Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Weekend w mieście? Dlaczego nie, zwłaszcza, że w nadchodzące dni wolne atrakcji nie zabraknie. Lato na Targach, Żywiec Miejskie Granie, Kino na Rybitwach, Weekend Sportowy na Madalinie, zumba, joga… Radzimy dobrze gospodarować czasem, bo może go zabraknąć!

W zeszły weekend ruszyło Lato na Targach, organizowane już po raz trzeci przez Międzynarodowe Tagi Poznańskie. W ogrodzie MTP są tony piasku, a goście mogą odpocząć na leżakach lub schłodzić się przy fontannie. W programie: nauka gry w piłkę nożną, rolki i wrotki, siatkówka plażowa, badminton, zwiedzanie targów, warsztaty chemiczne, „Lato z książką”, animacje. Udział we wszystkich wydarzeniach programu „Lata na Targach” jest bezpłatny! Wystarczy przyjść na targi, żeby wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach!

W piątek rozpoczyna się VI Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura. Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski ale i regionie środkowej Europy. Festiwal wyróżnia stawianie na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz kilka wyjątkowych rozwiązań promocyjno – popularyzatorskich. Ligatura pokazuje, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium. O 19.00 zapraszamy na wystawę komiksów Roberta Ambrosoliego z Włoch w Anarchistycznym Klubie/Księgarni Zemsta (Fredry 5/3a) oraz o 20.00 na wernisaż prac i spotkanie z autorem Janem Soekenem z Niemiec w Republice Sztuki Tłusta Langusta (Gwarna 11).

W ramach Projektu Weekend na ekranie letniego kina Galerii Malta o 21.30 pojawi się kultowa „Gorączka złota” w reżyserii Charlesa Chaplina. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez Jacka Szwaja, zwycięzcę konkursu Transatlantyk Instant Composer 2012. Pokaz odbywać się będzie przed centrum.

O tej samej porze Centrum Kultury Zamek zaprasza seans filmowy w ramach Secret Place Cinema. 3 lipca widzowie będą mogli obejrzeć dokument „W piwnicy”, który przedstawia różne zajęcia lokatorów podejmujących je w swoich piwnicach. Każdy pokaz zarezerwowany jest tylko dla 15 osób.

O 22.00 miłośników historii zapraszamy na widowisko historyczne z udziałem 230 aktorów i statystów przypominające bitwę z czasów potopu szwedzkiego w podpoznańskiej Murowanej Goślinie. Plenerowe widowiska historyczne to pomysł, w jaki kilka lat temu postanowił wypromować Murowaną Goślinę Tomasz Łęcki, jej ówczesny burmistrz. Chociaż przegrał jesienne wybory, jego następca nie zrezygnował z organizowania kolejnego takiego widowiska. Tym razem twórcy postanowili przypomnieć mniej znaną bitwę pod Kłeckiem, do której doszło w maju 1656 r. Widowisko będzie można również zobaczyć w sobotę i w niedzielę.

Koncertowo-imprezowy wieczór zapowiada się niezwykle ciekawie. Miłośnicy jazzu mogą udać się o 20.00 do Trochę Kultury na koncertu duetu Amadeusz Czerwiński (piano) i Michał Sieniawski (gitara). Organizatorzy po koncercie zapraszają na jam session.

Nie zabraknie również okazji do potańczenia! W Browar Pub Słodownia dla gości zagra Zordan, w  klubie Pacha przy konsolecie Thomas Cloud, Andy Mile, Face, a w Arcyklubie wystąpi Dj Skill, który będzie mieszał dla Was obraz i dźwięk z drugiej strony narożnika LEON JD czyli prawdziwa bitwa na bity.  Klub Czekolada startuje z nowym wakacyjnym projektem – letnie promocje, pyszne lekkie, zimne piwoo i dużo dobrej, pozytywnej muzyki!

Sobota zapowiada się bardzo aktywnie! Od 10.00 przed galerią Malta odbędą się treningi na świeżym powietrzu. To idealna propozycja na sobotę, dla tych którzy chcą nauczyć się techniki prawidłowego chodzenia nordic walking czy wziąć udział w maratonie spinningowym na dachu centrum. Ponadto przez cały dzień dietetycy będą udzielali porad na temat zbilansowanego odżywania, a instruktorzy z siłowni Pure Jatomi pomogą w dobraniu dopasowanego do potrzeb i umiejętności treningu oraz dokonają analizy składu ciała.

