Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Lato na targach, premiera opery „Halka”, spotkanie podróżników reportażystów, znanych blogerów i YouTuberów, bieg dla Nepalu, koncert Michaela Nymana, tańce w słuchawkach – te oraz wiele innych atrakcji i imprez czeka na wszystkich chcących zagospodarować swój wolny czas w Poznaniu. Wybór jest ogromny, więc dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Wypoczynek, sport i kultura w jednym miejscu, a także góry piasku, ogród, leżaki, fontanna i kino pod gwiazdami dla każdego w sercu miasta, plac zabaw i duża piaskownica, oraz wiele innych atrakcji – tak wyglądać będzie tegoroczne „Lato na Targach”, które już po raz trzeci w okresie wakacyjnym organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Akcja potrwa od 26 czerwca do 28 sierpnia i przede wszystkim będzie miała charakter rodzinny.

Miłośników teatru zapraszamy na premierę opery „Halka” w Teatrze Wielkim o godz. 19.00. We dworze Stolnika odbywają się huczne zaręczyny jego córki Zofii ze zubożałym ziemianinem Januszem. W sercu Janusza jednak nie wygasło jeszcze uczucie dla młodej góralki Halki, która zjawia się nieoczekiwanie w ogrodzie zamkowym Stolnika… Tymczasem zakochany w Halce góral Jontek chce udowodnić zdradę Janusza. Wiodący wątek miłosny przedstawiony jako ludzki dramat dwóch współzawodniczących mężczyzn i kobiety został doskonale podkreślony przez wspaniałą muzykę Moniuszki.

Centrum Kultury Zamek również o 19:00 zaprasza na festiwal filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy – Euroshorts. Amerykański Film Reklamowy 2014  już po raz dwudziesty trzeci pokazują wybitne dokonania artystyczne w amerykańskiej reklamie. Premiera odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i wzięło w niej udział ponad 2000 twórców i producentów reklamy w USA.

Koncertowo-imprezowy wieczór piątkowy zapowiada się niezwykle ciekawie. W PoemaCafe, przy ul. Langiewicza 2 o 20.00 zagości zespół Good Staff (Wojtek Winiarski, Anna Winiarska, Jacek Skowroński, Paweł Głowacki, Robert Rekiel). Good Staff to autorski projekt Wojciech Winiarski – piosenki do tekstów polskich poetów (głównie Leopolda Staffa) inspirowane muzyką renesansową i folkową. O 21.00 zaś Whiskey In The Jar na Starym Rynku zaprasza na koncert GazBand, którzy będą wykonywać covery rockowe polskie i zagraniczne.

O tej samej porze Bazylika Farna zaprasza na kontynuację cieszącego się ogromnym zainteresowaniem, wyjątkowego cyklu koncertowego dla pasjonatów: Ladegast po zmroku. Wyjątkowość polega na bliskości spotkania z zabytkowymi organami farnymi. Robert Napieralski – absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, znający je od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi uczestników na emporę chórową i zaprezentuje pełną paletę brzmień tego zabytkowego instrumentu.

Wszystkim tym, którzy w piątkowy wieczór chcieliby potańczyć możemy zaproponować np. imprezę Viva La Fiesta w Muchos Patatos – szalona zabawa do rana przy gorących i energetycznych rytmach z całego świata. Start 21.00.

O 22.00 miłośników historii zapraszamy na widowisko historyczne z udziałem 230 aktorów i statystów przypominające bitwę z czasów potopu szwedzkiego w podpoznańskiej Murowanej Goślinie. Plenerowe widowiska historyczne to pomysł, w jaki kilka lat temu postanowił wypromować Murowaną Goślinę Tomasz Łęcki, jej ówczesny burmistrz. Chociaż przegrał jesienne wybory, jego następca nie zrezygnował z organizowania kolejnego takiego widowiska. Tym razem twórcy postanowili przypomnieć mniej znaną bitwę pod Kłeckiem, do której doszło w maju 1656 r. Widowisko będzie można również zobaczyć w sobotę i w niedzielę.

