Poznaniacy będą czytać Prusa

Stan czytelnictwa w Polsce nie przedstawia się najlepiej – podobno statystyczny Polak rocznie kupuje półtorej książki. Poznań jednak dobrą literaturę lubi i docenia. I właśnie dlatego 5 września w stolicy Wielkopolski odbędzie się publiczne, Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Weźmie w nim udział prezydent Jacek Jaśkowiak, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Akcja „Lalki” Bolesława Prusa wprawdzie rozgrywa się w Warszawie, na tle której ukazane są perypetie Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera powieści, ale nie znaczy to, że o jego losach nie można czytać w Poznaniu. Otóż nie tylko można, a nawet trzeba, bo „Lalka” to dzieło wybitne, a Prus wielkim pisarzem był. Z takiego właśnie założenia wychodzą organizatorzy Narodowego Czytania w Bibliotece Raczyńskich. W tym roku jest ono poświęcone twórczości Bolesława Prusa. Zainicjowane w 2012 r. wspólne czytanie dzieł literatury polskiej to poznański sposób na popularyzację czytelnictwa.

Akcja odbędzie się w sobotę 5 września na tarasie i w herbaciarni Biblioteki Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego oraz w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku.

W głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego Narodowe Czytanie zainauguruje prezydent Jacek Jaśkowiak. Oprócz niego fragmenty „Lalki” przeczyta również aktor Łukasz Chruszcz, a także wielu innych poznaniaków, zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych. Każdy może wziąć udział we wspólnej lekturze – bo wielka literatura ma przede wszystkim łączyć.

Na tarasie Bibliotece Raczyńskich będzie można również wziąć udział w przygotowanym przez Annę Jaworską i prof. Wiesława Ratajczaka quizie wiedzy o „Lalce”. W ramach wydarzenia przewidziany jest też spektakl Sudio-Teatru Castingowego mplusm „Lalki, obsesje i dusza w letargu”, którego scenariusz zainspirowany jest „Lalką” Bolesława Prusa. W herbaciarni Biblioteki Raczyńskich odbędzie się natomiast projekcja filmu niemego z 1930 r. pt. „Dusze w niewoli” na podstawie powieści Prusa o tym samym tytule.

O godz. 16 Narodowe Czytanie dotrze do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, gdzie nastąpi otwarcie wystawy „Warszawa Sienkiewicza i Prusa”, ukazującej klimat Warszawy z przełomu XIX i XX w. Nie zabraknie też czytania dzieł obu pisarzy – ich fragmenty odczyta słynący z niesamowitego głosu aktor Zbigniew Grochal.

Narodowe Czytanie Biblioteka Raczyńskich organizuje już po raz czwarty. W ubiegłych latach w ramach akcji biblioteka zapraszała do wspólnej lektury „Pana Tadeusza”, dzieł Fredry i sienkiewiczowskiej Trylogii.