Oto dobosze – czyli kto?

Za pamięć i wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego po raz kolejny przyznano nagrody Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Nagroda przyznawana jest już od prawie 20. lat, w tym roku do grona laureatów dołączyły 3 osoby.

Wyróżnieniami uhonorowani zostali: Stefan Barłóg, Prezes Honorowy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wcześniej wieloletni prezes Towarzystwa, inicjator i realizator wielu przedsięwzięć kultywujących tradycje powstańcze, w szczególności edukacyjnych i wydawniczych; Andrzej Wieczorek, regionalista i popularyzator wiedzy o udziale mieszkańców gminy Gołańcz w Powstaniu Wielkopolskim oraz prof. Michał Polak z Politechniki Koszalińskiej, historyk, autor licznych publikacji dotyczących Powstania Wielkopolskiego, wojska wielkopolskiego oraz losów Powstańców Wielkopolskich na uchodźstwie.

Andrzej Wieczorek  jest emerytowanym nauczycielem historii, prezesem m.in. Wągrowieckiego Stowarzyszenia Szlaku Cysterskiego. Od lat gromadzi materiały dotyczące udziału mieszkańców Gołańczy w Postaniu Wielkopolskim, a także wygłasza prelekcje na temat przebiegu powstania w regionie. Współpracuje ze Szkołą Podstawową w Gołańczy. Publikuje materiały na temat udziału mieszkańców ziemi gołanieckiej w powstaniu.

Prof. Michał Polak – profesor nadzwyczajny na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Jego badania koncentrują się na międzynarodowych, gospodarczych i geograficznych aspektach Powstania Wielkopolskiego i wojska wielkopolskiego. Ma na koncie wiele publikacji z zakresu emigracyjnej myśli ekonomicznej, logistyki wojskowej II wojny światowej, historii gospodarczej w dziejach polskich sił zbrojnych na zachodzie. W sumie jest odpowiedzialny (w różnej formie) ok. 120 publikacji, także w języku angielskim.

Stefan Barłóg – nauczyciel i działacz harcerski, współzałożyciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i honorowy prezes tegoż. Przez 25 lat Barłóg efektywnie zarządzał towarzystwem. Dzięki inicjatywie towarzystwa wydano wiele publikacji o powstaniu i okołopowstaniowych. Współorganizator i współredaktor wydawnictw powstańczych. Ma na koncie szereg publikacji dot. tradycji, etosu powstańczego czy też obchodów powstańczych. Inicjator wystaw i sesji popularno-naukowych.

Podczas wydarzenia Marszałek Woźniak wręczył także Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Otrzymał ją prof. Wiesław Hładkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, aktywny popularyzator dziejów oraz udziału Powstańców Wielkopolskich w zagospodarowaniu Ziemi Lubuskiej po II Wojnie Światowej.

W programie spotkania znalazło się także przekazanie innych wyróżnień – Medali Komisji Edukacji Narodowej oraz Medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Wyróżniony został także Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego, który otrzymał złotą Odznakę „Wierni Tradycji”. W ten sposób został także wyróżniony dr Marian Król.

Przypomnijmy, że nagroda „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” została ustanowiona przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w 1996 roku. Przyznawana jest osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do upamiętnienia historii Powstania Wielkopolskiego. Statuetki „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” wręczane są co roku w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. redakcja „Głosu Wielkopolskiego”, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Anna i Józef Grajkowie, liderzy Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie, Bogusław Wołoszański – autor scenariusza i realizator filmu „Chwała Zwycięzcom” poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu 1918/1919 i prof. Lech Trzeciakowski, autor wielu publikacji historycznych związanych z dziejami Wielkopolski XIX i XX wieku.