W sobotę 27 czerwca do Poznania przyjadą podróżnicy, reportażyści, znani blogerzy i YouTuberzy, by opowiedzieć, jak żyją ludzie w odległych zakątkach świata. Ich opowieści będzie można wysłuchać w godz. 10.00 – 17.00 w kinie Apollo. Goście wystąpią w ramach ósmej edycji spotkania podróżniczego „Wachlarz”. Spotkanie zostanie podzielone na trzy części: Myśl, Twórz, Podróżuj. Z pierwszej dowiemy się, jak zmieniają nas podróże, prelegenci postarają się też odpowiedzieć na pytania, po co zwiedzają dalekie zakątki świata oraz co z tego wynoszą. Kolejna część poświęcona będzie reportażom, czyli relacjom z podróży. Na koniec zebrani goście poznają historię różnych miejsc i żyjących tam ludzi.

Natomiast o 12.00 odbędą się warsztaty „Razem w Muzeum” dla całej rodziny. W wybrane soboty Muzeum Archidiecezjalne zaprasza mamy, tatusiów, dziadków, wujków wraz ze swoimi pociechami do wspólnego spędzania czasu. Tym razem będzie o nocy świętojańskiej, o tym co się rzuca w wodę i po co, będzie można wykonywać niezwykłe ozdoby i rozwiązywać łamigłówki.
Od 12.00 Madalina stanie się wehikułem czasu – przeniesiemy się w różne epoki i poznamy rozmaite historie. W sobotę królować będzie średniowiecze: dawne rzemiosła, zabawy i sporty, pokazy walk oraz księżniczki i rycerze na warsztatach, a wszystko to w ramach kolejnego weekendu na Madalinie, tym razem związanego z historią.
 
O 16.30 w Muzeum Narodowym zapraszamy na „Dekoder”, czyli cykl warsztatów interpretacyjnych skoncentrowanych na dziełach z kolekcji muzeum. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczestnicy mają możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat wybranego obiektu. Dyskusja przeplatana jest ciekawymi zadaniami wizualnymi, które pomagają zrozumieć niuanse warsztatu artysty i często inicjują nowe pomysły interpretacyjne. Celem warsztatów jest poznanie języka wizualnego, idei i kontekstów funkcjonujących w sztuce. Adresowane są przede wszystkim do młodzieży licealnej, ale mile widziane są również osoby dorosłe.

Miłośników sztuki zapraszamy także o 17.00 na boisko przy ODK Słońce, os. Przyjaźni 120 na spotkanie ,,Ze sztuką pod drzewem”. Jest to cykl imprez plenerowych gdzie sztuka wychodzi poza ramy budynków i trafia bezpośrednio do naszego otoczenia, do przestrzeni okolicznych parków i stref wypoczynku.
O tej samej porze w Lasku Marcelińskim odbędzie się bieg charytatywny dla Nepalu. Każdy biegacz, który zdecyduje się uczestniczyć będzie miał do pokonania dystans 8848 metrów. “Bieg dla Nepalu” to przede wszystkim akcja charytatywna, mająca na celu zgromadzenie funduszy na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, które miało miejsce w kwietniu tego roku w Nepalu. Pieniądze pozyskane z opłat startowych (wynosi ona 25 zł) oraz te zebrane podczas biegu zostaną przeznaczone na ten szczytny cel.

W sobotni wieczór również nie zabraknie koncertów. O 20.00 zapraszamy do Trochę Kultury na koncert More Wine Please, którzy w muzyce łączą swoje odmienne osobowości i inspiracje takimi gatunkami, jak pop, folk, funk czy jazz, uzupełniając się i tworząc mieszankę ciekawych rytmów i melodyjnych harmonii. Miłośnikom niebanalnych tekstów i akustycznych, nastrojowych brzmień na pewno przypadną do gustu.

