Poznań stał się stolicą animacji. Ruszył Animator 2015

300 filmów, blisko 70 wydarzeń, 7 miejsc festiwalowych i 7 dni – a to wszystko dla fanów ruchomych obrazków. W piątek 10 lipca rusza 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Od 10 do 16 lipca filmowo dziać się będzie w klubie festiwalowym, czyli pod wielkim namiotem w parku Wieniawskiego, w Kinie Muza, Scenie na Piętrze i Galerii OKO/UCHO, w CK Zamek, Arkadii, Kolektywie 1a na Świętym Wojciechu i School Of Form.

Przede wszystkim będą to projekcje animacji, które walczą o nagrody w konkursie głównym Animatora (czyli Złotego Pegaza i 45 tys. zł). Przeglądy odbywają się codziennie w Kinie Muza.
– Jak każdy tego typu festiwal jest zbudowany wokół konkursu, a ściślej rzecz biorąc dwóch konkursów, bo od trzech lat mamy dwa konkursy filmów krótkometrażowych i filmów pełnometrażowych – mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu Animator. – Konkursy stanowią bardzo ważny element i jeden z głównych magnesów przyciągających publiczność na festiwal. Konkursy ponadto stanowią pewną bazę wokół której budujemy ciekawe, jak myślę programy, których celem jest zaprezentowanie różnorodności tej dziedziny sztuki i bardzo świadomie używam słowa sztuka, bo chcę pokazać, że film animowany to nie jest wyłącznie rozrywka, ale jest to też dziedzina artystyczna uprawiana przez bardzo utalentowanych artystów.

Nie byłoby Animatora bez wielkich nazwisk. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie człowiek, który pracował zarówno dla Disneya jak i Warner Bros, twórca postaci Dżina z filmu „Alladyn”, reżyser „Looney Tunes” i „Pocahontas”, czyli Eric Goldberg. Spotkanie z mistrzem odbędzie się w niedzielę o godz. 12.00 w klubie festiwalowym. Będzie także performerka, autorka nagradzanych spektakli i instalacji wideo Kathy Rose. Jej „Katedrę pustki” będzie można zobaczyć w parku Wieniawskiego we wtorek o godz. 22.00.
– Pierwszy program, który poprowadzę to będzie prezentacja na temat tworzenia bohaterów disneyowskich, pewnie moim najbardziej charakterystycznym bohaterem jest Dżin z „Alladyna” – wyjaśnia Eric Goldberg. – Druga prezentacja poświęcona będzie animacji i muzyce. Kiedy dowiedziałem się, że Animator kładzie duży nacisk na połączenie muzyki i filmu, zdecydowałem się zrobić taką prezentację, bo myślę, że właśnie to połączenie tworzy prawdziwą magię. Trzecia prezentacja to pokaz „Pocahontas” i chciałabym zaznaczyć, że w tym roku obchodzimy 20-lecie od stworzenia „Pocahontas”, która jak widać nadal jest świeża.

Znaczącą reprezentację na festiwalu będzie miała właśnie amerykańska animacja. Obejrzymy m.in. surrealistyczne filmy Suzan Pitt – amerykańskiej animatorki i malarki, której prace znajdują się w stałych kolekcjach m.in. Walker Art Center, Filmmuseum w Amsterdamie i The Museum of Modern Art (MoMA). Stany Zjednoczone reprezentować będzie również Kathy Rose, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto. Atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie z pewnością polska premiera wyprodukowanego m.in. przez Salmę Hayek filmu „Kahlil Gibran’s The Prophet”.
 
