Niedziela w Poznaniu będzie pełna gwiazd!

W niedzielę 6 września 2015 r. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Mobilnych Planetariów. W kilku dużych galeriach handlowych zostaną rozstawione planetaria, a wstęp na ich seanse będzie bezpłatny. Będzie też można odwiedzić Obserwatorium Astronomiczne i Wydział Fizyki UAM.

Festiwal planetariów mobilnych jest największym jak dotąd w Polsce, tak licznym zgromadzeniem przenośnych planetariów, z otwartym dostępem dla każdego. Ten rodzaj planetariów na dobre zagościł już w naszym kraju. Od planetariów stacjonarnych różnią się najczęściej wielkością – kopuły planetariów mobilnych mają po około 5 metrów średnicy, a stacjonarnych czasem nawet i 15 metrów. Drugą różnicą jest oczywiście mobilność – można je ustawić w dowolnym miejscu, tam gdzie aktualnie są potrzebne.

Pokazy będą odbywać się od godz. 12:00 do 18:00. Seanse będą powtarzane co 20 minut. W każdym z centrów handlowych prezentować będzie się inne planetarium i będzie można obejrzeć inne seanse.

W niektórych przypadkach na najmłodszych uczestników seansów czekać będą dodatkowe atrakcje, takie jak kosmiczne malowanie twarzy, ufoludki skręcane z baloników, kosmiczna wata cukrowa, nieziemskie warsztaty plastyczne, czy kosmiczne eksperymenty.

– Planetaria zostaną rozstawione w kilku głównych centrach handlowych Poznania, a także w Obserwatorium Astronomicznym UAM i na Wydziale Fizyki UAM. W każdym z planetariów będzie wyświetlany inny seans. Do wybrania się na Festiwal Mobilnych Planetariów zachęcam szczególnie rodziny z dziećmi, pokazy będą bezpłatne – zapewnia Halina Prętka-Ziomek z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM.

Lista miejsc z pokazami planetariów:
– King Cross Marcelin – seanse „Kolorowy Wszechświat” (Planetarium Astro Arena) oraz „Wędrówka po gwieździstym niebie” (ASTROLABIUM Astronomiczne Laboratorium Mobilne)
– Centrum handlowe M1 – seans „Lecimy w Kosmos” (Objazdowe Planetarium Astropark)
– Galeria MM – seans „Tajemnice Kosmosu” (Centrum Edukacyjne Planeta Anuka)
– Galeria Pestka – seans „Mała gwiazdka” (Mobilne Planetarium Cassiopeia)
– Obserwatorium Astronomiczne UAM – seans „Rodzina Słońca” (Mobilne Planetarium ASTROLAB)
– Wydział Fizyki UAM – seans „Niebo jesienią” (Mobilne Planetarium Bliżej Nieba)

Organizatorami Festiwalu Planetariów Mobilnych są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Urząd Miasta Poznania. Współorganizatorem jest Agencja Artystyczno Eventowa Star ART. Patronami medialnymi wydarzenia zostały Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Merkury Poznań, Radio Zet Gold, DzieciPoznan.pl, Tu Naramowice oraz „Urania – Postępy Astronomii”.

Festiwal jest imprezą towarzyszącą XXXVII Zjazdowi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-10 września 2015 r. Konferencja ta została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.