Natomiast o 21.00 wystąpi pochodzący z Waszyngtonu raper/producent Oddisee, wraz ze zespołem The Good Compny, który w swojej muzyce czerpie garściami z pogranicza jazzu i soulu ale nie boi się też eksperymentowania z elektroniką. Współpracował z takimi artystami jak Joey Badass, Apollo Brown, 20syl czy Soulpete. Koncert odbędzie się w klubie 9stóp Akademickie Centrum Kultury i Sportu.

Wreszcie, o 22.00 zapraszamy na koncert Michaela Nymana. Gdy w 1995 roku artysta po raz pierwszy odwiedził Malta Festival Poznań, żałował tylko jednej rzeczy – że jego koncert nie odbył się w scenerii Jeziora Maltańskiego. Życzenie brytyjskiego kompozytora i pianisty po 20 latach spełni się – razem ze swoim zespołem wystąpi na Malcie i nad Maltą. Koncert autora muzyki m.in. do Fortepianu Jane Campion i filmów Petera Greenawaya będzie nie tylko symboliczną podróżą do początków Malta Festival Poznań, ale i wyjątkową okazją, by usłyszeć na żywo filmowe kompozycje Nymana. Urodzinowy koncert gwiazdy muzycznej 25. Malta Festival Poznań będzie bezpłatny.

Gorączkę sobotniej nocy o 21.00 otworzą najnowsze przeboje oraz hity z lat 80-ch i 90-ch m.in.: Funk & Soul w Słodowni. Nieco później, bo o 22.00 na imprezowej mapie Poznania, pojawią się ArcyKlub, Pacha oraz… SQ na dziedzińcu CK Zamek. Zabytkowy Zamek Cesarski w Poznaniu dostanie w te wakacje gorączki! W każdą sobotę lata na dziedzińcu wyrośnie tropikalny las imprez sygnowanych SQ. Bujna roślinność zabawowa rozkwitnie z ogromną siłą, a wysokie korony dj-skich drzew przebiją się przez busz playlist.
 
Nie zapominajmy o tańcach w słuchawkach na placu Wolności – trzy kanały muzyczne, wspólna zabawa do białego rana! Start 23.55.
 
Niedzielny poranek zapowiada się bardzo aktywnie! Rozpoczniemy od jogi przy fontannie w parku Adama Mickiewicza. W każdą niedzielę wakacji od godz. 9:00 do 10.30 odbywać się tam będą darmowe zajęcia skierowane do wszystkich poznaniaków – także tych, którzy z jogą po raz pierwszy zetkną się właśnie przy fontannie. Ideą projektu jest promocja zdrowego, aktywnego i naturalnego stylu życia. Zaś 9:30 nad Jeziorem Maltańskim odbędzie się trzecia edycja poznańskiego biegu „Piotr i Paweł”. Uczestnicy będą mieli do pokonania 10 km.
O 11.00 zapraszamy najmłodszych poznaniaków do Centrum Kultury Zamek na ballady o królu Piecuchu, kapryśnej królewnie, o królu z różową kokardą pod brodą, złym czarowniku, królu Dąsalu Wąsatym oraz o królewiczu zwanym Baryłką, roztrzepanym i grzecznym rycerzu.

Miłośników dobrego jedzenia i picia oraz ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu, restauracja SPOT. i magazyn kulturalno-kulinarny Kukbuk zapraszają na wspólne powitanie lata. Dla dorosłych i dzieci przygotowano liczne atrakcje: Noriaki będzie malował graffiti, Bułka z Masłem będzie grać, będą też pyszne lody tradycyjne z Lodziarni i maxi bańki mydlane, a jedzenie przygotuje Piotr Ceranowicz.

Niedzielny wieczór można spędzić nad Maltą. 0 20.00 zapraszamy na Żywiec Męskie Granie – cykl darmowych koncertów w scenerii Jeziora Maltańskiego. Maltańską Scenę w tym roku otworzy koncert Night Marks Electric Trio feat. Paulina Przybysz.

Więcej propozycji wraz ze szczegółami znajdziecie w naszym kalendarium, do którego serdecznie zapraszamy.