AME Futsal 2015 – Chorwaci wyjeżdżają z Poznania ze złotymi medalami

Akademickie Mistrzostwa Europy w futsalu z nami. W niedzielę zapadły ostatnie rozstrzygnięcia w turnieju mężczyzn. Chorwaci z Vern University of Applied Sciences pokonali Rosjan z Siberian Federal University 3:1 (1:1). Trzecie miejsce w turnieju zajęli reprezentanci Univeristy of Paris 1 Pantheon-Sorbonne. Polskie drużyny uplasowały się odpowiednio na 10. miejscu Uniwersytet Adama Mickiewicza, a 12. miejsce Uniwersytet Ekonomiczny

– Zagraliśmy wielki turniej. Pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną z dużymi umiejętnościami. Rosjanie zagrali bardzo dobrze w obronie, ale skruszyliśmy ich i wygraliśmy. Pokazaliśmy, że wierzymy w siebie i umiemy wygrywać – mówił na gorącu po pojedynku finałowym Kristijan Grbesa, zawodnik ze zwycięskiej drużyny Vern.

Na początku spotkania finałowego przeważali Chorwaci. Rosjanie nie mieli większego pomysłu na grę. Świetnie w bramce Siberian Federal University spisywał się Oleg Pichugin. W 17. minucie trochę z zaskoczenia bramkę dla Rosjan zdobył Sergei Kosticin. Wyrównanie padło w bardzo zaskakujących okolicznościach. Na sekundę przed końcem pierwszej połowy na bramkę atakowali Chorwaci. Rosyjski bramkarz odbił piłkę i sędzia wskazał na rzut rożny. Ku zaskoczeniu kibiców po dośrodkowaniu wyrównujące trafienie równo z końcową syreną zdobył Vedran Matosevic. Od początku drugiej połowy Chorwaci przycisnęli Rosjan. Ataki zakończyły zdobyciem bramki w 29. minucie przez Silvio Toth na 2:0 dla Vern.

Rosjanie zdjęli bramkarza i ruszyli do odrabiana strat. W 39. minucie nadzieję na cokolwiek odebrał im Davor Kanjuh, strzelając bramkę na 3:1 i to Chorwaci mogli cieszyć się z końcowego sukcesu.

Z zajęcia drugiego miejsca w turnieju zadowolony był trener rosyjskiej drużyny Nikolay Zheleznov:
– Jest to nasz sukces. Paru zawodników nie przyjechało z nami do Polski. Mieliśmy za cel minimum dojść tutaj do finału i dokonaliśmy tego.

W spotkaniu o trzecie miejsce zagrali zawodnicy z Istanbul Univeristy (Turcja) z University of Paris 1 Pantheon-Sorbonne (Francja). Pierwsi bramkę w 9. minucie zdobyli Turcy. Francuzi wyrównali bardzo szybko, bo dwie minuty później. Wydawało się, że mecz będzie wyrównany, ale Francuzi wrzucili drugi bieg i do przerwy strzelili jeszcze dwie bramki, schodząc do szatni prowadząc 3:1. Tuż po przerwie Turcy zdobyli bramkę kontaktową na 3:2. I przez całą drugą połowę próbowali heroicznie wyrównać. Trener Murat Kaya zdjął nawet bramkarza.

Niestety reprezentantom znad Bosforu nie udało się już wyrównać. W ostatniej minucie Francuzi dorzucili jeszcze dwie bramki i mecz zakończył się wynikiem 5:2 dla Francuzów.
– Jestem szczęśliwy. Zagraliśmy dobry turniej. Dzisiejszy pojedynek nie był dla nas bardzo ciężki – mówił na gorąco po meczu kapitan Sorbony Azdine Aigoun. Zawodnik wrócił też do przegranego spotkania z VERN University: – Przegraliśmy w pojedynku z Chorwatami. To jest jednak futsal. Czasem wygrywasz, czasem przegrywasz.

W niedzielnych pojedynkach polskie drużyny musiały uznać wyższość swoich rywali. W meczu o 9. miejsce futsaliści Uniwersytetu Adama Mickiewicza  przegrali z Armenian State University of Economics 1:5 i zajęli ostatecznie w turnieju 10. miejsce.
– Nie jesteśmy do końca zadowoleni z naszego końcowego miejsca. Liczyliśmy tutaj na medal. Taki jest sport. Jednak też się cieszymy, bo startowały tutaj 22 drużyny i zajęliśmy wysokie miejsce. Szkoda nam zwłaszcza tego meczu z Turkami. Przegraliśmy 4:5, przesypiając w nim trochę pierwszą połowę –  ocenił turniej Zenon Jezierski, trener UAM-u.

12. pozycję w turnieju zajęli futsaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego po przegranym pojedynku z Technion Isreael Institute of Technology 4:5.
– Mieliśmy swoje szanse w tym spotkaniu. Jednak w pewnym momencie chłopakom zabrakło już po prostu sił i było po meczu – komentował Bogdan Sękowski, trener UEP.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany Vedran Matosevic z Vern University of Applied Sciences (Chorwacja). Najwięcej bramek (14) zdobył Roman Zelenskyii z Sumy State University (Ukraina). Najlepszym bramkarzem zawodów został Oleg Pichugin z Siberian Federal University (Rosja). Ta uczelnia dostała także nagrodę Fair Play.

Tuż po ceremonii wręczenia medali odbyła się uroczystość zamknięcia X Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu. Swoją udziałem uroczystość uświetnili: Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania, Arie Rosenzweig – przedstawiciel EUSA  (Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego), prof. Tomasz  Łodygowski – rektor Politechniki Poznańskiej, Mariusz Kubiak – zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Marian Dymalski – członek Komitetu Wykonawczego FISU, Zdzisław Nowak – wiceprezes PZPN, Tomasz Aftański – delegat techniczny EUSA i Tomasz Szponder – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw. Następne Akademickie Mistrzostwa Europy w futsalu odbędą się w 2017 roku w tureckim Corum.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu, 9 sierpnia 2015r.

Miejsca 19-20
Technical University Darmstadt (GER) – Waterford Institute of Technology (IRL)    5:6