O 10.30 w ramach projektu “Lato by Stary Browar” odbędą się zajęcia w parku dla mam oczekujących i świeżo upieczonych. Ćwiczenia dedykowane są kobietom w ciąży i chcącym wrócić do formy po porodzie. Celem zajęć jest złagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, poprawa funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, wzmocnienie siły mięśni i dbałość o dobrą formę.

Jak co weekend wiele atrakcji czeka na Madalinie – tym razem Weekend Sportowy. Mamy wakacje, a nic tak dodatkowo nie poprawia nastroju jak potężny zastrzyk endorfin. Od 12.00 Madalin zamieni się w centrum sportu. Ponadto od 4 lipca do końca wakacji organizatorzy zapraszają do korzystania z jedynego w Poznaniu toru skimboardowego.

W sobotę od 10.00 zapraszamy na trwający od czwartku festiwal Sztuka szuka Malucha. W tegorocznym programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia interaktywne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą. Istotną częścią będą także warsztaty twórcze, których zadaniem będzie pobudzanie kreatywności dzieci i rodziców.

Miłośnikom komiksów przypominamy o drugim dniu VI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Od 11.00 w Republice Sztuki Tłusta Langusta odbędzie się giełda komiksowa, warsztaty dla dzieci, znajdą się też warsztaty dla nieco starszych poznaniaków, wernisaż prac, czy prezentacja zwycięskiego komiksu Ligatura Pitching 2014.

O 14.00 możemy zaproponować wycieczkę pod wysokim napięciem po Ostrowie Tumskim. Ostrów Tumski to wielkie muzeum i w dodatku nietypowe: pod chmurką, bez ścian i z możliwością dotykania eksponatów! Poczuj się jak koneser sztuki, który bierze do rąk cenne obiekty, przekonaj się jak ciężkie są wrota Śluzy Katedralnej, przyłóż własną dłoń do odcisków palców średniowiecznych budowniczych katedry, dotknij dzieł sztuki z marmuru i spiżu sprzed 500 lat!

Tego lata w Bramie Poznania odbędzie się cykl wydarzeń związanych z rzeką i terenami nadrzecznymi. Zapraszamy na koncerty, kino na kajakach, wykłady o rzece, biegi na orientację, obserwacje gwiazd i ptaków, pokazy artystyczne. O 16.00 społeczne sprzątanie rzeki Cybiny, po którym Magda i Kamil z drużyny kulinarnej Sweet Grass upieką na żywym ogniu wszelkie bulwiaste – ziemniaki, buraki, pietruszki, czarne rzepy, ale także bakłażany, papryki i cukinie, doprawią je pysznymi sosami własnych receptur, posmarują pastami i wręczą każdemu, kto przyjdzie nad rzekę głodny. O 20.00 – Jacek Mazurkiewicz – „Kojący koncert dla rzeki” – kontrabasista, kompozytor, muzykoterapeuta, dźwiękowy chuligan – wystąpi na pływającej scenie na Cybinie.

Zapraszamy na przechadzkę Traktem Królewsko-Cesarskim po Starym Mieście. Będzie to możliwość przyjrzenia się mieszkańcom poznańskiego Starego Miasta. Przez osiem wieków, mieszkało tu ponad dwadzieścia pięć pokoleń ludzi. Każde z nich dążyło do poprawy własnej sytuacji i lepszego bytu. Jak tego dokonali? Przykłady z życia mieszkańców dawnego Poznania bywają intrygujące i inspirujące. Spotkanie z przewodnikiem przy kościele jezuitów (róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej) o 17.00

Jezioro Maltańskie i Tor Regatowy Malta wszystkim mieszkańcom Poznania kojarzą się z rekreacją i rywalizacją sportową i rzeczywiście okres letni obfituje w liczne atrakcje i wydarzenia dla ciała, ale znajdzie się też coś dla ducha. Nad Maltę wróciła bowiem długo wyczekiwana Maltańska Scena Muzyczna, która w 2015 roku odbędzie się pod nazwą Żywiec Miejskie Granie. O 20.00 zapraszamy na koncert Krszytofa Zalewskiego.