– Mamy grupę artystów z Ameryki bardzo różnej specjalności, obok Erica Goldberga jest Katy Rose, która zbudowała swoją karierę nie tylko na tym, że jest animatorką, ale też tancerką i przedstawia spektakle, w których tańczy do stworzonych przez siebie animacji. Na nasz festiwal przygotowała premierowy spektakl – wyjaśnia Marcin Giżycki. – Takim największym hitem jest film wyprodukowany przez Salmę Hayek, sławną hollywoodzką gwiazdę. Fim nazywa się „Kahlil Gibran’s The Prophet” i jest to międzynarodowa produkcja, do której Hayek zaprosiła międzynarodowych animatorów różnej generacji, m.in. polskiego młodego animatora Michała Sochę, który był laureatem bodajże pierwszego Animatora ze swoim filmem „Laska”.

Widzowie Animatora będą mieli również okazję spotkać się z Raoulem Servaisem, urodzonym w 1928 roku, autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureatem wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Cannes oraz w Annecy. Obejrzymy m.in. jego pełnometrażowy film „Taxandria”.
– Raoul Servais jest jednym z nestorów filmu animowanych, jedną z legend, ponieważ mimo swoich 87 lat i olbrzymiego dorobku wciąż jest aktywny i kręci filmy – mówi Giżycki. – Zaprezentujemy jego retrospektywę, którą sam będzie przedstawiać i jego film pełnometrażowy „Taxandria”, który jest wizualnie niezwykle ciekawym i nowatorskim filmem.

Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów i wykładów z zakresu teledysku animowanego, animacji w grach komputerowych czy też warsztaty z krytyki dziennikarskiej filmu animowanego.
– Będziemy mieć konferencję naukową, na której przyjrzymy się jak w animacji przedstawiany jest problem innego, czyli jednostki, a nawet czasem grup społecznych, które w jakiś sposób są na marginesie społeczeństwa. To zarówno może chodzić o wykluczenia z przyczyn religijnych, rasowych, wojen domowych i zobaczymy jak to wygląda w animacji – wyjaśnia Marcin Giżycki.

Specjalny program dla najmłodszych – Animator dla Dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.
– Przygotowanie Animatora dla dzieci jest dla nas radością, bo możemy szukać obrazów, które są zarówno pięknie estetyczne, jak i ważne. Ten program ma w tym roku kilka takich szczególnych miejsc i to jest obecność wybitnego twórcy przede wszystkim animacji dziecięcej Jannika Hastrupa, najbardziej uznanego twórcy duńskiego. Jego filmy zaludniają bardzo sympatyczne zwierzątka, które niekoniecznie lubimy myszy, komary, owady, pająki, ale w tych filmach są taką fajną miniaturą społeczności ludzkiej, a ich opowieści są opowieściami o świecie dzieci i dorosłych – mówi Jerzy Moszkowicz, producent Animatora dla Dzieci. – Pokażemy osobiście mój ulubiony film Hastrupa, „Chłopiec, który chciał być niedźwiedziem” – rzecz się dzieje w okolicach polarnych, mały zagubiony miś poszukuje mamy, wspaniała muzyka i przepiękny film.

Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie muzyka – zobaczymy filmy w towarzystwie muzyki granej na żywo oraz wysłuchamy koncertów w towarzystwie animacji. Improwizować będą zarówno muzycy, jak i animatorzy i animatorki. Festiwal otworzy „dIP” – performans audiowizualny autorstwa Jakuba Lecha i Bogumiła Misali, należących do interdyscyplinarnej formacji IP Group z Wrocławia. Wystąpią również Grzegorz Pleszyński z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem (projekt „Dźwięk buduje obraz”) oraz bracia Tkacze, czyli Mikołaj i Piotr, którzy w przestrzeni Kolektywu 1a zmierzą się z rodzinnymi napięciami przy pomocy sztuk audiowizualnych („Muzyka rysująca”). W Poznaniu wystąpi również brytyjski duet Sculpture. Performanse z ich udziałem to niecodzienna dawka muzyki elektronicznej oraz sztuki kinetycznej, satyrycznych rysunków, abstrakcyjnej animacji i audiowizualnych prac wykonanych techniką cut-up.

