Kino Rialto – najlepszym kinem!

Poznańskie kino Rialto już po raz czwarty znalazło się wśród nominowanych do 8. edycji Nagród PISF, przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Wręczenie Nagród PISF odbyło się 16 września 2015 podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Kino Rialto w Poznaniu znalazło się wśród nominowanych do nagród przyznawanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Statuetki wręczane są za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. O wyróżnienie walczyło z dwoma innymi świątyniami X muzy – kinem Galaktyka w Mielcu oraz kinem Patria w Rudzie Śląskiej.

To jedyne polskie nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.  “Rialto” nagrodzono w kategorii “Kino”. W kategorii Liderzy Filmoteki Szkolnej wyróżniono dwoje Wielkopolan: Katarzynę Czubińską i Piotra Kalitkę.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej.
Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

W kategorii “najlepsze kino” poznańskie kino Rialto nominowane było już czwarty rok z rzędu. Tym razem kino kierowane przez Jolę Myszkę i Piotra Zakensa zdobyło nagrodę (za 2014 rok).
– To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej – informuje Polski Instytut Filmowy.

Zwycięzcy otrzymali statuetki zaprojektowane przez Piotra Michnikowskiego oraz nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł.

Kino na Jeżycach powstało w 1937 roku, początkowo funkcjonowało pod nazwą Adria. Podczas niemieckiej okupacji miejsce zostało przejęte i nazwane “Kammer Lichtspiele”. Po wojnie przez chwilę obowiązywała nazwa “Jedność”. Rialto formalnie istnieje od 1946 roku. Obiekt na 400 miejsc urządzony został w dawnej powozowni, a pierwszy seans filmowy w jego murach odbył się 28 grudnia 1937 roku. Widzowie obejrzeli wtedy “Barbarę Radziwiłłówną” z Jadwigą Smosarską w roli głównej.

– Naszą dewizą jest hasło: „Kino-Art.-House-Jeżyce”, które rozumiemy jako potrzebę pokazywania dobrych filmów i organizowania imprez związanych z szeroko rozumianą kulturą przy jednoczesnym podkreśleniu naszej lokalności związanej z dzielnicą Poznania – Jeżycami – czytamy na oficjalnej stronie kina.

Rialto to kino studyjne, skupiające się na pokazywaniu ciekawych premier produkcji polskich i europejskich, czasem także amerykańskich. Nie zobaczymy tu wszystkich, największych hitów ponieważ Rialto stawia przede wszystkim na sztukę.