Koniec Polconu. Nagrody Zajdla rozdane

Wraz z ogłoszeniem laureatów literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla zakończył się trzydziesty festiwal fantastyki „Polcon 2015”, który gościł w tym roku w stolicy Wielkopolski. Na gali wręczenia nagród zjawili się prawie wszyscy nominowani pisarze, a także gości specjalni festiwalu.

Od 20 sierpnia poznaniacy mogli uczestniczyć w ogólnopolskim zlocie miłośników szeroko rozumianej kultury fantasy. Festiwal co roku odbywa się w innym mieście naszego kraju. Kampus Politechniki Poznańskiej od czwartku do niedzieli opanowany został, przez animatorów, cosplayerów oraz znane osoby literackiego fandomu. Impreza obfitowała w szeroki zakres paneli dyskusyjnych, począwszy od twórczości Stanisława Lema a skończywszy na aktualności dystopii George’a Orwella w czasach współczesnych. Poza ogromną ilością tematów do dyskusji i konkursów, uczestniczy mogli skorzystać z szerokiej gamy gier: planszowych i elektronicznych.

Największą uwagę – jak na każdym konwencie – przyciągali kolorowi przebierańcy, którzy swoim pomysłem potrafili wzbudzić w uczestnikach nie lada zachwyt. W środowisku fantastów znani jako cosplayerzy byli największą wizytówką konwentu. Najlepsi cosplayerzy uczestniczyli w swoistym pokazie mody. Oprócz zaprezentowania kostiumu, występujący musieli zaprezentować autorski występ artystyczny. Do następnego Polconu, królować będzie kostium prezentujący Padme Amidale – jedną z głównych postaci Gwiezdnych Wojen.

Mimo, że ostatnie  elementy programu kończyły się w niedzielne popołudnie, to oficjalne zamknięcie miało miejsce w sobotni wieczór. Na auli o godz. 20 w centrum wykładowym PP odbyło się wręczenie nagród Zajdla. Nagroda w dziedzinie fantastyki jest przyznawana przez uczestników Polconu, najlepszym polskim utworom literackim wydanym w roku poprzedzającym imprezę. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Do oddania głosu uprawnieni byli uczestnicy imprezy będący posiadaczami pełnej akredytacji oraz osoby, które nabyły akredytację wspierającą. Każdy głosujący miał do wyboru od 1 do 5 autorów w każdej kategorii. Głosować można było na jedną lub na obie kategorie. Nominowanych do statuetek za rok 2014 w sumie zostało 10 autorów. W kategorii najlepsze opowiadanie wygrała Anna Kańtoch za „Sztukę porozumienia”.

– Cieszę się, że dostałam tę nagrodą, ale tak naprawdę w głębi serca myślę, że na nią nie zasłużyłam – powiedziała krótko po odebraniu statuetki, skromna Anna Kańtoch.
 Natomiast za najlepszą powieść „Zajdla” otrzymał Michał Cholewa, autor książki pt. „Forta”.

– Rożne rzeczy człowiek musi pamiętać jak wchodzi po nagrodę. Pierwsza jest taka żeby się nie potknąć, druga żeby wypaść odpowiednio godnie, a gdy tutaj wchodziłem zapomniałem co chciałem powiedzieć – mówi z rozbrajającą szczerością laureat.
Statuetki wręczała Jadwiga Zajdel, żona Janusza A. Zajdla mistrza polskiej fantastyki socjologicznej.

Zanim impreza wystartowała liczono, że Polcon odwiedzi ok. 15 tysięcy uczestników. Niestety szacowania okazały się na wyrost a rzeczywistość zbyt przyziemna.

– W sumie odwiedziło nas 3,5 tysiąca uczestników. Chciałam podziękować wszystkim gościom, którzy chcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Mimo wszystko myślę, że ten konwent był wyjątkowy, zbudowano nowe więzi, bo był to pierwszy Polcon organizowany przez kluby fantastów z całej Polski – podsumowuje organizatorka Klaudia Heintze, główny koordynator festiwalu.

Polcon 2016 odbędzie się 18-22 sierpnia we Wrocławiu w Hali Targowej.