Od wtorku działa Klub Festiwalowy, który w tym roku zlokalizowany jest w Parku im. H. Wieniawskiego. Co wieczór odbywać się tam będą prezentacje projektów łączących muzykę, film, wideo oraz ruch i taniec, jak również pokazy filmów w ramach tzw. kina nocnego. W nocnym kinie, oprócz „Taxandrii” – pełnometrażowego filmu gościa specjalnego – Raoula Servaisa, obejrzymy m.in.: „Mojego psa Tulipa” Sandry i Paula Fierlingerów – opowieść o przyjaźni dojrzałego mężczyzny z jego owczarkiem niemieckim, z głosami Christophera Plummera, Isabelli Rossellini i Lynn Redgrave. Zobaczymy również „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” laureata Oscara – Michela Gondry’ego, czyli animowany dokument będący zapisem rozmowy reżysera z filozofem na temat jego poglądów oraz naukowych teorii, a także nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” Ariego Folmana – wizjonerską produkcję opartą na motywach „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema z Robin Wright w roli głównej.

Festiwal zakończy w czwartek ceremonia wręczenia nagród, na której poznamy laureatów nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych. Galę uświetni występ Marcina Maseckiego – pianisty, kompozytora, absolwenta prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureata wielu nagród, w tym Mateusza Trójki oraz Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa, który wykona muzykę do filmów z „Psiej” serii Billa Plymptona („Guard Dog”, „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”). Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 17. lipca w Kinie Muza.

Bilety:
Bilety dostępne są na www.bilety24.pl. Bilety na wydarzenia w ramach Animatora dla Dzieci dostępne są w kasie CK Zamek. W miejscach festiwalowych (Kino Muza, CK Zamek) dostępne są bilety na wydarzenia odbywające się w tych miejscach. Karnety dostępne są w kasach Estrady Poznańskiej oraz Kina Muza.

Pokazy i koncerty w Klubie Festiwalowym/Pokazy Animatora dla Dzieci/Wykłady i Warsztaty – 1 zł
Przeglądy konkursowe – 2 zł
Master Class – 5 zł
Pozostałe pokazy/ Śniadania z Mistrzynią i Mistrzem – 10 zł
Karnet na 10 seansów – 50 zł
Gala wręczenia nagród – wstęp z zaproszeniami

Bilety uprawniają do wejścia na wydarzenia w klubie festiwalowym, w Kolektywie 1A oraz wykłady i prezentacje.

Program:
10.07.2015, piątek
10.00 ANIMATOR DLA DZIECI – Przystanek najnajmłodszego widza: „Patchworkowe zwierzątka”/ reż. Angela Steffen, Andrea Deppert, Verena Fels/ 2-4 lat/ 40’/ CK Zamek – Sala pod Zegarem
11.00 TEORIA I PRAKTYKA – Naśladując Maxa Fleischera – warsztaty teledysków – Yach Paszkiewicz/ 300’/ Galeria OKO/UCHO
11.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd I – krótki metraż/ 77’/ Kino Muza
12.00 ANIMATOR DLA DZIECI – Przystanek najnajmłodszego widza: „Patchworkowe zwierzątka”/ reż. Angela Steffen, Andrea Deppert, Verena Fels/ 2-4 lat/ 40’/ CK Zamek – Sala pod Zegarem
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd II – krótki metraż/ 77’/ Kino Muza
14.00 FILMY KONKURSOWE „Pos eso”/ reż. Samuel (Sam) Orti/ 82’/ Kino Muza
16.00 SZKOŁY I FESTIWALE California Institute of the Arts – krótki metraż/77’ /Kino Muza
17.30 ANIMATOR DLA DZIECI „Niezwykła przygoda Pima i Poma”/ reż. Gioia Smid/ od 5 lat/ 70’/ CK Zamek- Sala Wielka
18.00 ANIMOWANY NIEZNANY Program I – krótki metraż, wprowadzenie: Marcin Giżycki/ 84’/ Kino Muza
20.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd I – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
21.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd II – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
21.30 WYDARZENIA SPECJALNE – INAUGRUACJA FESTIWALU dIP – performance audiowizualny Jakuba Lecha i Bogumiła Misali (Identity Problem Group)/ 60’/ Klub Festiwalowy
23.00 KINO NOCNE „Zrywa się wiatr”/ reż. Hayao Miyazaki/ 126’/ Klub Festiwalowy

