Święto Bamberskie ponownie na Starym Rynku!

Potomkowie osadników z Bambergu, którzy niemal 300 lat temu przybyli do Wielkopolski, a także rodowici poznaniacy, po raz kolejny świętowali 1 sierpnia na Starym Rynku. Jak zwykle przy tej okazji ozdobiono stojący na rynku Pomnik Babmerki oraz odczytano kontrakt osadników.

– Roku pańskiego tysięcznego siedemsetnego dziewiętnastego, dnia pierwszego miesiąca sierpnia… – czytał Juliusz Kubel, znany lokalny promotor gwary poznańskiej, a także dziennikarz i samorządowiec. Czytał już po raz dwudziesty, tekst zaś był wyjątkowy: mowa bowiem o kontrakcie osadników bamberskich, dzięki którym osadnicy z okolic Bambergu mogli przybyć w latach 1719-1753 w okolice Poznania.

Wówczas było to bardzo ważne przedsięwzięcie – Wielkopolska i Poznań były wówczas wyludnione i zniszczone po wojnie północnej, miasta i regionu nie oszczędziła też zaraza, która wówczas przetrzebiła mieszkańców. Wsie trzeba było odbudować, najprościej zaś i najszybciej można było to zrobić zapraszając osadników z zachodu. Zaproszenie trafiło głównie do mieszkańców Bambergu, znajdującego się w południowej Frankonii.

Osadnicy przybywali w kilku falach, a miejsce zamieszkania znajdowali przede wszystkim w Luboniu, na Dębcu, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Wildzie i Górczynie.

Operacja się udała, Poznań i okolice odżyły, a nawet zyskały.
– Powiem jako rodowity poznaniak, z dziada-pradziada: nie byłoby takiego Poznania, nie byłoby takiej Wielkopolski, gdyby te 300 lat temu na nasze ziemie nie przemieścili się Bambrzy – twierdził podczas sobotnich obchodów Waldemar Witkowski, przewodniczący sejmiku Wielkopolskiego.

– Poznań jest bardzo dumny i wdzięczny z tego, że w naszym mieście i okolicach Bambrzy funkcjonują. Bez was, bez waszej kultury i tradycji, nie byłoby tego Poznania, który dzisiaj mamy – wtórował mu Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania. – Prosiłbym tylko o to, żeby ta kultura nadal rozkwitała i nadal służyła naszym wspólnym interesom.

Imprezę, która kilkanaście minut po godzinie 12 odbyła się na Starym Rynku, przy pomniku Bamberki, zorganizowało Towarzystwo Bambrów Poznańskich. Tradycyjnym jej elementem jest odczytanie kontraktu, jaki został zawarty pomiędzy miastem a osadnikami. Podczas święta tradycyjnie można też było przyjrzeć się ludowym strojom bamberskim, została także przybrana figura Bamberki.