Transatlantyk w czwartek – gdzie jeszcze można odpłynąć?

Festiwalowy czwartek na Transatlantyku to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki filmowej. Przez cały dzień w Sali Wielkiej CK Zamek będzie można posłuchać finalistów obu konkursów kompozytorskich. Wieczorem w tym samym miejscu bohaterem kolejnego Talking Piano będzie kompozytor John Debney.

W Multikinie 51 odbędzie się pierwszy z dwóch pokazów “Slow West” – Filmu Zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu, a bezpośrednio po seansie także Q&A z reżyserem Johnem Mcleanem. O pojęciu piękna w fizyce porozmawiają w Scenie Nowej w samo południe prof. Krzysztof A. Meissner, Jan A.P. Kaczmarek oraz Piotr Voelkel. Na wszystkich złaknionych zabawy czekają w przedostatnim dniu festiwalu kolejne atrakcje Łóżkoteki i Klub Festiwalowy!

FILM

Największym filmowym hitem czwartku będzie z pewnością “Kryptonim U.N.C.L.E.” – przygodowy blockbuster Guya Ritchiego, twórcy m.in. Sherlocka Holmesa. Film jest przeróbką szpiegowskiego serialu z lat 60. pod tym samym tytułem. Festiwal Transatlantyk pokaże ten obraz nie tylko przed polską, ale i amerykańską premierą! Start – Multikino 51, g. 20:00.

Kolejna polska premiera na tegorocznym Transatlantyku i jednocześnie Film Zamknięcia to nietypowy western prosto z festiwalu Sundance – “Slow West” z Michaelem Fassbenderem. Po projekcji w Multikinie 51 (g. 22:30) odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Macleanem, który odpowie na wszystkie pytania publiczności.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród widzów Transatlantyku cieszy się także kolejny pokaz “Wady ukrytej” Paula Thomasa Andersona na podstawie powieści Thomasa Pynchona. W roli głównej Joaquin Phoenix! Film będzie można obejrzeć w Multikinie 51 o godzinie 20:00.

Spotkania po filmach odbędą się także przy okazji seansów dokumentu “What Are You Afraid Of?” (g. 17:00) oraz “Wolnego strzelca” z Jakem Gyllenhaalem (g. 22:00). Po pierwszym pokazie z widzami spotka się reżyserka dokumentu Hisako Matsui, a po seansie filmu Dana Gilroya na pytania publiczności odpowie dziennikarz śledczy Głosu Wielkopolskiego Krzysztof M. Kaźmierczak.

Pokazy w Kinie Muza rozpocznie “American Mary” (g. 17:30), a o g. 20:00 będzie można ponownie obejrzeć historię zdobycia jednej z najtrudniejszych gór świata – “Cerro Torre”. Filmowy maraton zakończy “Septic Man” (g. 22:30). W Kinie Rialto po raz kolejny zobaczymy film z sekcji Sacrum, “Superświat” (g. 20:00), a w Nowym Kinie Pałacowym o g. 21:00 zostanie wyświetlony przedostatni obraz z Retrospektywy: Gamount – “Montparnasse 19”.

Transatlantyk: Mobilne Kino Škody cieszy się w tym roku ogromną popularnością. Wtorkowy pokaz w parku nad Wartą przyciągnął rekordową publiczność – film obejrzało ponad 400 widzów. Czy uda się pobić ten wynik w czwartkowy wieczór w parku Cytadela, gdzie o 21:30 zostanie wyświetlony nagrodzony Oscarem “Angielski pacjent”?

KINO KULINARNE

Ostatnią kolację Kina Kulinarnego rozpoczną bracia Roca w filmie dokumentalnym “Cooking Up a Tribute”, którzy postanowili zawiesić działalność swojej restauracji i udać się w kulinarną podróż przez 4 kraje. Kolację inspirowaną ich wyprawą przygotuje Adam Adamczak. Szef kuchni Concordia Taste zaserwuje m.in. terrinę z dzikiego ptactwa z chutney z pigwy i brioszką, smażonego dzikiego sandacza na musie z kalafiora z sosem z raków królewskich i galaretką z jeżyn czy sernik z sera zwarowego z galaretką z czarnego bzu i lodami z morwy.

EDUKACJA & INSPIRACJE

Najważniejszą propozycją czwartkowych wydarzeń edukacyjnych będzie z pewnością kolejne Talking Piano, zaplanowane na g. 20:00 w Sali Wielkiej CK Zamek. Tym razem dziennikarz muzyczny Tim Burden zaprosi do rozmowy jednego z najważniejszych festiwalowych gości – kompozytora John Debney’a, nominowanego do Oscara za Pasję w reż. Mela Gibsona.

