27 grudnia w Poznaniu. Weź udział w Biegu Powstania Wielkopolskiego!

W Poznaniu po drodze do Warszawy, mimo protestu władz niemieckich zatrzymuje się Ignacy Paderewski. Witają go przystrojone domy i tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a ci w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. W niedzielę 27 grudnia 2015 roku w stolicy Wielkopolski odbędą się uroczystości poświęcone 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli. Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15. tradycyjnie w asyście harcerzy złożone zostaną kwiaty i zapalony znicz na mogile pierwszego dowódcy powstania.

O godz. 11.00 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego kościoła farnego, która rozpocznie się o godz. 12.45. W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Centralnym miejscem wydarzeń na placu Wolności będzie namiot sferyczny o powierzchni 75 m2. Namiot będzie podświetlony i oznakowany powstańczymi elementami, jak logo i flagi. Wokół namiotu oraz w jego wnętrzu będzie można spotkać powstańców, czyli członków grupy rekonstrukcyjnej, którzy bądą czuwać nad wszystkimi atrakcjami. Podobnie jak w roku ubiegłym na placu Wolności od godz. 14.00. z dwóch kuchni polowych wydawana będzie bezpłatna grochówka.
– Na placu Wolności chcemy zaproponować nowe atrakcje, głównym elementem będzie namiot sferyczny, gdzie będzie można otrzymać legitymację powstańczą i zrobić sobie zdjęcie i to w dwóch wersjach. Jedno pod hasłem “Weź do domu”, czyli klasycznie zdjęcie wydrukowane, które będzie można ze sobą zabrać do domowego albumu. Drugie zdjęcie “Wyślij w świat”, czyli takie które znajdzie się w sieci – wyjaśnia Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Przy namiocie uczestników będzie witał hologram Powstańca Wielkopolskiego, taki znak że jesteśmy w XXI wieku i zapowiedź naszych innowacyjnych działań w zakresie działań Powstania, które w przyszłych latach będą rozwijane.

27 grudnia na placu Wolności stanie również foto-stand z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, czyli jednej z maszyn zdobytych przez Powstańców Wielkopolskich w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Od godz. 14:00 przy modelu samolotu będzie można zrobić sobie zdjęcie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Poznańska. Akcja ta ma na celu spopularyzowanie zbiórki pieniężnej na budowę Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości, czyli czterech maszyn typu Fokker D. VII, które uświetnią obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W tym roku w okolicach placu Wolności stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godz. od 11:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańczych dni będzie można oddać szczególnie cenny dar – swoją krew.
 – Dla pierwszych 100 honorowych dawców krwi przygotowaliśmy, obok tradycyjnej rozetki, wyjątkowe upominki: strategiczną grę planszową 27 grudnia lub figurki z limitowanej kolekcji postaci związanych z Powstaniem Wielkopolskim – mówi Marek Woźniak.

Wieczorem o godz. 18.00. w auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się Koncert Marszałkowski z okazji 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Polskiej Pieśni Cześć”. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. Na fortepianie i organach zagra Andrzej Tatarski. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, pieśni patriotyczne i kolędy.

27 grudnia odbędzie się również Bieg Powstania Wielkopolskiego – impreza sportowo-kulturalna organizowana przez Stowarzyszenie Bieg Powstania Wielkopolskiego, mająca w oryginalny i przystępny sposób upamiętnić Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919. Do tej pory nie było takiego wydarzenia w Poznaniu – idea uczczenia zwycięskiego zrywu niepodległościowego biegiem ulicznym była żywa wśród członków stowarzyszenia od kilku lat, ale zmaterializowała się w marcu 2015 roku, gdy stowarzyszenie zostało powołane do życia.
– To forma uczczenia Powstania Wielkopolskiego w nieco inny sposób i kierujemy ją do wszystkich mieszkańców Wielkopolski, a przede wszystkim do młodego pokolenia – mówi Seweryn Stuła, prezes Stowarzyszenia Bieg Powstania Wielkopolskiego. – Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego placu Wolności 27 grudnia ok. godz. 16:40, czyli dokładnie w 97. rocznicę rozpoczęcia walk oraz w miejscu ich rozpoczęcia, a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim: Teatr Polski, ulice Ratajczaka i Taczaka, kino Apollo, cmentarz zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar.

W poniedziałek 28 grudnia tradycyjnie już oddany zostanie hołd Powstania Wielkopolskiego w stolicy Polski. O godz. 12.00 w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 odprawiona zostanie msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. O godz. 13.30. rozpoczną się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych a także członków Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Po uroczystościach zebrani goście przejadą na Wojskowe Powiązki, by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach. Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.