Porozmawiaj o Biblii przy filiżance kawy

Koncert niekatolika w kościele katolickim, dyskusja o Biblii przy filiżance kawy, Miejska Gra Bibilijna – te wydarzenia m.in. złożą się na XIV Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu od 19 do 24 października. Tegoroczne świętowanie odbędzie się pod hasłem „Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem tak, jak i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga (Rz 15, 7)”.

Ekumenizm to… działalność na rzecz pojednania chrześcijan, dialog różnych wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia. Ekumenizm to postawa pełna tolerancji i szacunku wobec bliźnich oraz ich tradycji religijnych. Ekumeniczne Święto Biblii ukazuje kilka różnych spojrzeń na jedną książkę. Siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Rzymskokatolicki, Polskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz Kościół Chrześcijan Baptystów.
– Święto Biblii ma taki bardzo wielowymiarowy charakter, bowiem jest to oczywiście gromadzenie się wokół Pisma Świętego, ale to jest też wydarzenie społeczne i kulturalne – wyjaśnia ks. Jan J. Ostry. – Jest kilka wydarzeń kulturalnych, ale dla mnie bardzo fajną rzeczą jest to, że odbędzie się koncert niekatolika w kościele katolickim zorganizowany przez wszystkich. To pokazuje pewną otwartość.

Organizatorzy tegorocznego święta zwracają uwagę na temat panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 20 października w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Łaski Bożej. Bp prof. dr hab. Marcin Hintz oraz bp dr Damian Bryl postarają się odpowiedzieć na pytanie: “Gdzie w Kościele jest miejsce dla uchodźców?”
– Oprócz dyskusji naukowo-teologicznej pojawią się też świadectwa – mówi pastor Piotr Wisełka. – W latach 80., kiedy był ten konflikt w Rwandzie została ściągnięta do Polski dziewczyna, która była w obozie dla uchodźców. Różne organizacje ją wspierały, później przygarnął ją kościół i ona chce opowiedzieć, czym dla niej była taka gościnność w tej trudnej sytuacji, kiedy były walki między Tutsi i Hutu.

Poznaniacy, a zwłaszcza dzieci i młodzież są również zaproszeni do wzięcia udziału w Miejskiej Grze Bibilijnej, która odbędzie się 23 października.

Program:
Poniedziałek, 19.10, godz.20.00
Koncert – MATE.O
kościół rzymskokatolicki Nawiedzenia NMP (os. Bohaterów II Wojny Światowej 88)

Wtorek, 20.10, godz. 18.00
Panel dyskusyjny: Gdzie w Kościele jest miejsce dla uchodźców?
kościół ewangelicko-augsburski Łaski Bożej (ul. Obozowa 5)

Środa, 21.10, godz.18.00
Nabożeństwo Słowa
przewodniczą:
bp prof. dr hab. Marcin Hintz (Kościół Ewangelicko-Augsburski)
bp dr Damian Bryl (Kościół Rzymskokatolicki)
Katedra Poznańska (Ostrów Tumski 17)

Piątek, 23.10, godz. 18.30
O Biblii przy filiżance kawy
prof. dr hab. Kalina Wojciechowska (Chrześcijańska Akademia Teologiczna)
sala Centrum Duszpasterskiego przy parafii św. Rocha (ul. św. Rocha 10)

Sobota, 24.10
godz. 11.00
Biblijna Gra Miejska
Start: kościół ewangelicko-metodystyczny Świętego Krzyża (ul. Ogrodowa 6)
Warto zabrać ze sobą Pismo Święte i zapoznać się z historią Rut.

godz. 18.30
Koncert Zespołu Uwielbienia Rytmem GOTOWI
„Rytm Modlitwy Pańskiej Ojcze Nasz”
kościół zielonoświątkowy (ul. Grunwaldzka 55)

Sobota, 31.10, godz. 20.30
Ekumeniczna Noc Kościoła
kościół ewangelicko-metodystyczny Świętego Krzyża (ul. Ogrodowa 6)