O g. 11:00 w Nowym Kinie Pałacowym odbędzie się ostatni darmowy pokaz filmowy. Bezpośrednio po projekcji “La Comuna 9. Odzyskując miasto” w reż. Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz rozpocznie się ostatni panel dyskusyjny tegorocznego Transatlantyku. O budżetach obywatelskich w Polsce i na świecie oprócz twórczyń filmu porozmawiają Krzysztof Mączka z Projekt:Polska oraz przedstawicielka Urzędu Miasta Poznania – Sylwia Stec. Moderatorem panelu będzie Paweł Głogowski ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań.

W czwartek w Scenie Nowej zaplanowano także dwa otwarte dla festiwalowej publiczności spotkania. O pojęciu piękna w fizyce opowiedzą prof. Krzysztof A. Meissner, Jan A.P. Kaczmarek oraz Piotr Voelkel (g. 12:00). Natomiast o g. 16:00 w tym samym miejscu na inaugurację Mastershot Film Festval 2016 zapraszają Jarosław Żarski oraz Piotr Czarkowski.

Przedostatni dzień festiwalu to aż 3 warsztaty filmowe. O g. 14:00 w Nowym Kinie Pałacowym Ana Davis poprowadzi warsztat scenopisarski “Pisząc dla Hollywood”, a o g. 16:30 kompozytor Curt Sobel zdradzi tajniki montażu muzyki w produkcji filmów fabularnych. W Scenie Nowej o g. 18:00 rozpocznie się warsztat dr Adama Zemełki z poznańskiego Collegium Da Vinci pt. Coach „Niezwyciężony”. Nelson Mandela i drużyna rugby w filmie Clinta Eastwooda „Invictus”.

KONKURSY KOMPOZYTORSKIE

Festiwalowy czwartek to najważniejszy dzień dla młodych kompozytorów z całego świata, którzy w Sali Wielkiej CK Zamek po raz piąty powalczą o wygraną w dwóch konkursach kompozytorskich.

O g. 9:00 rozpocznie się finał konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest. Za fortepianem zasiądą najlepsi pianiści – improwizatorzy wyłonieni w dzisiejszych eliminacjach. Ich popisy ponownie oceni jury w składzie: Mariusz Grzegorzek (reżyser, scenarzysta, scenograf i grafik, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi), Andy Hill (producent muzyczny), Frank Ilfman (kompozytor), Curt Sobel (montażysta, kompozytor i producent muzyczny, przewodniczący jury) oraz Ray Costa (publicysta, menadżer kompozytorów muzyki filmowej). Zwycięzca konkursu natychmiastowej improwizacji otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2015 – First Prize oraz nagrodę w wysokości 15 000 zł.

Natomiast o g. 14:00 zapraszamy na finał drugiego z konkursów – Transatlantyk Film Music Competition. O tytuł Transatlantyk Young Composer 2015 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł powalczą: Bartosch McCarthy z Niemiec, Maciej Dobrowolski, Paweł Litwińczyk oraz Marcin Kuczewski z Polski, Sebastiano Ermanno i Andrea Grant z Włoch, Levente Kovacs z Węgier, James Newberry i Leeran Raphaely z USA oraz duet: Roozbeh Parandeh z Iranu i Rovshan Asgarzade z Azerbejdżanu.

Najlepsze z nadesłanych z całego świata kompozycji – do fragmentów filmu „City Island” w reż. Raymonda De Felitty oraz animacji „Destiny” w reż. Fabiena Weibela – będzie w czwartek oceniać jury w składzie: Michael P. Aust (producent muzyczny i kurator sztuki), John Debney (kompozytor, przewodniczący jury), Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor), Dorota Kędzierzawska (reżyserka filmowa) oraz Andrzej Maleszka (reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy).

Finałowe przesłuchania uczestników obu konkursów są otwarte dla publiczności! Nazwiska zwycięzców oraz pozostałych laureatów poznamy w piątek, 14 sierpnia w trakcie Gali Zamknięcia 5. edycji festiwalu.

PLAC WOLNOŚCI

Czwartek w Łóżkotece zapowiada się bardzo ciekawie. O g. 17:00 – co prawda w łóżku, ale za to od kuchni – o produkcji filmowej opowie dr Marcin Adamczak z Collegium Da Vinci. W Kinie Łóżkowym o g. 20:00 będzie obejrzeć świetną komedię “Clerks – Sprzedawcy”. O g. 22.00 w Łóżkotece zabrzmi The Beatles, a po filmie “Let It Be” Piotr Metz, dziennikarz radiowy i wykładowca Uniwersytetu SWPS opowie o muzyce, filmie i najbardziej rozpoznawalnej czwórce z Liverpoolu. Na koniec filmowego maratonu o północy zostanie wyświetlony film “Zniknięcie Eleanor Rigby: Oni” ze znakomitą Jessicą Chastain i Jamesem McAvoy’em. Po dniu pełnym wrażeń będzie można zrelaksować się przy dobrej muzyce na Silent Disco w Klubie Festiwalowym.