W sobotę, 4 lipca o 22.00 rusza trzecia edycja Kina na Rybitwach. Rybaki, część miasta zlokalizowana w obrębie centrum między ulicami Półwiejską na zachodzie, Strzelecką na wschodzie oraz północy i Królowej Jadwigi na południu, której oś stanowi ulica Rybaki, są jedną z bardziej zdegradowanych obszarów miejskich. Projekt „Kino Na Rybitwach” zakłada rewitalizację tego terenu poprzez działania aktywizujące i integrujące społeczność lokalną. Realizacja projektu przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności tego obszaru dla mieszkańców innych dzielnic miasta Poznania oraz turystów odwiedzającym miasto.

Gorączkę sobotniej nocy o 21.00 otworzą najnowsze przeboje oraz hity z lat 80-ch i 90-ch m.in.: Funk & Soul w Słodowni. Nieco później, bo o 22.00 na imprezowej mapie Poznania, pojawią się Pacha, Czekolada, energetyczne Muchos Patatos oraz… SQ na dziedzińcu CK Zamek. Zabytkowy Zamek Cesarski w Poznaniu dostanie w te wakacje gorączki! W każdą sobotę lata na dziedzińcu wyrośnie tropikalny las imprez sygnowanych SQ. Bujna roślinność zabawowa rozkwitnie z ogromną siłą, a wysokie korony dj-skich drzew przebiją się przez busz playlist.

Niedzielny poranek zapowiada się bardzo aktywnie! Rozpoczniemy od jogi przy fontannie w parku Adama Mickiewicza. W każdą niedzielę wakacji od 9:00 do 10.30 odbywać się tam będą darmowe zajęcia skierowane do wszystkich poznaniaków – także tych, którzy z jogą po raz pierwszy zetkną się właśnie przy fontannie. Ideą projektu jest promocja zdrowego, aktywnego i naturalnego stylu życia.

Zaś o 10.00 w parku Kasprowicza odbędzie się zumba. Zumba to nie tylko zabawa, ale też świetna forma aktywności ruchowej, która pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i spalaniu zbędnych kalorii. Już godzina ćwiczeń pozwala spalić nawet 600 kalorii! Nie zapominajmy o Weekendzie Sportym na Madalinie. Od 12.00 zapraszamy na fitness, boxing, zumbę i wiele innych atrakcji.

Miłośników dobrego jedzenia zapraszamy o 12.00 na spotkanie „Z lemoniadą”, którym Dorota Kamińska, znana blogerka kulinarna, rozpocznie cykl letnich warsztatów w Galerii Malta. O tej samej porze w Centrum Kultury Zamek rozpoczniemy poranek dla dzieci, które razem z Bolkiem i Lolkiem pojadą na wakacje.

Mami Babi Targ to specjalna edycja Babiego Targu dedykowana rodzicom i dzieciom, która odbędzie się od 12.00 na Scenie Wspólnej. Lokalna odmiana znanych i niezwykle popularnych na Zachodzie swapping parties idealnie wpisuje się w nurt ekologiczny, który od jakiegoś czasu opanował modę. Zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty rodzice mogą przynieść ubranka, buty, dodatki czy zabawki, z których dzieci już wyrosły i puścili je w obieg. Podczas spotkania rodzice mogą wymieniać się między sobą lub, jeżeli wymiana nie będzie możliwa, przeprowadzać transakcje gotówkowe.

Nie zapomnijmy również o koncertach. O 16.00 zespół „Erlendis Quartet” zakończy V edycję „Młodych wirtuozów na Szachownicy”. W niedzielne po południe w przestrzeni wspólnej Starego Browaru, w części Pasaż na placu Szachownicy każdy będzie mógł wysłuchać koncertu siedząc w pobliskiej kawiarni lub na specjalnie przygotowanej widowni. Zaś o 19.00 zapraszamy do Mojego Teatru (Gorczyczewskiego 2) na koncert zespołu The Roadhouse, którzy wprowadzą amerykański klimat do Poznania.

Jak widać weekend pełen jest atrakcji – ale to nie wszystko! Po więcej informacji na temat różnych wydarzeń zapraszamy do naszego kalendarium.