. 12.00-15.00 – Warsztaty Naukowe prowadzone przez Koło Naukowe Bioinicjatywa z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej
godz. 10.00-18.00 – Doskonalenie jazdy na wrotkach Zico Racing (kursy doskonalenia jazdy na wrotkach i rolkach z profesjonalnym instruktorem, możliwość wypożyczenia sprzętu, zajęcia odbywają się w pawilonie 1 lub 2)

Dodatkowo:
poniedziałki 29 czerwca i 6 lipca, godz. 10.00-18.00 – Agnieszka Fornalkiewicz i Animal Security (bezpłatne porady behawiorysty zwierząt oraz technika weterynarii, pogadanki edukacyjne „Fakty i Mity o zwierzętach”, konkursy, malowanie twarzy w motywy zwierzęce)

środa 2 lipca, godz. 19.45- 22:00 – Nocna jazda przez Poznań (przejazd ulicami Poznania na wrotkach, rolkach, deskorolkach, hulajnogach. Start i meta na terenie MTP, od 22.00 pokaz kina plenerowego)