Blues Express odjeżdża już w sobotę!

Blues Express – parowy pociąg łączący stolicę Wielkopolski z Zakrzewem – jedyną bluesową wioską w Polsce, wyruszy w tym roku 11 lipca z Poznania. Jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce ma już ponad dwudziestoletnią tradycję i co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność. Blues Express to 150 kilometrów bluesa na torach!

Na jeden dzień w roku niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy województwa Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła-Chojnice, staje się krainą bluesa. Malownicze położenie i wymierająca z roku na rok linia kolejowa zainspirowały powstanie festiwalu Blues Express. Istota i najważniejszy element całego festiwalu to przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko wprowadzenie atmosfery doskonałej zabawy, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo (niegdyś) ważnym szlakiem kolejowym.

Dwudziesta trzecia edycja Blues Express Festival ma udowodnić, że zarówno muzyka bluesowa, jak i cały festiwal ma wielu zwolenników. Dowodem tego jest zwiększająca się z roku na rok liczba pasażerów specjalnego pociągu oraz tysiące osób bawiących się na peronach dworcowych. Ponadto od kilku lat Blues Express rozpoczyna się dzień przed przejazdem pociągu, kilkugodzinnym koncertem w Pile. Całość zamyka koncert finałowy, nad jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie.

W tym roku impreza rozpoczyna się 10 lipca czterogodzinnym koncertem bluesowym w Pile na deptaku (ul. Śródmiejska). Jest to otwarcie festiwalu i zapowiedź tego, co będzie się działo następnego dnia, a także próba zachęcenia jak największej ilości mieszkańców Piły do wzięła udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Początek koncertu, na którym zagrają dwa polskiego zespoły Blueset i Riders oraz niemiecki zespół The Double Vision, zaplanowano na godzinę 18.30.

Kolejnym miejscem, gdzie rozbrzmiewać będzie muzyka bluesowa, są perony dworcowe. 11 lipca “bluesowa ciuchcia” prowadzona przez parowóz rozpocznie swój bieg w Poznaniu, gdzie na uczestników festiwalu czeka pierwszy koncert zespołu Nadmiar. Następnie zaproszone zespoły zagrają na dworcach w Rogoźnie (Riders), Chodzieży (Jaromi Zez Ekom), Pile (East Earth Band), Krajence (Adam Bartoś Blues Band), Złotowie (Hot Lips) i Zakrzewie (Side Road). Na peronach przygotowane będą prowizoryczne sceny wyposażone w pełne nagłośnienie. Muzyka rozbrzmiewać będzie także w pociągu, wykonywana spontanicznie przez pasażerów na różnych instrumentach akustycznych. Początek festiwalu w Poznaniu o godz. 12.00, odjazd pociągu o godz. 13.15.

– Polecam zwłaszcza koncert w Chodzieży naszego wielkopolskiego zespołu Jaromi Zez Ekom, który chyba jako jedyny w Polsce śpiewa gwarą piosenki bluesowe i to jeszcze takie humorystyczne – mówi Henryk Szopiński, pomysłodawca i organizator Blues Express Festival. – W Zakrzewie kończymy bieg pociągu koncertem zespołu Side Road i od godz. 21.00 zapraszam nad Jezioro Proboszczowskie. To jest niewielka odległość od dworca, około kilometra i po drodze też zawsze są różne atrakcje. Od kilku lat jest taki mały fenomen, z którego ja bardzo się cieszę, ale nie bardzo mam na niego wpływ, po prostu przyjeżdżają zespoły, które spontanicznie grają na ulicach, ja nawet nie wiem jak się nazywają.

Po przyjeździe pociągu do Zakrzewa publiczność przeniesie się nad jezioro Proboszczowskie, gdzie w naturalnie ukształtowanym, leśnym amfiteatrze zostanie zainstalowana scena. Tutaj odbędzie się najbardziej oczekiwany i cieszący się największą frekwencją koncert finałowy Blues Express, w którym udział wezmą goście z Argentyny i Czech oraz czołówka polskiej sceny bluesowej. Siedmiu wykonawców grać będzie do godz. 4.00, a o godz. 3.30 Blues Express ruszy w drogą powrotną do Poznania. Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, co stanowi dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału. Początek koncertu finałowego o godz. 19.30. W koncercie finałowym udział wezmą: Blues Flowers, Electric Lady (Czechy), Kraków Street Band, JJ Band, Demian Band (Argentyna), Zgredy Billies, Blues Menu.

– Blues Express ma swój stały profil od ponad dwudziestu lat i w zasadzie się nie zmienia, jeżeli możemy coś uatrakcyjniać to po prostu coś dodajemy, jakieś nowe ciekawe zespoły z innej części części świata – komentuje Henryk Szopiński. – W koncercie finałowym polecałbym kilka zespołów, przede wszystkim gości z Argentyny oraz bardzo energetyczną, bardziej powiedziałbym rockową niż bluesową Czeszkę Electric Lady z zespołem, myślę że przyciągnie pod scenę wielu fanów i nie opuszczą tej sceny przez cały jej koncert. Przyjedzie też fajna grupa z Krakowa, która na co dzień gra tam na rynku, no i czołówka polskiego bluesa: JJ Band, Blues Menu i Blues Flowers.

Rozkład jazdy:
13:15 – odjazd z Poznania, koncert zespołu Nadmiar
14:05 – 14:55 – Rogoźno, Riders
15:24 – 16:44 – Chodzież,  Jaromi Zez Ekom
17:00 – 17:55 – Piła, East Earth Band
18:18 – 18:52 – Krajenka, Adam Bartoś Blues Band
19:02 – 19:32 – Złotów, Hot Lips
19:42 – Zakrzewo, Side Road

Program koncertu finałowego:
19:42 – przyjazd pociągu
20:00 – otwarcie koncertu finałowego
20:15 – Blues Flowers
21:00 – Electric Lady (Czechy)
22:10 – Kraków Street Band
23:15 – JJ Band
00:15 – Demian Band (Argentyna)
01:15 – Zgredy Billies
02:15 – Blues Menu
03:30 – odjazd pociągu powrotnego
04:00 – zakończenie festiwalu

Bilety w taryfie specjalnej na pociąg Blues Express dostępne będą w kasach na stacjach: Poznań Gł., Piła Gł., Chodzież, Oborniki Wlkp. Miasto, Rogoźno Wlkp., Krajenka, Złotów oraz na stronie www.i-pr.pl