Lody dla (ostrożnej) ochłody

Sezon letni to niekończący się festiwal dań na zimno, napojów chłodzących i obowiązkowych lodów. Przy tej ostatniej przekąsce powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich? O tym przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

Jeszcze przed rozpoczęciem przygotowywania deseru lodowego powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Lody należy przechowywać w temperaturze -18 stopni lub niższej. Korzystajmy ze specjalnych toreb termicznych utrzymujących temperaturę lodów. Zdarza się, ze przechowywane w lodówkach i chłodniach ulegają rozmrożeniu i ponownie są zamrażane, a wtedy o zatrucie nietrudno.

Objawy zatrucia:
– wysoka gorączka
– biegunka
– bóle brzucha
– wymioty

Należy zawsze sprawdzać, czy lody które kupujemy nie są rozmrożone, czy ich powierzchnia jest gładka i równa, a przede wszystkim – sprawdzajmy datę ważności!
Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Poznaniu w ramach nadzoru bada lody z automatu i z obrotu w sklepie.

W Pracowni Mikrobiologii Laboratorium Badania Żywności i Przedmiotów Użytku w 2014 roku zostało zbadanych 134 próbek lodów (lodów z udziałem mleka, lodów bez udziału mleka oraz lodów z automatu) w kierunku: bakterii z rodzaju Salmonella, liczby Enterobacteriaceae i liczby Listeria monocytogenes.

Kwestionowano 10 próbek lodów z automatu za nadmierne zanieczyszczenie bakteriami Enterobacteriaceae.

W 2015 roku – podobnie jak w latach ubiegłych – Pracownia Mikrobiologii bada próbki lodów (lodów z udziałem mleka, lodów bez udziału mleka oraz lodów z automatu). W I półroczu tego roku zbadano 85 próbek lodów w kierunku: bakterii z rodzaju Salmonella, liczby Enterobacteriaceae  i liczby Listeria monocytogenes.

Zakwestionowano 5 próbek lodów z automatu za nadmierne zanieczyszczenie bakteriami Enterobacteriaceae w stosunku do wymagań określonych w obowiązujących rozporządzeniach.

Pocieszające może być to, że w ciągu ostatnich 10 lat nie odnotowano w woj. wlkp zatruć po konsumpcji lodów, co wiąże się najprawdopodobniej z nowymi technologiami produkcji, z których wyeliminowano dodatek jaj kurzych.