Jest nowy wojewoda!

Premier Beata Szydło powołała we wtorkowy poranek nowych wojewodów. Wśród nominowanych jest Zbigniew Hoffmann, który stanął na czele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Już od dawna było wiadomo, że na giełdzie nazwisk osób typowanych na stanowisko wojewody wielkopolskiego pozostały dwa nazwiska: Zbigniewa Hoffmanna oraz Tadeusza Dziuby. Większe szanse dawano temu drugiemu, ponieważ w przeszłości był już wojewodą, Dziuba jednak deklarował, że wolałby pozostać jako poseł w sejmie.

W tej sytuacji raczej nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej – i tak się właśnie stało. We wtorkowy poranek nowi wojewodowie z całego kraju odebrali nominacje od Beaty Szydło, a wśród nich znalazł się Hoffmann.

Zbigniew Hoffmann jest absolwentem UAM. W przeszłości pracował już w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, także jako wicewojewoda. Od 7 listopada 2006 do 29 listopada 2007 był wojewodą kujawsko-pomorskim. Pracował też w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego oraz w Kancelarii Prezydenta RP. Od 2014 roku był radnym sejmiku wojewódzkiego. W 2015 roku startował w wyborach parlamentarnych, ale bez powodzenia.

Hoffmann zastąpi na tym stanowisku Piotra Florka, który nie zostanie bezrobotny – dostał się bowiem do senatu RP.