Znicz Pamięci zapłonie po raz siódmy

Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy polskich obywateli. Niemcy wprowadzili tu znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Na tych ziemiach od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków.

Już siódmy raz Instytut Pamięci Narodowej zamierza przypomnieć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

W niedzielne południe, 18 października, w wielu miastach, w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową, odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, zapłoną znicze, a przesłane na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl fotografie z krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. Zachęcamy do odnalezienia miejsc straceń i pomników w swojej okolicy.

Wszystkich, którzy chcą zapalić wspólnie znicz pamięci zapraszamy w niedzielę 18 października o godz. 12.00 pod tablicę upamiętniającą ofiary, umieszczoną na Domu Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu, w którym podczas okupacji niemieckiej mieściła się siedziba gestapo.
Więcej informacji oraz lista z wykazem miejsc kaźni znajduje się na stronach www.radiomerkury.pl i  www.ipn.gov.pl/zapal-znicz.

Akcja obejmuje wszystkie byłe ziemie wcielone w czasie wojny do Rzeszy. Podczas ubiegłorocznej akcji „Zapal znicz pamięci” znicze zapłonęły w prawie 300 miejscach łącznie z Berlinem-Plőtzensee i Sachsenhausen.

Symbolem losów Polaków, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest siedem postaci zamordowanych przez Niemców. W tym roku przypominamy szczególnie o losach obrońców naszych granic w 1939 r.

Bohaterem tegorocznej, poznańskiej części akcji, będzie Antoni Paluch – funkcjonariusz Straży Granicznej. W 1918 r. wstąpił ochotniczo w szeregi Straży Ludowej, a następnie walczył w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. Służył w Straży Granicznej jako kierownik Placówki w Silnej. Posterunek ten był najbardziej na zachód wysuniętą pozycją graniczną. 1 września 1939 r. w godzinach nocnych widząc zbliżający się od strony Pszczewa oddział Wehrmachtu Paluch stawił mu samodzielnie zbrojny opór ostrzeliwując się z zajętej pozycji. Zginął w trakcie walki, raniony śmiertelnie w głowę.

Po raz trzeci akcję „Zapal znicz pamięci” zwieńczy „Koncert Zaduszkowy. Pamiętamy…”, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru. Tym razem zabrzmi „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego polskiego laureata Grammy, z 2014 roku. Wykonawcami koncertu będą Kompozytor – Włodek Pawlik, Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zespół wokalny Sonus Artis pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Koncertowi patronują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

3.11.2015 r., godz. 17.30 (koncert zamknięty) i 20.00 (koncert biletowany).