11.07.2015, sobota
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Biuro snów zagubionych – warsztaty peep boxów – Elżbieta Jeznach/ 240’/ Arkadia
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Od idei do storyboardu – warsztaty – Damien O’Connor/ 240’/ Klub Festiwalowy
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Naśladując Maxa Fleischera – warsztaty teledysków – Yach Paszkiewicz/ 300’/ Galeria OKO/UCHO
11.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd III – krótki metraż/ 77’/ Kino Muza
11.00 ANIMATOR DLA DZIECI Przystanek najnajmłodszego widza: „Patchworkowe zwierzątka”/ reż. Angela Steffen, Andrea Deppert, Verena Fels/ 2-4 lat/ 40’/ CK Zamek – Sala pod Zegarem
11.00 ANIMATOR DLA DZIECI “Łapcie go!” – bajki ze Słowacji/ od 6 lat/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
12.00 ŚNIEADANIE Z MISTRZYNIĄ Kathy Rose, prowadzenie: Piotr Damian (ENG)/ 60’/ Klub Festiwalowy
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd IV – krótki metraż/ 77’/ Kino Muza
12.30 ANIMATOR DLA DZIECI Przystanek najnajmłodszego widza: „Patchworkowe zwierzątka”/ reż. Angela Steffen, Andrea Deppert, Verena Fels/ 2-4 lat/ 40’/ CK Zamek – Sala pod Zegarem
14.00 FILMY KONKURSOWE „Eden’s Edge”/ reż. Gerhard Treml, Leo Calice/ 61’/ Kino Muza
14.00 ANIMATOR DLA DZIECI Przystanek najnajmłodszego widza: „Patchworkowe zwierzątka”/ reż. Angela Steffen, Andrea Deppert, Verena Fels/ 2-4 lat/ 40’/ CK Zamek – Sala pod Zegarem
16.00 ANIMATOR DLA DZIECI: „Mini i komary”/ reż. Jannik Hastrup, Flemming Quist Møller/ od 7 lat/ 76’/ CK Zamek – Sala Wielka
16.00 RETROSPEKTYWY Filmy z muzyką Marka Wilczyńskiego – krótki metraż, wprowadzenie autora muzyki/ 118’/ Kino Muza
18.00 OD ABSOLUTU DO STRUKTUR MUZYCZNYCH 60-lecie Studia DEFA – krótki metraż, wprowadzenie: André Eckardt/ 76’/ Kino Muza
20.00 WYDARZENIA SPECJALNE „Kahlil Gibran’s The Prophet”/ reż. Roger Allers i inni/ 84’/ CK Zamek – Sala Wielka
20.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd III – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
21.00 SZKOŁY I FESTIWALE Teledyski animowane z festiwalu Yach Film – przegląd I/ 60’/ Klub Festiwalowy
21.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd IV – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
22.00 WYDARZENIA SPECJALNE Dźwięk buduje obraz – projekt audiowizualny Grzegorza Pleszyńskiego, Jerzego Mazzolla i Sławomira Szudrowicza/ 60’/ Klub Festiwalowy
23.00 KINO NOCNE „Mój pies Tulip”/ reż. Paul Fierlinger, Sandra Fierlinger/ 83’/ Klub Festiwalowy

