Jak zostać członkiem komisji w referendum na temat JOW?

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnokrajowe referendum odbędzie się 6 września 2015 r. To w nim Polacy wypowiedzą się na temat m.in. jednomandatowych okręgów wyborczych. Tak jak w przypadku wyborów należy powołać komisje zajmujące się obsługą referendum. Miejscy urzędnicy przygotowali krótki poradnik, jak zostać członkiem obwodowej komisji do spraw referendum.

1. Kto powołuje obwodowe komisje do spraw referendum na terenie Poznania?

Obwodowe komisje do spraw referendum na terenie Poznania powołuje Prezydent Miasta Poznania spośród osób uprawnionych do udziału w referendum, najpóźniej do 17 sierpnia 2015 r.

2. Ile osób powołuje się do obwodowej komisji do spraw referendum?

W skład obwodowej komisji do spraw referendum powołuje się:

– od 4 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez podmiot uprawnione (tj. partie polityczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne oraz fundacje), które otrzymają od Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenie uprawniające do udziału w tego rodzaju kampanii referendalnej;

– jedną osobę wskazaną przez Prezydenta Miasta Poznania spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych albo pracowników jednostek, w których został utworzony odrębny obwód głosowania.

3. Co w przypadku, gdy liczba kandydatów przekracza dopuszczalny skład?

W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej kandydatów w liczbie przekraczającej dopuszczalny skład komisji, ustala się go w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez Prezydenta Miasta Poznania.

4. Co w przypadku, gdy liczba kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu?

Jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia jej składu dokonuje Prezydent Miasta Poznania spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców Poznania.

5. Kto może być kandydatem na członka odwodowej komisji do spraw referendum?

Kandydatami na członków obwodowych komisji do spraw referendum, zgłaszanymi przez uprawnione podmioty (tj. partie polityczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne oraz fundacje), mogą być tylko osoby stale zamieszkałe na obszarze Poznania, tj. ujęte w stałym rejestrze wyborców Poznania.

6. W jaki sposób można zgłosić się do udziału w pracach obwodowych komisji do spraw referendum?

W celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji do spraw referendum, należy zwrócić się bezpośrednio do podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej wprogramach radiowych i telewizyjnych.

Wykaz podmiotów uprawnionych: tutaj.

7. Jak i gdzie zgłaszać kandydatów?

– Osoba upoważniona przez podmiot uprawniony do udziału w kampanii referendalnej (tj. partie polityczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne oraz fundacje) może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji do spraw referendum, najpóźniej do 7 sierpnia 2015 r.

– Podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków komisji mogą składać zgłoszenia w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, pok. 161 (I piętro), tel. 61 878 52 60 lub 61 878 52 61.

8. Gdzie znaleźć formularz zgłoszeniowy i jak wypełnić?

– Formularz zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji do spraw referendum w Poznaniu jest dostępny tutaj.

– Formularz należy wypełnić elektronicznie bądź czytelnie drukowanymi literami.

9. Gdzie można uzyskać informację telefoniczną o referendum?

Informacje na temat referendum dostępne są pod numerem telefonu POZnan*Kontakt – 61 646 33 44 (po wybraniu numeru “4”).