Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

W nadchodzące wolne dni atrakcji w Poznaniu z pewnością nie zabraknie – Animator, Blues Express, „Chodź na słówko 2”, 180. urodziny H. Wieniawskiego, Kamp! Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, bo wybór jest naprawdę ogromny.

Od piątku 10 lipca Poznań stanie stolicą animacji. Ponad 300 filmów, blisko 70 wydarzeń, 7 miejsc festiwalowych – od dziś przez najbliższe 7 dni w Poznaniu odbywa się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator! W ciągu najbliższych kilku dni w stolicy Wielkopolski będzie można spotkać animatorów i animatorki z całego świata. Przyjadą do nas m.in. Raoul Servais – belgijski reżyser i animator, autor kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, z których część obejrzymy na festiwalu, laureat wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Cannes oraz w Annecy, Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka, łącząca animację z tańcem, Eric Goldberg – animator związany zarówno z Warner Bros jak i Disney Studio, reżyser filmu „Pocahontas”. Od 10 do 16 lipca filmowo dziać się będzie w klubie festiwalowym, czyli pod wielkim namiotem w parku Wieniawskiego, w Kinie Muza, Scenie na Piętrze i Galerii OKO/UCHO, w CK Zamek, Arkadii, Kolektywie 1a na Świętym Wojciechu i School Of Form.

Miłośników teatru zapraszamy o godz. 19.00 na Scenę Letnią (ul.Brandstaettera 1). Powracają bowiem bohaterowie spektaklu „Chodź na słówko”. Źle wypowiedziani przez dziecko – Kula, co chciała być Kurą i Toperz – odnaleźli wspólne szczęście wtedy, gdy zaakceptowali siebie samych i siebie nawzajem takimi, jakimi są, ale nie wszystkim się to udaje. W „Chodź na słówko 2” spotykamy jednego z takich sfrustrowanych nieudaczników, odrzuconego, zagubionego i nieszczęśliwego, chociaż całkiem popularnego w pewnych, niezbyt eleganckich, kręgach. Na pomoc spieszy mu nie kto inny jak Piłka, która jednak nie jest już tą samą, nieco lekkomyślną i zagubioną Kuleczką.

O godz. 20.00 odbędzie się kolejny spektakl, „Alibi do wynajęcia” w Mój Teatr (Gorczyczewskiego 2). Nie wszyscy mają tak wyrozumiałych współmałżonków którzy, gdy wraca się do domu bladym świtem, nie zadają całego mnóstwa pytań w rodzaju dlaczego się nie odbierało telefonu, dlaczego się nie zadzwoniło, a tak w ogóle to gdzie się było i co się robiło, i z kim. Większość, niestety, zmuszona jest na te pytania odpowiadać, więc trzeba sobie wymyślić jakieś wytłumaczenia, bo czego jak czego, ale prawdy powiedzieć nie można. Spektakl będzie można obejrzeć także w niedzielę 12 lipca o godz. 19.00.

W ofercie piątkowych atrakcji znajdzie się też coś dla miłośników piłki nożnej. Otóż o godz. 20.15 na INEA Stadionie rozegrany zostanie mecz o Superpuchar Polski. Mistrz kraju, Lech Poznań, podejmie w nim Legię Warszawa. Będzie to otwarcie nowego sezonu w stolicy Wielkopolski.

Koncertowo-imprezowy wieczór piątkowy również zapowiada się ciekawie. O godz. 21.00 w Farze Poznańskiej kontynuowany będzie cieszący się ogromnym zainteresowaniem, wyjątkowy cykl koncertowy dla koneserów Ladegast po zmroku. To bardzo kameralny wieczór z organami farnymi tylko dla koneserów i jedyna okazja, by zobaczyć instrument z tak bliska i poznać pracę organisty.

Wszystkim tym, którzy w piątkowy wieczór chcieliby potańczyć możemy zaproponować np. imprezę w ArchyKlubie, w którym tym razem zagości Damian Chmielix – turntablista stworzony w tajnych laboratoriach specjalnie dla potrzeb przemysłu muzycznego. Na imprezowej mapie Poznania pojawi się także Pacha i Czekolada.

Sobotę 12 lipca zaczniemy od sprzątania plaży razem z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Zrobiło się cieplej, a jak tylko wyjrzało słońce, poznaniacy postawili na relaks nad Wartą. Niestety, po takim dniu czystość plaży pozostawia wiele do życzenia. Jest na to rozwiązanie – w sobotę, 11 lipca, o godzinie 10.00 wszyscy chętni spotykają się na plaży przy Kontener ART i razem sprzątają plażę. Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy kolorowych tatuaży, a wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

O godz. 12.00 rozpocznie się dwudziesta trzecia edycja Blues Express Festival. „Bluesowa ciuchcia” prowadzona przez parowóz rozpocznie swój bieg w Poznaniu, gdzie na uczestników festiwalu czeka pierwszy koncert zespołu Nadmiar. Następnie zaproszone zespoły zagrają na dworcach w Rogoźnie (Riders), Chodzieży (Jaromi Zez Ekom), Pile (East Earth Band), Krajence (Adam Bartoś Blues Band), Złotowie (Hot Lips) i Zakrzewie (Side Road). Na peronach przygotowane będą prowizoryczne sceny wyposażone w pełne nagłośnienie. Muzyka rozbrzmiewać będzie także w pociągu, wykonywana spontanicznie przez pasażerów na różnych instrumentach akustycznych. Początek festiwalu w Poznaniu o godz. 12.00, odjazd pociągu o godz. 13.15.

