Toaleta na Dworcu Zachodnim: z opłatami, ale bez bezdomnych

Skończą się kłopoty poznaniaków i turystów, którzy chcąc skorzystać z nowych toalet na przy przystanku PST na Dworcu Zachodnim, natykali się na alkoholowe biesiady bezdomnych. Rozwiązanie jednak nie jest do końca przyjemne: toaleta bowiem będzie płatna.

Kto odwiedzał toaletę przy nowym przystanku tramwajowym na Dworcu Zachodnim, ten prawdopodobnie nie ma dobrych wspomnień. Początkowo panował tam spokój i porządek, potem jednak coraz częstszymi gośćmi tam stali się bezdomni. To jeszcze nie było uciążliwe – do chwili, gdy zaczęli oni zajmować kabiny w celach noclegowych lub… konsumpcyjnych. Zdarzało się bowiem, że bezdomni urządzali w toalecie libacje, a przy okazji wszczynali też bójki, o czym informowała poznańska straż miejska jeszcze w marcu tego roku.

Sytuacji sprzyjało to, że nowy odcinek trasy PST był przez kilka miesięcy nieczynny, zatem na bezdomnych nie zwracali uwagi pasażerowie tramwajów. Przez to w pewnym momencie bezdomni zaanektowali nawet windy, w których urządzili sobie miejsca noclegowe.

Nowy odcinek trasy PST jest już otwarty – ale nie toalety. Urzędnicy postanowili bowiem zająć się problemem zajmowania ich przez bezdomnych.

– Porozumieliśmy się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, który teraz będzie się zajmował toaletami na dworcu – informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań. Przewoźnik przejął zaś toalety od Zarządu Transportu Miejskiego, który tym terenem zarządzał od momentu otwarcia.

Zarząd nad toaletą przejęła już spółka Usługi Komunalne – obecnie trwa montaż bramek, przez które trzeba będzie przejść, jeżeli będzie się chciało skorzystać z toalety.
– Toaleta będzie płatna, tak jak wszystkie toalety publiczne w Poznaniu – wyjaśnia Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. – Opłata będzie wynosiła 1,5 zł i pozwoli też zmniejszyć koszt najmu osoby, która na stałe będzie na terenie toalet przy Dworcu Zachodnim. Ta osoba będzie pilnowała toalety, ale też wpuszczała osoby na wózkach przez specjalną bramkę, czy też rozmieniała monety na drobne, jeżeli ktoś nie będzie ich miał

Dyrektor Dźwig przyznaje, że był problem z bezdomnymi koczującymi w toalecie, co było dodatkową przyczyną wprowadzenia opłat. Obecnie trwa też “doczyszczanie” pomieszczeń pod nową trasą PST.
– 3 dzień doprowadzamy ten teren do porządku. Nieciekawie to wyglądało… – mówi Dźwig. – Wychodziły też pewne problemy infrastrukturalne, ale na pewno jeszcze w tym tygodniu udostępnimy toaletę, w środę lub czwartek.