Niezwykłe zdjęcia Zbigniewa Zielonackiego

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejną niezwykłą kolekcję zdjęć z Poznaniem w roli głównej. 13 listopada udostępniona będzie – po raz pierwszy – połowa nigdy niepublikowanych zdjęć Poznania z okresu od lutego 1945 roku do lata 1946 roku, do egzekucji Arthura Greisera.

Cyryl ma w swoich zasobach tysiące zdjęć Poznania z różnych okresów. Na portalu wciąż pojawiają się nowe fotografie i dokumenty, które często pierwszy raz są prezentowane szerokiej publiczności.
– Celem projektu jest przeniesienie na nośniki cyfrowe archiwalnego i unikatowego materiału znajdującego się przede wszystkim w zasobach poznańskich instytucji kultury – mówi Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania. – Drugie poważne zadanie, jakie przed nami stoi to udostępnienie tego materiału i jest to o tyle ważne, że w znacznej części jest on przechowywany w różnego typu archiwach, zamkniętych magazynach i po prostu nie ma do niego dostępu. Jego wartość z punktu poznawczego i badawczego jest bezcenna. 

Cyfrowe Repozytorium Lokalne Cyryl przygotowało kolekcję zdjęć Zbigniewa Zielonackiego (1910 – 1981), legendarnego powojennego fotografa Poznania. Wydawnictwo Miejskie Posnania, organizator Cyryla, uzyskało od spadkobierców fotografa kilkaset unikatowych zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia w życiu miasta po zakończeniu II wojny światowej. Są one wstrząsającym dokumentem zniszczeń wojennych, ale pokazują też konkretne, niekiedy dramatyczne epizody z jego historii.
– Uzyskaliśmy prawo do publikacji i digitalizacji tych zdjęć od syna Zielonackiego – Lecha, który postanowił po kilkudziesięciu latach przechowywania ich w domu udostępnić je publicznie – wyjaśnia Danuta Bartkowiak, koordynator projektu Cyryl.

W piątek 13 listopada na portalu Cyryl zostanie opublikowanych 300 pierwszych zdjęć. Kolejna transza kolekcji jest w trakcie opracowywania i zostanie udostępniona za dwa, trzy tygodnie. Będą to zdjęcia zniszczonego Poznania, podzielone na dzielnice.
– Po selekcji postanowiliśmy podzielić ten materiał na dwie części i pierwszy zbiór to będzie około trzysta fotografii, podzielonych na trzy działy – mówi Danuta Bartkowiak, koordynator projektu Cyryl. – Pierwszy dział to będą pogrzeby ofiar, bo jest mnóstwo zdjęć z ekshumacji i zdjęcia miejsc kaźni, które są zdjęciami drastycznymi i okrutnymi. W drugiej będą wszelkiego rodzaju uroczystości i masowe spędy ludności, które miały legitymizować komunistyczną władzę w Polsce. W trzeciej części pokażemy zdjęcia z procesu i z egzekucji Greisera. Kilka z nich było już publikowanych, ale my mamy teraz aż kilkadziesiąt.

Na stronach portalu Cyryl jest już około 30 tysięcy cyfrowych materiałów. To obraz Poznania do końca XIX wieku.