„Dziady” Radka Rychcika w Finale Klasyki Żywej

Czy „Dziady” Radosława Rychcika zwyciężą w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa? Przekonamy się już 28 listopada o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego i w TVP Kultura.

W sobotę, 28 listopada Teatr Nowy zaprasza na spektakl “Dziady” w reżyserii Radosława Rychcika. Spektakl zagrany zostanie w dniu finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. O godz. 19:00 widzowie poznają werdykt, którego emisja poprzedzi spektakl.
– Dziady Adama Mickiewicza to dzieło, które dziś należy wypowiedzieć – i usłyszeć – inaczej: nie w kontekście dziejów Polski i naszych katastrof narodowych, nie jako instrukcję obsługi “polskiej duszy” i bolesną analizę rodzimych porażek w dążeniu ku niepodległości, lecz jako tekst odnoszący się do historii globalnej – mówi Radosław Rychcik. – Być może właśnie tu – w Poznaniu – Dziady mają szansę stać się literaturą prawdziwie uniwersalną i światową. Nasze Dziady nie stanowią tylko próby zrewidowania dzieła Mickiewicza i poszerzenia jego perspektywy z lokalnej do globalnej, stają się również propozycją innego spojrzenia na sam teatr. Dziady to już nie malowniczy rytuał, ludowy obrzęd o pogańskim rodowodzie. Dziady to teatr, widowisko, iluzja w służbie spraw słusznych i szlachetnych: integracji i tolerancji. To głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika.

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpretowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki wteatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla teatr roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu Klasyka Żywa to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu Klasyka Żywa będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.