12.07.2015, niedziela
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Biuro snów zagubionych – warsztaty peep boxów – Elżbieta Jeznach/ 240’/ Arkadia
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Od idei do storyboardu – warsztaty – Damien O’Connor/ 240’/ Klub Festiwalowy
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Naśladując Maxa Fleischera – warsztaty teledysków – Yach Paszkiewicz/ 300’/ Galeria OKO/UCHO
11.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd V – krótki metraż/ 76’/ Kino Muza
11.00 ANIMATOR DLA DZIECI „Chłopiec, który chciał być niedźwiedziem”/ reż. Jannik Hastrup/ od 9 lat/ 78’/ CK Zamek – Sala Wielka
12.00 ŚNIADANIE Z MISTRZEM Eric Goldberg, prowadzenie: Piotr Damian (ENG)/ 60’/ Klub Festiwalowy
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd VI – krótki metraż/ 76’/ Kino Muza
14.00 FILMY KONKURSOWE „Little from the Fish Shop”/ reż. Jan Balej/ 71’/ Kino Muza
15.00 ANIMATOR DLA DZIECI: Mistrzowie Animatorów Jutra/ od 7 lat/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
16.00 RETROSPEKTYWY Suzan Pitt – krótki metraż/ 67’/ Kino Muza
17.00 ANIMATOR DLA DZIECI “Večerníčky” – dobranocki z Bratysławy/ od 5 lat/ 90’/ CK Zamek – Sala Wielka
17.00 TEORIA I PRAKTYKA „Krótka historia studia animacji Brown Bag Films” – prezentacja – Damien O’Connor (ENG)/ 60’/ Scena na Piętrze
18.00 ANIMOWANY NIEZNANY Program II – krótki metraż, wprowadzenie: Marcin Giżycki/ 83’/ Kino Muza
20.00 WYDARZENIA SPECJALNE „Pierwsze kroki sław” – krótki metraż, wprowadzenie: Ron Diamond/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
20.00 WYDARZENIA SPECJALNIE Muzyka rysująca – projekt audiowizualny Mikołaja Tkacza i Piotra Tkacza/ 40’/ Kolektyw 1A
20.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd V – krótki metraż (powtórka)/ 76’/ Kino Muza
21.00 SZKOŁY I FESTIWALE Teledyski animowane z festiwalu Yach Film – przegląd II/ 60’/ Klub Festiwalowy
21.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd VI – krótki metraż (powtórka)/ 76’/ Kino Muza
22.00 WYDARZENIA SPECJALNE „Aqua. Człowiek jest snem cienia” – projekt audiowizualny Janusza Leśniaka i Marka Wilczyńskiego/ 80’/ Klub Festiwalowy
23.30 KINO NOCNE „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”/ reż. Michel Gondry/ 88’/ Klub Festiwalowy

13.07.2015, poniedziałek
10.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
10.30 ANIMATOR DLA DZIECI “Večerníčky” – dobranocki z Bratysławy/ od 5 lat/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Animacja 3D w grach, filmie, reklamie – warsztaty – Krzysztof Rusinek (Alchemiq Studio)/ 240’/ School of Form
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Biuro snów zagubionych – warsztaty peep boxów – Elżbieta Jeznach/ 240’/ Arkadia
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Naśladując Maxa Fleischera – warsztaty teledysków – Yach Paszkiewicz/ 300’/ Galeria OKO/UCHO
12.00 FILMY KONKURSOWE „Sabogal”/ reż. Sergio Mejía Forero, Juan Jose Lozano/ 106’/ Kino Muza
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI „Muminki na Riwierze”/ reż. Xavier Picard/ od 8 lat/ 77’/ CK Zamek – Sala Wielka
14.00 FILMY KONKURSOWE „Seth’s Dominion”/ reż. Luc Chamberland/ 45’/ Kino Muza
16.00 WYDARZENIA SPECJALNE Master Class: „Pomyśl o Oscarze!” – Ron Diamond (ENG)/ 180’/ Kino Muza
18.00 WYDARZENIA SPECJALNE „Kahlil Gibran’s The Prophet”/ reż. Roger Allers i inni/ 84’/ CK Zamek – Sala Wielka
19.00 TEORIA I PRAKTYKA „Alchemiq studio – animacja 3D w projektach komercyjnych i artystycznych” – prezentacja – Łukasz Świerczyński/ 60’/ Scena na Piętrze
20.00 OD ABSOLUTU DO STRUKTUR MUZYCZNYCH Film Absolutny – krótki metraż – wprowadzenie: André Eckardt/ 80’/ Nowe Kino Pałacowe
20.00 FILMY KONKURSOWE „Little from the Fish Shop” (powtórka)/ Jan Balej/ 71’/ Kino Muza
21.30 FILMY KONKURSOWE „Eden’s Edge” (powtórka)/ reż. Gerhard Treml, Leo Calice/ 61’/ Kino Muza
22.00 WYDARZENIA SPECJALNE Sculpture – koncert z animowanymi wizualizacjami/ 60’/ Klub Festiwalowy
23.00 KINO NOCNE Polska Animacja Gatunkowa – krótki metraż, wprowadzenie: Jerzy Armata/ 112’/ Klub Festiwalowy

