Jesienne zmartwychwstanie krótkiego metrażu w Poznaniu

Zdaniem organizatorów, jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących Short Waves Festival brzmi: kiedy i gdzie będzie można jeszcze zobaczyć filmy, które pokazywane były w jego trakcie? Odpowiedź nadejdzie już wkrótce.

Już we wrześniu i październiku organizatorzy festiwalu zapraszają na cykl SWF 2015: The Life After, cykl projekcji dający drugie życie filmom pokazywanym na festiwalu, a także przypomnienie najlepszych produkcji czterech konkursów Short Waves Festival 2015.

4 pokazy w 4 różnych miejscach Poznania i 19 najlepszych filmów Short Waves Festival 2015!

SWF 2015: Dances with Camera
16 września 2015, 21.00 | LAS, ul. Małe Garbary 7a | wstęp wolny
W Dances with Camera podstawowym językiem ekspresji są ruch i taniec. Filmy z pogranicza, które łączą różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Każdy obraz z Dances with Camera spaja ciało z podążającą za nim kamerą, ruch z obrazem, żywy organizm z technologią.

OFF GROUND / Boudewijn Koole, Jakop Ahlbom / Fabuła / Holandia / 2013 / 13’
Jasnoszary pokój. Szczupła kobieta około 50-tki i 12-letni chłopiec. Złączeni razem jak ogniwa łańcucha. Zmieniają pozycje w jednostajnym rytmie. Jeden stale przepływający ruch. Nigdy nie tracą kontaktu. Gra matki i jej dziecka. Swego rodzaju tango. Odgłos stóp. Oddech. Lekkie uśmiechy. Dopóki niespodziewanie ręce kobiety się nie rozłączą.

HOMING / Xabier Iriondo / Hiszpania / Fabuła / 2014 / 30′
Dziewczyna dorastająca w stadzie wilków powraca do miasta. Po drodze spotyka postaci, które kształtują jej zachowanie. „Homing” przedstawia podróż z dzikiego świata do życia w społeczeństwie.

BEATING / Kari Sulc / Dokument / Czechy / 2014 / 6′
Praca kamery i montaż wydobywają nie tylko piękno intencjonalnego ruchu, lecz także nadspodziewanie archaiczny, rytualny wymiar zwyczajnej sesji treningowej.

TRACE / Daniel Böhm / Fabuła / Argentyna / 2014 / 14′
Kobieta pomiędzy naturą a cywilizacją. Przemoc tkwiąca w naszych ciałach poddaje się formie wyzwolenia. Na obrzeżach wielkiego miasta kobieta budzi się z długiego, być może wieloletniego snu. W powolnym, ale nieustającym, zbliżeniu jej ciało ujawnia ślady życia naznaczonego samotnością, szaleństwem, rozmijaniem się z innymi.

BOOMBOX ERYRI / Eilir Pierce / Dokument / Wielka Brytania / 2013 / 10′
100 ludzi, 100 piosenek, 100 miejsc, 100 tańców. „Boombox Eryri” to film stworzony przez Migrations, zainspirowany przez „Boombox” nowojorskiego performera i reżysera Ely Kim i odtworzony w Północnej Walii. Migrations sfilmowało 100 osób tańczących do ich ulubionej muzyki w ich ulubionym miejscu w wiejskich okolicach Conwy. Ten krótki film jest celebracją tańca, krajobrazów Conwy i jego społeczności.

Łączny czas: 73′

SWF 2015: Urban View
17 września, 19.00 | Ogród Łazarz, ul. Klaudyny Potockiej 40/41 | wstęp wolny
Architektura miejska to temat dotyczący większości z nas, o którym dyskutujemy coraz częściej i chętniej. Urban View stanowi nowy rodzaj takiej rozmowy, w której głos zabierają twórcy filmowi, by poprzez obraz pokazać, że każde miasto zmaga się ze swoimi bolączkami, bez względu na to, w jakim miejscu świata się znajduje. W ramach Urban View pokazane zostaną filmy, w których miasto, wraz ze swoją architekturą, będzie głównym bohaterem.
Wstęp: Franciszek Sterczewski
Pokaz współorganizowany jest przez Generator Malta.

A Passenger Stream / Anna Dranitsyna / Dokument / Rosja / 2014 / 30’

Przeciętny człowiek w ciągu całego swojego życia spędza prawie cały rok w metrze. Zawsze jesteśmy w pośpiechu i nie zauważamy co dzieje się w podziemiu. Życie 60-70 metrów w głąb ziemi wymaga specjalnego obserwowania, noszenia specjalnych “okularów”. Ludzie sprzedający zabawki w przejściach, bezdomni, performerzy, sprzedawcy niepotrzebnych towarów z wózkami-wszystko to rzeźbi niezwykły świat, społeczność, która istnieje równolegle do przyziemnego świata.

Displacements / Manuel Alvarez Diestro / Dokument / Wielka Brytania/Hong Kong / 2014 /10’

Hong-Kong jest jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie. Ponieważ nie ma za dużo dostępnej przestrzeni, nowe miejscowości przylegają do cmentarzy. W dzisiejszym Hong-Kongu świat żywych współistnieje ze światem umarłych. W międzyczasie mieszkańcy Hong-Kongu przemieszczają się z miejsca na miejsce. Czekają na ostateczne przesiedlenie.

