Teatr Muzyczny w miejscu PKS? Nie tak prędko…

Przedstawiciele miasta rozmawiają z inwestorem, który miałby kupić działki po dawnym dworcu PKS i stworzyć w tym miejscu nowe budynki. W jednym z nich swoją siedzibę mógłby znaleźć Teatr Muzyczny, borykający się z problemami lokalowymi. Do takiego rozwiązania jednak droga jest jeszcze daleka.

Teren po dawnym dworcu PKS w Poznaniu, znajdujący się u zbiegu ulic Wierzbięcice i Stanisława Matyi, jest dość nieszczęśliwy. Opuszczone budynki, stojące na sporej wielkości działce, straszą od momentu przeprowadzki przedsiębiorstwa komunikacyjnego do nowej siedziby, mieszczącej się przy dworcu PKP Poznań Główny. Teren ten miał być sprzedany, odbyło się nawet kilka przetargów, które jednak nic nie dały. Powód? Zaporowa cena, choć władze spółki twierdziły, że jest „rynkowa”…

Próby sprzedaży terenu nadal są jednak podejmowane – za najnowszą wziął się sam Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który w połowie sierpnia spotkał się z przedstawicielami firmy Skanska. To właśnie ta spółka jest zainteresowana kupnem działek po dawnym dworcu PKS (teren został podzielony po pierwszych nieudanych próbach sprzedaży). Na początku września zaś Jaśkowiak poinformował na antenie telewizji WTK, że Skanska zainteresowana jest nie tylko kupnem działek i budową tam biurowców, ale też budową nowej siedziby Teatru Muzycznego.

Czy do tego dojdzie?
– Rozważamy zakup działki po dawnym PKS, na obecnym etapie rozmawiamy z urzędem miasta o tym, jaki może być wspólny pomysł na zagospodarowanie tego terenu – przyznaje Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland. – Jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

Kaleciński przypomina także, że obecnie jego spółka koncentruje się na realizacji biurowca na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Maratońskiej. Budowa rozpoczęła się w styczniu, a jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku. To jednak nie wszystko – wówczas bowiem ma się zakończyć dopiero pierwszy etap tej inwestycji. Ciężko się natomiast spodziewać, by firma Skanska rozpoczęła inwestycję na terenach PKS wcześniej, niż przed ukończeniem i komercjalizacją biurowca przy ulicy Maratońskiej.

Na terenach, którymi zainteresowana jest Skanska, może powstać spory kompleks biurowo-usługowo-mieszkalny, a jego centralną częścią może być ponad 100-metrowy wieżowiec. O taką możliwość postarały się jeszcze władze PKS, które – by uczynić teren bardziej atrakcyjnym – przygotowały wstępną koncepcję architektoniczną dla tego terenu i uzyskały warunki zabudowy.

Jednak nie tylko Skanksa jest zainteresowana tym terenem – na łamach Głosu Wielkopolskiego Bartosz Guss z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami informuje, że działkami po PKS zainteresowane są trzy firmy. Miasto zaś chce zakończyć sprawę sprzedaży działek do końca 2015 roku. Pod uwagę w przetargu będzie brana tylko cena, zatem ewentualna budowa nowej siedziby teatru musiałaby być przedmiotem oddzielnych ustaleń już z nowym właścicielem.