14.07.2015, wtorek
10.00 ANIMOWANY NIEZNANY Konferencja naukowa: „Animowany Nieznany. Twórcy animacji wobec problemu Innego” (PL/ ENG)/ 210’/ Scena na Piętrze
10.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
10.30 ANIMATOR DLA DZIECI: „Mini i komary” (powtórka)/ reż. Jannik Hastrup, Flemming Quist Møller/ od 7 lat/ 76’/ CK Zamek – Sala Wielka
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Animacja 3D w grach, filmie, reklamie – warsztaty – Krzysztof Rusinek (Alchemiq Studio) / 240’/ School of Form
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Pisanie o animacji – warsztaty – Adriana Prodeus/ 240’/ Arkadia
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd I – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI „Łapcie go!” – bajki ze Słowacji (powtórka)/ od 6 lat/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
14.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd II – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
16.00 OD ABSOLUTU DO STRUKTUR MUZYCZNYCH Struktury muzyczne – krótki metraż – wprowadzenie: André Eckardt/ 67’/ Kino Muza
18.00 SZKOŁY I FESTIWALE/ Ann Arbor Film Festival – filmy z lat 1963- 2015 – krótki metraż – wprowadzenie: David Dinnell/ 85’/ Kino Muza
20.00 WYDARZENIA SPECJALNE Master Class: „Animowane postacie Erica Goldberga” – Eric Goldberg (ENG)/ 60’/ Nowe Kino Pałacowe
20.00 WYDARZENIA SPECJALNE Muzyka rysująca – projekt audiowizualny Mikołaja Tkacza i Piotra Tkacza/ 40’/ Kolektyw 1A
20.00 FILMY KONKURSOWE „Pos eso” (powtórka)/ reż. Samuel (Sam) Orti/ 82’/ Kino Muza
21.30 FILMY KONKURSOWE „Seth’s Dominion” (powtórka)/ reż. Luc Chamberland/ 45’/ Kino Muza
22.00 WYDARZENIA SPECJALNE Katedra pustki, Opera wnętrza (premiera) – performance Kathy Rose/ 40’/ Klub Festiwalowy
23.00 KINO NOCNE „Kongres”/ reż. Ari Folman/ 120’/ Klub Festiwalowy

