W Poznaniu będzie teatr… leżakowy!

13 i 14 sierpnia w parku Starego Browaru odbędą się otwarte dla wszystkich przedstawienia teatralne. Nawiązywać one będą do przedwojennych teatrzyków ogródkowych, których ideą było dostarczenie widzom wytchnienia od codzienności, zapewnianego przez pełne energii i humoru występy aktorów, tancerzy i muzyków. Przedstawienia przygotował jeden z najgłośniejszych w Polsce teatrów niezależnych ostatnich lat – Pijana Sypialnia.

13 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – widowisko muzyczne „Wodewil Warszawski” (70 min.) i nauka tańców w stylu retro „Potańcówka Przedmiejska” (60 min.)

„Wodewil Warszawski” to muzyczna opowieść o przedwojennych miastach zamieszkałych przez tajemniczych typków, którzy próbują porwać córki wysłane na wycieczkę „w celu znalezienia bogatych mężów”. Scenariusz spektaklu oparto na komedii Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” z 1876 roku, jednak sporą jego część stanowią teksty własne. Artyści w komediowy sposób mieszają klimaty retro i wielkomiejski styl życia współczesnych aglomeracji.
Po spektaklu będzie okazja, aby klimat retro odczuć na własnej skórze. Artyści poprowadzą „Potańcówkę przedmiejską”, w trakcie której przy muzyce na żywo będzie można nauczyć się… polki i walczyka.

Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia: „Widok kilkuset osób, które tańczą polkę jest oszałamiający. Po kilku minutach zabawy przestają istnieć wszelkie podziały. Ludzie młodzi, dorośli i seniorzy – wszyscy angażują się na tysiąc procent w taniec i śpiew. To niezwykłe, jak wiele radości i spełnienia przynosi taki wieczór!”

MagazynKulturalny.pl o spektaklu: „…Po spektaklu, oprócz uśmiechu, rozbawienia i refleksji nad współczesną „Warszawką”, w głowie widza może pojawić się też pozytywna myśl o zaskakująco dobrej kondycji stołecznej offowej sceny teatralnej. (…) Świeżość pomysłów, bystrość obserwatora i komentatora, zaskakujące rozwiązania sceniczne oraz świetny warsztat – to niewątpliwe atuty Pijanej Sypialni.”

REŻYSERIA – Stanisław Dembski
SCENARIUSZ – Karolina Lichocińska i Stanisław Dembski
CHOREOGRAFIA – Mariusz Żwierko / Izabela Massalska
MUZYKA / PRZYGOTOWANIE WOKALNE – Daniel Zieliński

14 sierpnia (piątek), godz. 19:00 – „Wyjowisko” (80 min.) – komedia muzyczna

„Wyjowisko” to komedia w formie muzycznego widowiska. Klasyczne pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina kontra współczesny świat nakręcany przez telewizję. To jednak nie grzeczna operetka. To rozśpiewane i staropolskie… show.
12 aktorów śpiewa, tańczy mazura, poloneza i przede wszystkim rozbawia starymi tekstami Władysława Ludwika Anczyca i Józefa Chociszewskiego, na których opiera się scenariusz śpiewogry.
Rzecz dzieje się w oberży, do której przybywają komedianci. Młodzi aktorzy zakochują się w ślicznej karczmarce. Sielska atmosfera i wspólne zabawy zostają jednak zakłócone przez watahę wilków, która osacza biesiadujących. Postanawiają oni przezwyciężyć strach i odeprzeć atak nieproszonych gości. Oberża w opowieści jest ostoją harmonii spokoju, która zostaje skonfrontowana z agresywnym i cynicznym światem zewnętrznym uosobionym przez wilki.
Jak pisał Łukasz Drewniak, krytyk portalu Teatralny.pl: „Dembski i jego aktorzy nie są jednak tylko rekonstruktorami, nie żądają bezwzględnej wierności dawnemu teatrowi, potrzebują go raczej jako napędu, konwencja retro patronuje ich pracy, ale zawsze przyszpilają ją współczesnością. To trochę tak, jakby wiernie kopiując stary, czarno-biały obrazek, odgrywali nagle pod nim garstkę komputerowych pikseli.”

REŻYSERIA: Stanisław Dembski
CHOREOGRAFIA: Mariusz Żwierko
OPRACOWANIE MUZYCZNE / PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Daniel Zieliński

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i uczniów studia aktorskiego, które działa przy teatrze. Laureaci festiwali teatralnych w całym kraju. Znani z występów w zupełnie nieteatralnych miejscach. Nazywani są teatrem „vintage”.

Wstęp na przedstawienia jest wolny.