Poznański Rower Miejski pobił własny rekord

Dwie doby funkcjonowania Poznańskiego Roweru Miejskiego w zmodernizowanej formule wystarczyły, by mieszkańcy dokonali ponad 1000 wynajmów i ustanowili nowy dzienny rekord wypożyczeń. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego wraz z firmą Nextbike Polska chcą przygotować użytkowników na nadchodzący szczyt sezonu rowerowego.

Poznański Rower Miejski od poniedziałku 13 lipca działa w rozbudowanym systemie. Teraz to 30 stacji, ponad 350 rowerów, skuteczniejsze zabezpieczenia, czyli tzw. elektrozamki, a także nowoczesne terminale z dotykowymi ekranami i panelami płatniczymi. Jak mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy Nextbike Polska, która jest operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, to pierwsze wdrożenie tak zaawansowanych technologicznie rozwiązań w Polsce. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Dotychczas dzienna średnia wypożyczeń Poznańskiego Roweru Miejskiego w lipcu wynosiła ok. 320. Tymczasem w ciągu dwóch kolejnych dni po poniedziałkowym otwarciu poznaniacy dokonali prawie 1200 wynajmów, a trzeba wziąć pod uwagę, że pogoda nie zawsze była sprzyjająca. Rekord padł w środę 15 lipca, kiedy to wypożyczeń było 717. Tak dobrego wyniku nie zanotowano, odkąd powstał Poznański Rower Miejski.

Ale zmiany – jakkolwiek dobrze służące popularności poznańskich wypożyczalni – to także nowy sposób korzystania z rowerów. Dlatego też operator prosi wszystkich użytkowników o dokładne zapoznawanie się z instrukcją obsługi. Jest ona dostępna na każdej stacji. Pomoże to uniknąć nerwów i uprości korzystanie z systemu. W razie potrzeby do dyspozycji pozostaje Biuro Obsługi Klienta Nextbike.

W związku z przewidywanym skokiem popularności rowerów publicznych firma oraz Zarząd Transportu Miejskiego przygotowują akcję edukacyjną, mającą ułatwić korzystanie z nich i uczynić je jeszcze bardziej dostępnymi. Od początku przyszłego tygodnia przy wybranych stacjach PRM będzie można spotkać informatorów, którzy pokażą, w jaki sposób można dokonywać wypożyczeń i zwrotów. Ponadto odpowiedzą na wszystkie pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości miłośników miejskich jednośladów.

System automatycznych i bezobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych został uruchomiony w kwietniu 2012 roku. Wówczas do dyspozycji mieszkańców oddano 7 stacji i 80 rowerów. Obecnie jest to 30 stacji i 350 rowerów. W najbliższych tygodniach uruchomione zostaną dodatkowe 7 stacji wraz z 90 rowerami.