15.07.2015, środa
10.00 ANIMOWANY NIEZNANY Konferencja naukowa: „Animowany Nieznany. Twórcy animacji wobec problemu Innego” (PL/ ENG)/ 240’/ Scena na Piętrze
10.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
10.30 ANIMATOR DLA DZIECI „Chłopiec, który chciał być niedźwiedziem” (powtórka)/ reż.Jannik Hastrup/ od 9 lat/ 78’/ CK Zamek – Sala Wielka
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Animacja 3D w grach, filmie, reklamie – warsztaty – Krzysztof Rusinek (Alchemiq Studio)/ 240’/ School of Form
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Pisanie o animacji – warsztaty – Adriana Prodeus/ 240’/ Arkadia
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd III – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI „Niezwykła przygoda Pima i Poma” (powtórka)/ reż. Gioia Smid/ od 5 lat/ 70’/ Nowe Kino Pałacowe
14.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd IV – krótki metraż (powtórka)/ 77’/ Kino Muza
16.00 WYDARZENIA SPECJALNE Master Class: „Animując do muzyki” – Eric Goldberg (ENG)/ 60’/ Kino Muza
18.00 SZKOŁY I FESTIWALE Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy
2015 – filmy nagrodzone – krótki metraż, wprowadzenie: Yves Nougarède/ 90’/ Kino Muza
20.00 RETROSPEKTYWY Raoul Servais – krótki metraż, wprowadzenie autora/ 81’/ Nowe
Kino Pałacowe
20.00 FILMY KONKURSOWE „Sabogal” (powtórka)/ reż. Sergio Mejia Forero, Juan Jose
Lozano/ 106’/ Kino Muza
22.00 WYDARZENIA SPECJALNE Instant Film – projekt audiowizualny Andrei
Martignoniego, Saula Saguattiego, Audrey Coïaniz, An On Bast, Ewy Borysewicz i
Zbigniewa Czapli/ 50’/ Klub Festiwalowy
23.00 TEORIA I PRAKTYKA Prezentacja dokonań warsztatowych/ 10’/ Klub Festiwalowy
23.30 KINO NOCNE „Taxandria”/ reż. Raoul Servais/ 82’/ Klub Festiwalowy

16.07.2015, czwartek
10.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
10.30 ANIMATOR DLA DZIECI „Muminki na Riwierze” (powtórka)/ reż. Xavier Picard/ od 8 lat/ 77’/ Nowe Kino Pałacowe
11.00 TEORIA I PRAKTYKA Pisanie o animacji – warsztaty – Adriana Prodeus/ 240’/ Arkadia
11.00 FILMY KONKURSOWE Przegląd V – krótki metraż (powtórka)/ 76’/ Kino Muza
12.00 ANIMATOR PRO Problemy i wyzwania środowiska animacji w Polsce/ 120’/ Scena na Piętrze
12.30 FILMY KONKURSOWE Przegląd VI – krótki metraż (powtórka)/ 76’/ Kino Muza
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI: „Mini i komary” (powtórka)/ reż. Jannik Hastrup, Flemming Quist Møller/ od 7 lat/ 76’/ Nowe Kino Pałacowe
13.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: warsztaty dla dzieci/ 7-12 lat/ 120’/ CK Zamek
14.00 FILMY KONKURSOWE Spotkanie z autorami filmów konkursowych/ 60’/ Kino Muza
16.00 WYDARZENIA SPECJALNE „Pocahontas”/reż. Mike Gabriel, Eric Goldberg – wprowadzenie: Eric Goldberg/ 81’/ Kino Muza
18.00 RETROSPEKTYWY Raoul Servais – krótki metraż (powtórka)/ 81’/ Kino Muza
18.00 WYDARZENIA SPECJALNE Muzyka rysująca – projekt audiowizualny Mikołaja Tkacza i Piotra Tkacza/ 40’/ Kolektyw 1A
20.00 WYDARZENIA SPECJALNE Ceremonia wręczenia nagród: „Psia” seria Billa Plymptona z muzyką Marcina Maseckiego/ 90’/ CK Zamek – Sala Wielka

7-9.07., g. 21.00 ANIMATOR BEZ SELEKCJI/ Klub Festiwalowy
17.07., piątek, g. 18.00 FILMY KONKURSOWE: Przegląd nagrodzonych filmów – krótki metraż/ 90’ / Kino Muza
17.07., piątek, g. 20.00 FILMY KONKURSOWE: Pokaz nagrodzonego filmu pełnometrażowego/ 90’ / Kino Muza
18.07., sobota, g. 16.00 ANIMATOR DLA DZIECI Animator Jutra: Pokaz filmów
warsztatowych/ od 7 lat/ 120’/ CK Zamek – Sala Wielka