Festiwal słowa w piosence: Poznań zdetronizuje Opole?

Poznań stolicą polskiej piosenki? Jeszcze nie, ale wkrótce – bardzo możliwe! Wszystko za sprawą Festiwalu słowa w piosence „Frazy”, który odbędzie się w dniach od 3 do 7 listopada. Nie zabraknie koncertów, będzie też konkurs o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego i mnóstwo innych atrakcji.

Czy to ezoteryczny, czy rządzony przez mafię – Poznań obecny jest w polskiej piosence, teraz więc czas na to, by polska piosenka zagościła w Poznaniu. W dniach 3-7 listopada w stolicy Wielkopolski odbędzie się festiwal, jakiego jeszcze nie było. Mowa tu o „Frazach”, Festiwalu słowa w piosence. Imprezę organizuje Biblioteka Raczyńskich, jej mecenasem jest PKO Bank Polski, a dyrektorem artystycznym – Krzysztof Gajda, literaturoznawca, który zawodowo zajmuje się badaniem tekstów piosenek.

– Festiwal ma być wydarzeniem integrującym artystów i wielbicieli szeroko pojętej „piosenki tekstowej”, „piosenki autorskiej”, „piosenki dobrze napisanej” – mówi Krzysztof Gajda. – Współcześnie mamy wielu artystów, którym bogatszy akompaniament nie przeszkadza w tworzeniu wartościowych literacko tekstów. Promocji takich zjawisk oraz poszukiwaniu talentów ma służyć nasze przedsięwzięcie.

O tym, że piosenka ma ogromne znaczenie w życiu każdego z nas, przekonuje Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, który aktywnie włączył się w organizację i promocję „Fraz”.

– Każdy wielbiciel muzyki, nawet bezwiednie, myśli i mówi słowami ukochanych piosenek. Dlatego ich twórcy są głosami pokoleń, co widać w świecie anglosaskim: od Dylana i Lennona, przez Springsteena, do Cobaina i Jay-Z – zauważa Kostaszuk. – Chcemy sprawić, by Polacy docenili rodzimych autorów, wśród których są giganci muzycznej poezji i publicystyki: od Tuwima i Hemara, przez Kaczmarskiego i Staszewskiego, do raperów Magika i Łony. Stąd też m.in. wybór Jacka Kaczmarskiego jako patrona części konkursowej festiwalu.

Organizowany w ramach festiwalu Konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego skierowany jest do młodych twórców, dla których piosenka to nie tylko muzyka, ale też dobry tekst. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 października, a nagroda główna to aż 10 tys. zł. Oprócz tego do wygrania będzie też realizacja własnego nagrania w studiu Radia Merkury. Jak zapewnia Krzysztof Gajda, obok Jacka Kleyffa, Jacka Stęszewskiego, Wandy Wasilewskiej i Daniela Wyszogrodzkiego jeden z jurorów konkursu, nie ma ograniczeń gatunkowych. Oznacza to, że o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego walczyć mogą zarówno songwriterzy wykonujący swoje utwory przy akompaniamencie gitary akustycznej, jak i zespoły rockowe, reggae’owe czy hip-hopowe. – Różnorodność stylistyczna jest dla nas bardzo istotna. Ważne, by spoiwem był tutaj tekst, płynąca z niego wartość. – podkreśla Krzysztof Gajda.

Podczas festiwalu nie zabraknie również koncertów, a tych w festiwalowym programie znalazło się pięć. Przed poznańską publicznością wystąpią Kazik wraz z Kwartetem ProForma (3 listopada), Andrzej Chadanowicz i Filip Łobodziński (4 listopada), Pablopavo & Ludziki (5 listopada) oraz Jacek Stęszewski i Jacek Kleyff (6 listopada). Podczas wielkiego finału festiwalu 7 listopada odbędzie się natomiast koncert Krajobraz po uczcie z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Będzie to nie lada wydarzenie, piosenki Kaczmarskiego zostaną bowiem wykonane przez pełen skład symfoniczny – ok. 50 muzyków (sic!). Koncert będzie ściśle powiązany ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości.

Festiwalowi towarzyszyć będzie dwudniowa konferencja naukowa „Nowe słowa w piosence”, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Raczyńskich. W czasie jej trwania badacze literatury i kultury wspólnie z dziennikarzami i artystami będą zastanawiać się, jaką rolę odgrywają współcześnie teksty piosenek. Konferencja połączona będzie z wykładami i spotkaniami autorskimi z artystami. Gościem pierwszego dnia będzie Kazik Staszewski, po nim zaś z poznańskimi miłośnikami piosenek spotkają się m.in. Filip Łobodziński, tłumacz utworów Boba Dylana, białoruski poeta i pieśniarz Andrzej Chadanowicz oraz Daniel Wyszogrodzki, długoletni dyrektor literacki Teatru Roma.

Nie zabraknie również słowno-muzycznych atrakcji dla najmłodszych. W sobotę 7 listopada, czyli w ostatni dzień festiwalu, w Bibliotece Raczyńskich odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat zatytułowane: „Moja Tajemnica, czyli jak bawi się muzyką i słowem… Podręczny warsztacik muzyczno-literacki”.

Dzięki hojności PKO Banku Polskiego wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu „Frazy” jest bezpłatny. Darmowe wejściówki od 15 października dostępne będą w CIM przy ul. Ratajczaka 44 oraz w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich.

Gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu, a po program i szczegółowe informacje odsyłamy na stronę: www.festiwalfrazy.pl