Departure / Jack Rawlins / Dokument / Wielka Brytania / 2014 / 9’

Krótki film dokumentalny. Refleksja na temat doświadczenia wysoko wykwalifikowanych imigrantów wykonujących niewdzięczne prace w Exeter w Wielkiej Brytanii.

Superjednostka / Teresa Czepiec / Dokument / Polska / 2014 / 20’
Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Zaprojektowany został jako „maszyna do mieszkania”. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. „Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy” – mówi autorka filmu.
Łączny czas: 69′

SWF 2015: Best of Seven
14 października, 19.00 | Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38 | wstęp: 12/15 zł.
Najnowsze, najświeższe, zaskakujące, wyróżniające się świetnym warsztatem oraz nieprzeciętną fabułą. Po prostu najlepsze. Takie są filmy pokazywane w ramach konkursu Best of Seven, w ramach którego siedmiu selekcjonerów i dyrektorów festiwali filmowych wybrało unikatowe krótkie metraże.

ALL THE PAIN IN THE WORLD / Tommaso Pitta / Fabuła / Wielka Brytania / 2014 / 12′
Starszy mężczyzna, spędzający samotnie święta, wstępuje do sklepu zoologicznego, by poinformować jednego z właścicieli o utknięciu rybki pomiędzy rośliną a szybą akwarium. Nieszczęsna rybka za moment się udusi. Dlaczego nikogo to nie obchodzi? Kiedy mężczyzna upiera się, by ją uratować, sytuacja powoli wymyka się spod kontroli…
Film oparty na opowiadaniu Michele’a Mariego pt. „Tutto il dolore del mondo”.

CAMBODIA 2099 / Davy Chou / Fabuła / Francja / 2014 / 20′
Phnom Penh, Kambodża. Na Diamentowej Wyspie, będącej symbolem nowoczesności kraju, dwójka przyjaciół opowiada sobie, co przyśniło im się poprzedniej nocy.

THE SATANIC THICKET / Willy Hans / Eksperyment / Niemcy / 2014 / 30′
Zabity kurczak, zaśpiewana piosenka, przemierzone jezioro, a autostopowiczka nigdy nie wie dokąd zmierza. Jedna rzecz jest pewna: Niełatwo jest zrozumieć innych ludzi.

A LIVING SOUL / Henry Moor Selder / Komedia, Dramat / Szwecja / 2014 / 30′
Skryte ego budzi się w laboratorium. Stopniowo zaczynamy pojmować, że to subiektywna perspektywa Ypsilona – ludzkiego mózgu sztucznie utrzymywanego przy życiu. Poprzez czarny humor i skupienie na ludzkich relacjach, podążamy śladem Ypsilona: od zalążka świadomości do rozwoju osobowości. Film oparty jest na kontrowersyjnej powieści P.C. Jersilda z 1980 r.

GETTING ON / Ewan Stewart / Dramat / Wielka Brytania / 2013 / 10′
W życiu anonimowej kobiety, gotującej i sprzątającej po swoim małomównym mężu i posępnych, dorosłych dzieciach wstaje nowy dzień. Późnym popołudniem pojawia się u niej niespodziewany gość.

Łączny czas: 102′

SWF 2015: Poznań Open
20 października, 19.00 | Nowe Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82 | wstęp: 12/15 zł.

Poznań Open to najbardziej różnorodny konkurs programu Short Waves Festival. Swoje miejsce znalazły tutaj zarówno fabuła, dokument, animacja, jak i video-art czy wszelkiego rodzaju eksperymenty filmowe. Nagrodzone i wyróżnione przez międzynarodowe jury zapewnią wiele emocji i przeżyć.

DOM / Agnieszka Borowa / Animacja / 2014 / 14’
1. miejsce Poznań Open
Bohaterka tej surowej animacji wraca do domu zbudowanego ze wspomnień. Żeby pójść krok dalej, musi przemierzyć swoją przeszłość.

MLECZNY BRAT / Vahram Mkhitaryan / Fabuła / 2014 / 30’
2. miejsce Poznań Open
Seto, dziesięcioletni chłopiec z armeńskiej wioski, marzy o rodzeństwie. Jego rodzinę dotyka jednak tragedia, a miejsce brata – dosłownie – zajmuje mały baranek.

NIEWIDZIALNE / Zofia Pręgowska / Dokument / 2014 / 22’
3. miejsce Poznań Open
Pani Krystyna ma dziewięćdziesiąt lat i potężny dorobek poetycki zapisany w zeszytach. Wciąż notuje swoją wizję świata, choć prawie wcale go nie widzi. Właśnie szykuje się do wyjazdu na konkurs recytatorski.

UNWANTED DESIRES / Ola Szmida / Animacja / 2014 / 4’
Wyjątkowo bezczelna animacja o ludziach.

MATKA ZIEMIA / Piotr Złotorowicz / Fabuła / 2014 / 30’
Rzadki przykład gęstej, metafizycznej prozy w krótkim filmie. Maciek, chłopiec u progu dorosłości, zamiast w ramionach ojca, szuka oparcia w starym drzewie. Nie będąc w stanie spełnić oczekiwań mężczyzny, oddaje się mistycznej sile wsi.

Łączny czas: 100′