Zaparzaj! Poznański Festiwal Herbaty

Dużą wagę przywiązują do jakości herbacianego liścia, rodzaju wody, której użyją do zaparzenia herbaty, starannie dobierają akcesoria herbaciane, a proces parzenia jest dla nich najważniejszym elementem herbacianej ceremonii… Pasjonaci herbaty 10 października mieli swoje święto!

W sobotę 10 października odbyła się pierwsza odsłona Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! W Herbaciarni Kwietna – Kwiaty, Zioła, Herbaty na zdeklarowanych pasjonatów herbaty oraz tych, którzy dotąd nie wiedzieli, że nimi są, czekało mnóstwo atrakcji.

Organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! to pasjonaci herbaty, rozproszeni po całym świecie, którzy doszli do wniosku, że wszystkie ich drogi, przede wszystkim herbaciane, prowadzą do Poznania. Część z nich tutaj studiowała, część nadal ma tutaj przyjaciół i rodziny, część ma ogromny sentyment do tego miasta, wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że Poznań to miasto z herbacianym potencjałem.
– Wszyscy tutaj jesteśmy pasjonatami herbaty, dla wielu to się zaczęło od zwykłego picia herbaty, a potem rozwijało się coraz bardziej i ta nasza droga herbaciana cały czas trwa – wyjaśnia Anna Brożyna, organizator Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! – Każdy z nas wiedzę o herbatach ma na różnym poziomie, ale wszyscy tak samo cieszymy się tym naparem.

Festiwal był otwarty dla wszystkich. Niektórzy przyjechali spoza Poznania, inni weszli prosto z ulicy zwabieni zapachami wyjątkowych herbat. Na gości czekały wykłady i oczywiście najlepsze herbaty – do woli.
– Można poznać herbaty z konkretnych regionów świata i spróbować czegoś nowego. Osoby rozróżniające jedynie herbatę zieloną i czerwoną na spotkaniu z Martą Okińczyc, naszą gospodynią i właścicielką Kwietnej poznają wszystkie rodzaje herbat – wyjaśnia Anna Brożyna. – Będzie można posłuchać o herbatach turkusowych, żółtych, które raczej nie są spotykane obok tych tradycyjnych herbat czarnych, zielonych, czerwonych czy białych.

Zaparzaj! zaprosiła uczestników do miejsca, gdzie pośród kwiatów, które są nieodłącznym elementem herbacianego spotkania, w towarzystwie czajniczków, czarek, filiżanek i puszek pełnych herbat z całego świata mogli rozmawiać o herbacie, zaparzać ją oraz delektować się jej smakiem i aromatem.
– Dzisiejszy dzień to spotkanie w Herbaciarni Kwietna, w której odbywają się prelekcje i spotkania ze specjalistami herbacianymi z Poznania, jak i z całej Polski – mówi Anna Brożyna. – Wieczorem będziemy mieli większy panel dyskusyjny, następnie będzie można posłuchać koncertu gongów i mis, który będzie takim elementem wyciszenia po całym dniu spotkań i pochłaniania wiedzy. Będzie to też taki moment przejścia w spotkanie wieczorne przy czarce herbaty, kiedy wszyscy z wszystkim będą mogli porozmawiać.

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Zaparzaj! wpisze się na stałe w harmonogram kulturalnych imprez Poznania.