Mikołaj przyniesie poznaniakom czyste powietrze z Suwalszczyzny

Zanieczyszczone powietrze to bolączka wielu polskich miast, w tym także Poznania. Dlatego w tym roku Święty Mikołaj przyniesie poznaniakom w prezencie odrobinę certyfikowanego czystego powietrza prosto z Suwalszczyzny. I wcale nie jest to żart.

“Święty Mikołaju, nie proszę cię o nową zabawkę, chciałbym tylko, żeby w naszym mieście było czyste powietrze. Możesz przynieść nam czyste powietrze?” – taką prośbą dziecka zaczyna się film, którym Polski Alarm Smogowy promuje mikołajkową akcję “Czyste powietrze na Święta”.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia, akcja zostanie przeprowadzona we współpracy ze Świętym Mikołajem, który na ulicach 9 polskich miast 5 i 6 grudnia będzie rozdawać słoiczki z certyfikowanym czystym powietrzem. Będzie to powietrze opatrzone stosowną akcyzą i certyfikatem Polskiego Alarmu Smogowego. Ale zaraz, zaraz… Skąd pochodzi to certyfikowane czyste powietrze?

– Delegacja Mikołajów z różnych miast pojechała specjalnie na Suwalszczyznę, żeby złapać trochę świeżego powietrza w słoiki – wyjaśnia Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego. – Na mikołajki wrócą do dużych miast, żeby to powietrze rozdawać. Być może w tych słoikach będzie też niespodzianka dla dzieci, ale to się jeszcze okaże – dodaje. Cóż, plany Mikołaja mają to do siebie, że zazwyczaj są owiane tajemnicą.

Tajemnicą nie jest za to to, że powietrze w naszym mieście nie należy do najczystszych. Miasto robi co może, organizuje proekologiczne akcje, takie jak KAWKA czy Trzymaj ciepło, o których na bieżąco staramy się pisać, straż miejska sprawdza, czym poznaniacy palą w kominkach, mimo to jak jest, każdy widzi i czuje.

– W porównaniu do miast zachodnich, na przykład niemieckich, rzeczywiście mamy problem z czystością powietrza – uważa Wojciech Augustyniak i wylicza powody takiego stanu rzeczy: transport, wysoka emisja zanieczyszczeń przez gospodarstwa domowe, niewystarczająca świadomość ekologiczna mieszkańców.

Akcja “Czyste powietrze na Święta” ma przede wszystkim uświadomić mieszkańcom miast i lokalnym władzom wagę problemu zanieczyszczonego powietrza. Rzeczywiście jest on poważny – polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Spośród najbardziej 10 zanieczyszczonych miast w UE aż sześć znajduje się w Polsce. Poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem wielokrotnie przekracza dopuszczalne poziomy.

W Poznaniu spotkanie ze proekologicznym Świętym Mikołajem odbędzie się przy Starym Marychu w niedzielę, 6 grudnia, o godz. 13:30.