– Rozpoczęliśmy prace zgodnie z harmonogramem – relacjonuje Jakub Wiernicki z ekipy odpowiedzialnej za sieć wodociągową. – Po nas wejdą gazownicy, ale to dopiero za kilka dni. Zaczynamy od strony zachodniej ul. Wrocławskiej, tj. od strony ul. Podgórnej. Dalej będziemy kierować się w stronę Starego Rynku. Myślę, że pierwsze prace ziemne potrwają do końca tygodnia. Następnie przystąpimy do prac montażowych. Początek wygląda dobrze. Tak naprawdę dopiero się organizujemy. Jak na razie żadnych niespodzianek nie ma, musimy więc po prostu wejść w ten remont.
Jak zdradza Wiernicki, początek współpracy z przedsiębiorcami, którzy działają na ul. Wrocławskiej, wygląda dobrze. – Zgodnie z naszymi zaleceniami i prośbami usunęli wszystkie ogródki – mówi Wiernicki. Dla właścicieli kawiarni, barów i restauracji remont ul. Wrocławskiej jest jednak bardzo uciążliwy. Czasowe przerwy w dostępie do wody są nieuniknione, a klientów z pewnością tego lata będzie mniej niż zwykle.
– Remont jest potrzebny, bo ulica jest zaniedbana – twierdzi jeden z przedsiębiorców, zapytany o to, jaki jest jego stosunek do przebudowy ulicy. Ale po chwili wskazuje na jedną ze zniszczonych kamienic i dodaje: – Żeby to miało ręce i nogi, remont musi przebiegać też w pionie. Jeżeli te rzeczy nie będą szły w parze, to to wszystko nic nie da. To się po prostu wali. Byłem świadkiem, jak z balkonu tej kamienicy leciały odłamki gruzu. To też jest przecież ulica.
Renowacja kamienic to zadanie na kolejne lata. Jak na razie Wrocławska zmienia się w poziomie. Prace wodociągowe, wymiana nawierzchni jezdni i chodników – tak w skrócie przedstawia się trwająca właśnie przebudowa ulicy, która planowo ma potrwać do 30 października.
Jak zapowiada Ireneusz Woźny, prezes Zarządu Dróg Miejskich, po zakończeniu remontu “panie będą mogły bezpiecznie chodzić po Wrocławskiej w butach na wysokim obcasie”. To jednak dopiero po leżących w gestii ZDM-u pracach związanych z położeniem nowej nawierzchni jezdni i chodników. Te ruszą po 15 września.
Przebudowa ul. Wrocławskiej przebiega zgodnie z wariantem remontu wybranym wcześniej spośród pięciu propozycji. Projekt został zarekomendowany przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania i zaakceptowany przez Koordynatora ds. estetyki miasta.