Ale Kino! Rusza największy w Polsce festiwal filmów dla dzieci i młodzieży

Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza “Ale Kino!”. W tym roku zagoszczą na nim (nie osobiście, ale na wielkim ekranie) m.in. Leo Messi i Święty Mikołaj. Począwszy od 29 listopada, młodzi i ci nieco starsi kinomaniacy w sumie będą mogli uczestniczyć w aż 132 seansach.

Liczby mówią same za siebie – na tegoroczną edycję festiwalu zgłoszono 1726 filmów z całego świata, w tym 369 pełno- i 1357 krótkometrażowych. O randze wydarzenia wiele mówi też jego bogata i długa historia. Po raz pierwszy festiwal Ale Kino! został zorganizowany dokładnie 53 lata temu w Pałacu Kultury (obecnie CK Zamek) przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (obecnie ul. Św. Marcin). Od tego czasu festiwal odbywa się cyklicznie, co roku przyciągając do kin tłumy młodych i tych nieco starszych kinomaniaków. Bo przecież każdy chce czasem poczuć się jak dziecko.

– Kontynuujemy największy w Polsce i drugi najstarszy w Europie festiwal filmów dla dzieci i młodzieży – mówi Jerzy Moszkowicz, reżyser, pomysłodawca, a także inicjator i dyrektor festiwalu “Ale Kino!”. Cele tegorocznej edycji wydarzenia stawia jasno: – Chcielibyśmy kontynuować dobrą passę tej imprezy. Ta dobra passa to ciekawy program, coraz więcej widzów i coraz więcej gości, którzy przyjeżdżaja na nasz festiwal. Chcielibyśmy, żeby była to impreza, na której wszyscy się dobrze czują i już w jej trakcie marzą o kolejnej edycji. Chcielibyśmy także, aby spełniła się nasza misja. Misję tej imprezy można streścić w bardzo prostym haśle: “Dobre kino dla dzieci i młodzieży”.

O to, by dzieci i młodzież rzeczywiście miały możliwość obcowania z dobrym kinem, dbaja nie tylko organizatorzy festiwalu, spośród tak licznych zgłoszeń wybierający filmy, które zostaną na nim wyświetlone, ale też mecenas imprezy, PKO Bank Polski. Dzięki jego wsparciu bilety na wszystkie festiwalowe seanse w stosunku do poprzedniej, ubiegłorocznej edycji będą o połowę tańsze. I tak bilety grupowe będą kosztowały 5 zł, natomiast indywidualne – 8 zł.

Seanse, a będzie ich 132, odbywać się będą przed ekranami w Multikinie, w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek oraz na Scenie Wspólnej. Żadna z tych lokalizacji nie jest przypadkowa, a to dlatego, że organizatorom zależy na tym, by młodzi mieli okazję oglądać dobre filmy wyświetlane w dobrych, wygodnych kinach, takich, które oferują najlepszą jakość obrazu i dźwięku.

A oglądać będzie co. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostania ponad 100 filmów, w tym 13 polskich prapremier. Filmy będą podzielone na różne sekcje tematyczne: Ale historia (tu pełno filmów, w których polityka, wojna lub ideologia wkraczają w codzienne życie młodych bohaterów), Ale Kino! z piłką (gdzie wystawiana bywa na próbę wiara w czyste reguły gry), Mikołajowe Ale Kino! (bo przecież bilet do kina może być świetnym mikołajkowym prezentem dla całej rodziny) czy Ale Kino! z dreszczykiem (dla miłośników filmowych wrażeń podnoszących adrenalinę). Ze względu na dużą liczbę filmów nie będziemy wymieniać poszczególnych tytułów. Po szczegółowy program odsyłamy na stronę imprezy: www.alekino.pl

Festiwal Ale Kino! ma także swoją część konkursową. Wyświetlane na nim filmy będa ubiegać się o festiwalowe nagrody. Najlepsze filmy, wybrane przez międzynarodowe jury złożone z dorosłych profesjonalistów, nagrodzone zostaną Koziołkami. Dzieci i młodzież również przyznają swoje nagrody w postaci statuetek Marcinków i Marcinów. Oprócz tego wręczone zostana także nowa nagroda Ale Debiut! oraz Nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Organizatorem festiwalu Ale Kino! jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, partnerem głównym PKP BP, natomiast współorganizatorem Multikino SA. Projekt wspierają również Miasto Poznań, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i CK Zamek.