W sobotę będziemy także świętować 180. urodziny Henryka Wieniawskiego. W samo południe na ratuszowej wieży koziołki będą się trykać w rytm poloneza, a skrzypce zabrzmią z wysokiej wieży na cztery strony świata. Zaraz potem na ulicy Świętosławskiej rozpoczną się muzyczne figle migle, czyli zabawy dla dzieci. Natomiast w farze rozpocznie się koncert „Organy i skrzypce niedobrana para?” z udziałem organisty Roberta Napie-ralskiego i skrzypaczki Malwiny Kotz. O godz. 12.45 rozpocznie się program „Fanfary i koncert”. Usłyszymy orkiestrę KuSza, czyli Kulturka i Szacuneczek, oraz Chóru Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod batutą Katarzyny Matelskiej. O godz. 13.30 w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego zobaczymy film dokumentalny o Henryku Wieniawskim. O tej samej porze także z ulicy Świętosławskiej wyruszyć będzie można na godzinny spacer poznańskimi śladami  Wieniawskiego w towarzystwie przewodnika Dominika Ohde i jego opowieści.

Jak w każdy wakacyjny weekend zapraszamy na Lato na Madalinie, tym razem Madalina stanie się centrum zdrowia. W sobotę od godz. 12.00 będzie można zasięgnąć porady z zakresu rehabilitacji, przebadać się  podoskopem, skorzystać z konsultacji psychologicznych, czy wziąć udział w warsztatach  związanych z prawidłową techniką Nordic Walking.

O godz. 20.00 Maltańska Scena Muzyczna zaprasza na Żywiec Miejskie Granie na Maltańskiej Scenie Muzycznej, czyli cykl darmowych koncertów w scenerii Jeziora Maltańskiego. Tym razem na scenie zagości zespół Kamp! – polski zespół grający muzykę electro pop, założony w Łodzi. Brzmienie tria określane jest jako melodyjny synth-pop z wpływami nowej fali lat 80., francuskiego house’u i chill-wave’u.

Na zakończenie sobotniego wieczoru dla miłośników kina o godz. 22.00 „Sprawa dla dwojga” w Kinie na Rybitwach. Czterdziestoletni aktor, nie mogąc dostać roli, dorabia podczas policyjnego odtwarzania scen zbrodni, gdzie grywa ofiarę morderstw. Dla tych, którzy mieliby ochotę posłuchać dobrej muzyki również o godz. 22.00 na Brzegu Wschodnim zagra Savas – niekwestionowana legenda berlińskiej sceny, rezydent wielu tamtejszych klubów. Od lat 90. także wieloletnia gwiazda stajni Gigolo rec., obecnie nieco bardziej związany z undergroundowym techno i wytwórniami Sweatshop, NON Series, czy Figure.
 
Gorączkę sobotniej nocy o 21.00 otworzą najnowsze przeboje oraz hity z lat 80-ch i 90-ch m.in.: Funk & Soul w Słodowni. Nieco później, bo o 22.00 na imprezowej mapie Poznania, pojawią się ArcyKlub, Pacha, Muchos Patatos oraz… SQ na dziedzińcu CK Zamek. Zabytkowy Zamek Cesarski w Poznaniu dostanie w te wakacje gorączki! W każdą sobotę lata na dziedzińcu wyrośnie tropikalny las imprez sygnowanych SQ. Bujna roślinność zabawowa rozkwitnie z ogromną siłą, a wysokie korony dj-skich drzew przebiją się przez busz playlist.

W niedzielę 12 lipca o godz. 10.00 Stowarzyszenie Chwaliszewo zaprasza na… przechadzkę po Chwaliszewie, placu Kolegiackim oraz ul. Gołębiej. Miejsce spotkania z przewodnikiem: przy koziołkach na placu Kolegiackim.

Miłośników tańca zapraszamy o godz. 13.00 na kolejne spotkanie z cyklu tradycyjnych wakacyjnych spotkań pt. „A w niedzielę po sumie na moście” nawiązujących do staropolskiej tradycji, kiedy po sumie (czyli po głównej mszy w niedzielę) ludzie szli w mieście do restauracji czy kawiarni by spotkać się, porozmawiać, pobyć ze sobą, a przy ładnej pogodzie pospacerować. Tym razem na Moście Jordana zagości swing i grupa Swing Craze. Jest to poznańska grupa entuzjastów i propagatorów lindy hop, czyli tańca sięgającego swoją historią do lat 30 XX wieku, protoplasty jive’a czy rock and rolla. Połączeni pasją i chęcią zarażenia nią poznaniaków, członkowie grupy organizują potańcówki i warsztaty z udziałem instruktorów z całej Polski. Niesamowita energia i niepowtarzalny klimat retro wyrażony zarówno w muzyce oraz tańcu jak i również w retro strojach i fryzurach uczestników przyciągają i zachwycają wszystkich, niezależnie od wieku.

Niedzielny wieczór można spędzić w Klubie u Bazyla, gdzie o godz. 19.00 zagrają dwa zespoły –  Miła Starsza Pani oraz Krambabula. Krambabula to zespół z Poznania, który powstał w 2014r z inicjatywy Piotra Czuchty, akordeonisty oraz lidera grupy. Zestawienie kulturowej różnorodności członków zespołu, stworzyło energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej, z domieszką rocka, ska, reggae i funky. Teksty wykonywanych utworów prezentowane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Każdy członek grupy wnosząc swoją osobowość kształtuje muzykę zespołu Krambabula. Natomiast, Zespół Miła Starsza Pani gra alternatywny amerykański folk, albo progresywny folk. Jednak oni sami wolą, gdy o ich muzyce mówi się: pozytywnie zakręcona.