Nowe stacje rowerowe już działają

W krótkim czasie w Poznaniu liczba automatycznych wypożyczalni systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego wzrosła z 16 do 37. Te ostatnie, najnowsze, działają od piątkowego poranka.

Nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego powstały w kolejnych lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców w ramach konsultacji społecznych. Są to:
– Os. Lecha (Chartowo/Piaśnicka)
– Nowe Zoo
– Garbary (pętla autobusowa)
– Wilczak
– Traugutta
– Malta Ski
– Zielona

Użytkownicy mają więc już do dyspozycji 37 stacji i ponad 440 rowerów. Każda stacja zaś jest wyposażona w nowy system zabezpieczeń (elektrozamki), a stacje w nowych miejscach także w ekrany dotykowe i terminale do płacenia kartami.

Liczba rowerów i stacji przekłada się wprost na popularność systemu – od 13 lipca rowery miejskie były wynajmowane 10 090 razy. Dla porównania, liczba wynajmów od 1 do 12 lipca sięgnęła niecałe 4 000, a przez cały czerwiec – niewiele ponad 9 000. Ponadto, 24 lipca ustanowiony został nowy dzienny rekord wypożyczeń w całej historii PRM (od 2012 roku) – wynosi on obecnie 835 wynajmów. Od 13 do 28 lipca Nextbike Polska odnotował 1 703 rejestracje, czyli więcej niż przez cały czerwiec czy maj.

– Ponad dwukrotna rozbudowa poznańskiej sieci oraz wdrożenie najnowocześniejszych obecnie rozwiązań w Polsce, bezpośrednio przełożyły się na znaczący wzrost zainteresowania rowerami miejskimi. Jeżeli zestawimy czas, w którym PRM działa w nowej formule z analogicznym okresem w czerwcu, okaże się, że natężenie rejestracji wzrosło o ponad 300 proc., a natężenie wypożyczeń – o ponad 200 proc. – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Rowerzyści zapewne jednak czekają na kolejne etapy rozbudowy systemu – jeszcze niedawno Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM, wspominał o chęci dokładania kolejnych stacji i rowerów tak, aby poznaniacy mieli do dyspozycji tysiąc jednośladów. Jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, jednak przy obecnym tempie rozwoju wydaje się, że ta liczba jest do osiągnięcia nawet w przyszłym roku. O ile oczywiście o środkach na rozbudowę PRM zdecydują miejscy radni.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.