Przeprowadzka Collegium Historicum nie wszystkim na rękę?

Sesja się skończyła, a dla studentów zaczął się okres wakacyjny. Nie dla wszystkich jednak okres od lipca do września będzie czasem na wypoczynek. Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na dobre ruszyła bowiem przeprowadzka do nowej lokalizacji na kampus Morasko.

Przeprowadzka tak naprawdę ruszyła już w czerwcu, wtedy to pracownicy uniwersytetu i studenci zaczęli pakować pierwsze dokumenty do kartonów. Przeprowadzka przebiega stopniowo, a co jakiś czas spod Collegium Historicum wyruszają kolejne załadowane ciężarówki. Trudno przewidzieć konkretny termin zakończenia przenosin na Morasko, wszystkie rzeczy muszą być przeniesione do końca września. Pracownicy wydziału zakładają, że do końca sierpnia 90 proc. przeprowadzki będą mieli za sobą.

Właśnie w okresie od lipca do sierpnia, będą trwały prace związane z przenoszeniem najważniejszej części archiwum wydziału do nowej siedziby.

Przeprowadzka na Morasko nie przypadła do gustu studentom, którzy uskarżają się na kiepskie połączenie z nową siedzibą.
– Kompletnie nie jest wygodna – komentuje nową lokalizację Adam Ignaczyk, student wydziału historycznego. – Tutaj w centrum wszędzie jest blisko, a na Morasko nie mam bezpośredniego tramwaju i trzeba będzie wcześniej wstać.

Nie tylko studentom ta przeprowadzka nie jest na rękę. Obawy maja również doktoranci, którzy ucierpią z powodu zmiany lokalizacji i oddalenia się od najważniejszych źródeł naukowych, mieszczących się w centrum Starego Miasta. W okolicach ulicy Św. Marcina, gdzie do tej pory znajdował się wydział, mieściły się główne instytucje historyczne jak Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Archeologiczne czy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
– Boimy się trochę, że na Morasku wszystko za bardzo się rozmyje i nie będzie takiego dostępu do źródeł i kontaktów z instytucjami jak było do tej pory – mówi Alina Kucharska, doktorantka zakładu Historii Polski XIX i XX wieku. – Tutaj po zajęciach mieliśmy wszystko w zasadzie pod ręką, no ale trzeba się przeprowadzić, więc dzisiaj nasz zakład pakuje wszystkie rzeczy w kartony, mamy na to czas do czwartku w piątek musimy to wszystko przewieźć.