Zapraszają do tanga po raz drugi, czyli kolejny Tango Weekend w Poznaniu

Istnieje w Polsce ogromne, liczące już tysiące osób środowisko, dla którego tango argentino stało się pasją. Organizowane są festiwale oraz maratony, które gromadzą na parkietach wielbicieli tanga z całego świata. Jednym z nich jest Tango Weekend, który na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Poznaniu już po raz drugi.

Poznańscy pasjonaci tango argentino od wielu lat są zaangażowani w organizację milong (spotkania tangowe), które przyciągają rzesze zarówno osób tańczących tango, jak i i tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać piękno tego tańca. Ilość poznańskich spotkań przy dźwiękach mistrzów muzyki tangowej zdaje się być niepoliczalna – wielbiciele tanga spotykają się w różnych miejscach i lokalach. Aktualnie, cotygodniowe oraz okazjonalne milongi odbywają się m.in. w hotelu Mercure, Amarancie, Południu, PoemaCafe, jak i na placu Wolności, gdzie w okresie letnim organizowane są milongi pod gołym niebem.

W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja Tango Weekend w hotelu Mercure oraz PoemaCafe i była to pierwsza tak duża impreza w historii poznańskiego tanga. Koncerty, milongi, pokaz mody tangowej, czy wystawa biżuterii przyciągnęły wielu miłośników tego pięknego tańca.
– Ubiegłoroczna edycja została zorganizowana dosłownie w ciągu dwóch miesięcy, nagle pojawił się pomysł, siadamy i realizujemy – mówi Paweł Tomkowiak, organizator Tango Weekend. – Nawet nie spodziewaliśmy się, że zbierzemy tak niesamowite opinie, raczej myśleliśmy, że po imprezie będą negatywne wpisy na forach, facebooku, co oni zrobili i tego typu rzeczy. Okazało się jednak, że wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.

Sukces ubiegłorocznego wydarzenia stał się dla jego organizatorów motywacją do założenia Fundacji Wspierającej Kulturę Tanga Argentyńskiego Salida, która za jeden z celów swej działalności przyjęła rozpowszechnianie szeroko pojętej kultury argentyńskiej.
– Organizowaliśmy milongi w Poznaniu już od czternastu lat i postanowiliśmy za przykładem Warszawy, Wrocławia, czy Krakowa zorganizować festiwal tangowy – wyjaśnia Paweł Tomkowiak. – Tango to jest naprawdę piękny taniec, piękna muzyka i atmosfera, kiedy widzi się tańczącą parę tango argentino to jest niesamowity klimat.

Jedną z pierwszych inicjatyw fundacji jest drugi poznański Tango Weekend, który odbędzie się od 31 lipca do 2 sierpnia w hotelu Mercure. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie to organizowane jest nie tylko dla tańczących tango, ale przede wszystkim dla tych, którym atmosfera tamga jest nieznana. Oprócz milong odbędzie się wiele imprez towarzyszących, dzięki którym goście Tango Weekendu będą mieli okazję poznać świat tanga wszystkim zmysłami. Odbędą się bowiem koncerty znanych wykonawców muzyki tangowej, pokazy tanga w wykonaniu profesjonalnych tancerzy oraz wystawy biżuterii. Podczas tegorocznej edycji odbędą się także warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajniki kuchni argentyńskiej.

– Pierwszy dzień weekendu będzie dniem polskim, będą tylko polscy wykonawcy, czyli Wiesław Prządka ze swoim zespołem, podczas milongi powitalnej odbędą się dwa sety koncertowo-taneczne tego zespołu, a także pokaz profesjonalnej polskiej pary tanecznej – mówi Paweł Tomkowiak. – W sobotę zapraszamy na milongę główną, a także na inne atrakcje takie jak wystawy biżuterii, obuwia tangowego, czy warsztaty kulinarne w lokalu Południe, gdzie szefem jest najlepszy tanguero wśród kucharzy i najlepszy kucharz wśród tanguero, czyli Sylwester Łazicki i to on poprowadzi warsztaty z kuchni argentyńskiej.

W sobotnie popołudnie tango rozbrzmiewać będzie na ulicach całego Poznania. Zaplanowana jest przejażdżka starą poznańską bimbą, podczas której pod okiem tango przewodnika będzie okazja odkryć piękno miasta w rytmie tanga argentyńskiego. Przejażdżka po poznańskich fyrtlach zakończy się tango flashmobem na schodach Teatru Wielkiego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników tanga oraz tych, dla których pozostaje ono tajemnicą – szeroki wachlarz wydarzeń sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Program:
31 lipca (piątek)
18.30 – 19.30
Koncert Wiesława Prządka – Tres Tangueros z gościnnym udziałem skrzypka Karola Limana
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

21.00 – 2.00
Milonga powitalna “Made by Poland” z muzyką na żywo w wykonaniu Wiesława Prządka – Tres Tangueros z gościnnym udziałem skrzypka Karola Limana
W przerwach między setami kwartetu oraz po zakończeniu ich występu – DJ Robert Kandefer
O północy przewidziany jest pokaz tanga Magdy Skawińskiej i Michała Wójcika
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

1 sierpnia (sobota)
11.30 – 13.00
Warsztaty z Magdą Skawińską i Michałem Wójcikiem cz.1: caminata – płynne chodzenie to podstawa Tanga
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

13.15 – 14.45
Warsztaty z Magdą Skawińską i Michałem Wójcikiem cz.2: gancho – czyli „jak to się robi”, aby było swobodnie i bezpiecznie
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

16.00 – 19.00
Przejażdżka z przewodnikiem starą poznańską bimbą po Poznaniu, kończąca się tango flashmob’em na schodach Teatru Wielkiego
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

21.30 – 3.00
Milonga główna z muzyką na żywo w wykonaniu Hamburg Tango Quintet
W przerwach pomiędzy setami Kwintetu oraz po zakończeniu ich występu – DJ Roberto Rampini
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

2 sierpnia (niedziela)
12.00 – 13.30
Warsztaty z Magdą Skawińską i Michałem Wójcikiem cz.3: colgady – tango poza osią bez strachu
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)

14.00 – 17.00
Warsztaty kulinarne w „Południe – kuchnia, tango, klub” (max. 15 osób)
Miejsce: lokal „Południe – kuchnia, tango, klub” ul. Adama Mickiewicza 24a/2

18.00 – 21.00
Milonga Pożegnalna – muzycznie milongę oprawią poznańscy DJ-je: Paweł i Łukasz
Miejsce: hotel Mercure (sala Symfonia)