Podrobione certyfikaty Microsoftu przejęte w Poznaniu

Ponad 5,5 mln zł strat mogła zanotować firma Microsoft, gdyby nie działania funkcjonariuszy z Izby Celnej w Poznaniu. Przejęli oni ponad 11 tysięcy sfałszowanych certyfikatów autentyczności systemów operacyjnych.

Systemy operacyjne są podstawowym oprogramowaniem komputerów – praktycznie w każdym urządzeniu jest zainstalowany taki system, choć może pochodzić od różnych producentów. Najpopularniejszym pozostaje Windows, stworzony przez firmę Microsoft, nic więc dziwnego, że jest on także „celem” dla różnej maści piratów i oszustów.

Właśnie certyfikaty na ten system operacyjny zostały przejęte przez celników w Poznaniu – dokładnie 11009 sztuk papierowych etykiet samoprzylepnych przypominających Certyfikaty Autentyczności dla programów Microsoft Windows zatrzymali funkcjonariusze Oddziału Celnego w Poznaniu w trakcie kontroli celnej przesyłek nadesłanych z Chin.

– Istnieją uzasadnione podstawy do przyjęcia, że zatrzymane towary zostały opatrzone znakami towarowymi Microsoft i byłyby dystrybuowane w sposób nielegalny – tłumaczy Jarosław Karski z Oddziału Celnego w Poznaniu.

Gdyby te certyfikaty trafiły do obiegu, to straty twórców systemu Windows mogłyby sięgnąć nawet 5,5 mln zł.