Składowa: wspólny wstyd całego Poznania?

Nierówne kocie łby, dziurawe chodniki w okresie jesienno-zimowym zmieniające się w błotnistą ścieżkę, fetor moczu i sterty śmieci – taki obraz ulicy Składowej kreślą radni ze Starego Miasta w informacji, którą przesłali na adres naszej redakcji. Chcą zmian, bo Składowa to ważny element centrum Poznania i jednocześnie najkrótsza, choć nieco zapomniana trasa ze śródmieścia na dworzec.

W informacji, jaka dotarła do naszej redakcji, staromiejscy radni skarżą się, że ul. Składowa, stanowiąca ważny trakt do dworca PKP i PKS, znajduje się w opłakanym stanie. Radni sugerują, że jest to miejsce zapomniane i zaniedbane przez miejskie służby. Zwracają uwagę nie tylko na wyboistą i dziurawą nawierzchnię ulicy, ale też na będącą w fatalnym stanie część pieszą.

– Trudno nazwać część pieszą chodnikiem, bo przed mostem staje się błotnistą ścieżką – mówi wprost Małgorzata Osińska z Rady Osiedla Stare Miasto. I dodaje: – Teoretycznie część przed Poznań City Center wygląda przyzwoicie, ale to miejsce, gdzie swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają podróżni z pobliskich krajowych i międzynarodowych przystanków autobusowych. Latem trudno opisać fetor, który tam panuje.

Zmartwieniem radnych jest nie tylko kwestia złego stanu drogi, części pieszej i nieprzyjemnego zapachu. To także złe oświetlenie ulicy, mające negatywny wpływ na bezpieczeństwo i porządek w okolicy. Jednak to przede wszystkim jej nawierzchnia w oczach radnych jest największym problemem. Problemem odczuwalnym również przez mieszkańców. Muszą oni zmagać się z uciążliwym hałasem powodowanym przez przejeżdżające z niedozwoloną prędkością przez brukowaną część jezdni auta. Wprawdzie z inicjatywy radnych na ul. Składowej ma zostać zbudowany próg zwalniający, ale nie wydaje się, by dzięki temu problem został rozwiązany. Tym bardziej, że sprawa jest bardziej skomplikowana.

– Dodatkowo infrastruktura drogowa niszczona jest przez ciężki sprzęt obsługujący nową inwestycję Atanera – informuje radna Osińska i sugeruje: – Być może deweloper powinien zainwestować w naprawę Składowej – sugeruje radna Małgorzata Osińska.

Ulica składowa należy do dwóch poznańskich osiedli, rozgraniczonych Mostem Dworcowym: do Starego Miasta i Wildy. Mimo to wildecka radna Dorota Bonk-Hammermeister nie ma wątpliwości: – Dziś ulica Składowa jest wspólnym wstydem całego Poznania przed podróżnymi z kraju i zagranicy.

Radna wyraża jednak nadzieję, że deweloperskie inwestycje i rozbudowa infrastruktury wokół dworca Poznań Główny doprowadzą do rewaloryzacji ul. Składowej. Czy tak się stanie, trudno powiedzieć. Z pytaniem dotyczącym ul. Składowej zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich. Póki co czekamy na odpowiedź. Jedno jest pewne – im lepszy będzie stan ul. Składowej, tym przyjemniejsza i szybsza będzie droga do tzw. Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.