Strażnicy referatu Piątkowo wykazują się dużą skutecznością w rozwiązywaniu problemów dzikich wysypisk śmieci, od nielegalnego pozbywania się odpadów ciekłych aż po gospodarkę odpadami budowlanymi. Tym razem ich celem są tzw. odpady zielone.
Inspiracją do działania okazali się sami mieszkańcy Moraska wielokrotnie zgłaszali strażnikom problemy związane z odpadami zielonymi.
– Na terenie niezagospodarowanych działek naszego osiedla niektórzy mieszkańcy podrzucają gałęzie, liście czy skoszoną trawę – informowali mieszkańcy. – Niekiedy widok i zapach jest tak okropny, że nawet nie zachęca do spacerów. To wszystko gnije a z czasem staje się źródłem pożywienia dla dzików, które sąsiedzi sami tutaj przyciągają.
Strażnicy zaproponowali przeprowadzenie kompleksowych kontroli z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi wspólnie z pracownikami Oddziału Kontroli ZM GOAP.
Pierwsze wizyty złożono mieszkańcom 41 nieruchomości położonych przy ul. Szklarniowej, Hodowlanej i Nad Różanym Potokiem.
– Urzędnicy GOAP sprawdzali, czy informacje zawarte w deklaracji są aktualne ze stanem faktycznym oraz czy pojemniki do gromadzenia odpadów zmieszanych są prawidłowo oznakowane – opowiada Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej. – Strażnicy szczególną uwagę zwracali na postępowanie z odpadami zielonymi: czy są przekazywane w ramach segregacji czy może kompostowane na terenie nieruchomości.
Dodatkowo funkcjonariusze sprawdzali widoczność numeru porządkowego nieruchomości, obowiązkowe szczepienia psów, oraz oznakowanie i oświetlenie ulic.
– Efekty wspólnych kontroli to kilkanaście uwag dotyczących braku oznakowania nieruchomości numerem porządkowym lub tabliczką ostrzegawczą, informującą o obecności psa na nieruchomości – kontynuje Piwecki. – W jednym przypadku kontrolujący zastali właściciela nieruchomości w trakcie spalania w ognisku odpadów roślinnych, na nieruchomości znaleziono również ślady spalania odpadów komunalnych.
Ponadto pracownicy ZM GOAP wykryli jedną nieruchomość, dla której nie została złożona deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wykryto cztery zaniżenia danych w złożonych deklaracjach, w tym jedno dotyczące nieujęcia działalności gospodarczej. Podczas kontroli stwierdzono również 29 nieprawidłowości w oznakowaniu pojemników.