Poznań rowerowym liderem?

Tak wynika z transportowego portretu polskich miast, który na bazie raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR sporządził Dziennik Gazeta Prawna. Według badań rowery nigdzie nie są tak popularne, jak w naszym mieście.

Na dwóch kółkach porusza się dużo, bo aż 4 proc. poznaniaków. Dla porównania – w Warszawie i Szczecinie liczba ta wynosi zaledwie 1 proc. Coraz lepsza infrastruktura rowerowa, promocja roweru jako środka transportu, a może po prostu moda – przyczyn tak dużej popularności jednośladów wśród mieszkańców Poznania można by wymienić co najmniej kilka, te jednak wydają się najważniejsze. Ale nie samym rowerem porusza się poznaniak.

Z raportu wynika, że w stolicy Wielkopolski dużą popularnością cieszy się także komunikacja zbiorowa, z której korzysta 44 proc. mieszkańców miasta. Pod tym względem nasze miasto ustępuje jedynie Warszawie i Łodzi, gdzie z transportu publicznego korzysta kolejno 54 i 46 proc. mieszkańców.

A co z samochodami? Autem według najnowszych dostępnych badań porusza się 39 proc. poznaniaków. Jeśli chodzi o udział kierowców w ogólnym portrecie transportowym, liderem jest Szczecin. Po stolicy województwa zachodniopomorskiego samochodem porusza się aż 43 proc. mieszkańców. Auta dominują również we Wrocławiu (41 proc.), pieszo natomiast najczęściej poruszają się mieszkańcy Torunia. Tam wędrówki są nieznacznie mniej popularne niż przejazdy samochodem (od 37 do 42 proc.).