PiS wygrywa wybory!

39,1 proc. głosów i samodzielne rządy – takim wynikiem może się zakończyć niedzielne głosowanie w wyborach samorządowych. W sejmie nie znalazła się żadna partia lewicowa.

Skręt na prawo – taki wniosek można wysnuć z (nadal sondażowych) wyników wyborów samorządowych. Na pierwszym miejscu bez niespodzianek – według sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVP 1, TVP Info, TVN24, TVN24 Biznes i Świat oraz Polsat News, PiS dostał dokładnie 39,1 proc. głosów. PO drugie – z wynikiem 23,4 proc. głosów.

W sejmie znajdą sie także kandydaci startujący z list Pawła Kukiza (9 proc.), Nowoczesnej (7,1 proc.) oraz – tradycyjnie – PSL (5,2 proc.). Żadna jednak z tych partii nie będzie w stanie zagrozić większości, którą będzie miało PiS.

Nowością w polskim sejmie będzie za to to, że zabraknie w nim partii lewicowych – Zjednoczona Lewica, jako sojusz kilku partii, musiała uzyskać co najmniej 8 proc. głosów, żeby mieć przedstawicieli w parlamencie. Z kolei Partia Razem, czyli nowy gracz na lewej stronie, uzyskała niecałe 4 proc. i nie przekroczyła progu.

Ostateczne wyniki zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą prawdopodobnie we wtorek.