Świąteczny weekend w WSHiG!

Jak co roku na początku grudnia Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu zorganizowała Ogólnopolski Pokaz Stołów Wigilijnych “Gwiazdka 2015”, którego celem była prezentacja materialnych i duchowych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Na pokaz składał się konkurs na najładniejsze stoisko i regionalny stół wigilijny oraz na najlepsze regionalne potrawy wigilijne. Wystawę przygotowały reprezentacje szkół z Pisz, Oleszyc, Władysławowa, Żarek, Kutna, Pleszewa, Olsztyna, Ornontowic, Strzelec Opolskich, Wojsławic, Rakowic Wielkich, Radomia i Milówki. Obecni również byli przedstawiciele z Ukrainy oraz Białorusi.
– W tym roku mamy zaszczyt i przyjemność gościć szesnaście grup, ale ta szesnasta nie bierze udział w konkursie, ponieważ to są nasi studenci, którzy chcieli się zaprezentować i pokazać swoje tradycje, tradycje Poznania i Wielkopolski oraz aranżacje stołów wigilijnych – mówiła Ewa Mucha-Szajek, prof. WSHiG. – Zazwyczaj są to tradycyjne potrawy, czyli kapusta z grzybami, karp, śledź czy kutia. Każdy region stara się po swojemu przygotować potrawy, chce pokazać swoją specyfikę i unikatowość smakową.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w czwartek, 3 grudnia o godz. 18:00. Natomiast w piątek, 4 grudnia o godz. 18:00 odbyła się degustacja potraw konkursowych podczas Bufetu Regionalnego. Spotkanie zakończył Wieczór Galowy w sobotę, 5 grudnia o godz. 17:00, na którym zostały ogłoszone wyniki konkursu.
– Co roku zaskakują mnie aranżacje stołów. W tym roku po raz pierwszy zobaczyłam, że możNa tak przygotować stoisko, tak zaaranżować wnętrze, żeby pokazać miejsce niemowlęcia, które uczestniczy w Wigilii. To było poruszające i daje dużo do myślenia – wyjaśnia Ewa Mucha-Szajek. – Są to takie specjalnie dni, w których młodzież ma świadomość, że ma możliwość zintegrować się w duchu Świąt Bożego Narodzenia. Tym bardziej, że w zdecydowanej większości w tym święcie uczestniczy młodzież z Ukrainy, Rosji i Białorusi, bo to też są nasi studenci. Jest to bardzo dobry czas, czas integracji, wspólnej radości i wymiany doświadczeń.

W konkursie na najładniejsze stoisko i regionalny stół wigilijny pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce, drugie Zespół Szkół Zawodowych w Piszu, a trzecie miejsce otrzymali studenci z WSHiG pochodzący z Ukrainy. Pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze regionalne potrawy wigilijne zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce, drugie Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, a trzecie miejsce wywalczył Zespół Szkół Zawodowych w Piszu.