Święto młodych widzów po raz kolejny w Poznaniu

Największy w Polsce festiwal filmów dla dzieci i młodzieży ponownie zawita do Poznania. Chodzi oczywiście o Ale Kino!, święto młodych kinomaniaków, którzy na przełomie listopada i grudnia będą mieli okazję uczestniczyć w aż 132 seansach.

Liczby mówią same za siebie – na tegoroczną edycję festiwalu zgłoszono 1726 filmów z całego świata, w tym 369 pełno- i 1357 krótkometrażowych. O randze wydarzenia wiele mówi też jego bogata i długa historia. Po raz pierwszy festiwal Ale Kino! został zorganizowany dokładnie 53 lata temu w Pałacu Kultury (obecnie CK Zamek) przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (obecnie ul. Św. Marcin). Od tego czasu festiwal odbywa się cyklicznie, co roku przyciągając do kin tłumy młodych i tych nieco starszych kinomaniaków. Bo Ale Kino! to impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebe. Nie tylko dzieci, ale też rodzice – w końcu każdy chce czasem poczuć się jak dziecko, a z takimi filmami, jak “Podróż za jeden uśmiech” czy “Proszę słonia”, jest to dziecinnie proste.

– Kontynuujemy największy w Polsce i drugi najstarszy w Europie festiwal filmów dla dzieci i młodzieży – mówi Jerzy Moszkowicz, reżyser, pomysłodawca, inicjator i dyrektor festiwalu “Ale Kino!”, i jasno stawia cele tegorocznej edycji: – Chcielibyśmy kontynuować dobrą passę tej imprezy. Ta dobra passa to ciekawy program, coraz więcej widzów i coraz więcej gości, którzy przyjeżdżaja na nasz festiwal. Chcielibyśmy, żeby była to impreza, na której wszyscy się dobrze czują i już w jej trakcie marzą o kolejnej edycji. Chcielibyśmy także, aby spełniła się nasza misja. Misję tej imprezy można streścić w bardzo prostym haśle: “Dobre kino dla dzieci i młodzieży”.

O to, by dzieci i młodzież rzeczywiście miały możliwość obcowania z dobrym kinem, dbaja nie tylko organizatorzy festiwalu, spośród tak licznych zgłoszeń wybierający filmy, które zostaną na nim wyświetlone, ale też mecenas imprezy, PKO Bank Polski. Dzięki jego wsparciu bilety na wszystkie festiwalowe seanse w stosunku do poprzedniej, ubiegłorocznej edycji będą o połowę tańsze. I tak bilety grupowe będą kosztowały 5 zł, natomiast indywidualne – 8 zł.

Seanse, a będzie ich 132, odbywać się będą przed ekranami w Multikinie, w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek oraz na Scenie Wspólnej. Żadna z tych lokalizacji nie jest przypadkowa, a to dlatego, że organizatorom zależy na tym, by młodzi mieli okazję oglądać dobre filmy wyświetlane w dobrych, wygodnych kinach, takich, które oferują najlepszą jakość obrazu i dźwięku.

Będzie co oglądać. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostania ponad 100 filmów, w tym 13 polskich prapremier. Filmy będą podzielone na różne sekcje tematyczne: Ale historia (tu pełno filmów, w których polityka, wojna lub ideologia wkraczają w codzienne życie młodych bohaterów), Ale Kino! z piłką (gdzie wystawiana bywa na próbę wiara w czyste reguły gry), Mikołajowe Ale Kino! (bo przecież bilet do kina może być świetnym mikołajkowym prezentem dla całej rodziny) czy Ale Kino! z dreszczykiem (dla miłośników filmowych wrażeń podnoszących adrenalinę). Ze względu na dużą liczbę filmów nie będziemy wymieniać poszczególnych tytułów. Po szczegółowy program odsyłamy na stronę imprezy: www.alekino.pl

Warto dodać, że festiwal Ale Kino! ma także swoją część konkursową. Wyświetlane na nim filmy będa ubiegać się o festiwalowe nagrody. Najlepsze filmy, wybrane przez międzynarodowe jury złożone z dorosłych profesjonalistów, nagrodzone zostaną Koziołkami. Dzieci i młodzież również przyznają swoje nagrody w postaci statuetek Marcinków i Marcinów. Oprócz tego wręczone zostana także nowa nagroda Ale Debiut! oraz Nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Sprzedaż biletów na festiwal ruszyła w czwartek, 12 listopada. Festiwal odbywać się będzie w dniach od 29 listopada do 6 grudnia. Wcześniej jednak odbędzie się seans promujący. I to nie byle jaki – wyświetlony zostanie bowiem kultowy film “Podróż za jeden uśmiech”, z niezapomnianymi postaciami Dudusia Fąferskiego i Poldka Wanatowicza (Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski). Wszystkim tym, którzy chcieliby przypomnieć sobie, jak smakuje prawdziwa przygoda, co znaczy prawdziwa przyjaźń, jak poradzić sobie z prawdziwymi kłopotami i jak wielkie znaczenie ma w życiu prawdziwe poczucie humoru, w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Organizatorem festiwalu Ale Kino! jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, partnerem głównym PKP BP, natomiast współorganizatorem Multikino SA. Projekt wspierają również Miasto Poznań, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i CK Zamek.