Rury przy rzece zbadane

Poznańscy urzędnicy podejmują kolejne działania zmierzające do tego, żeby uniemożliwić zatruwanie rzek w stolicy Wielkopolski. Zakończyli już inwentaryzację wszystkich kanałów i rur spustowych prowadzących do Warty i Cybiny.

Co i rusz głośno o kolejnych zatruciach czy to Warty, czy to rzeki Główna, tudzież innych cieków wodnych na terenie Poznania. Wkrótce jednak zatruć może być mniej.

– Realizując ustalenia przyjęte na spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy Miasta Poznania w dniu 19 listopada br., Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
w Poznaniu w dniu 30 listopada podjął działania mające na celu kontrolę i zinwentaryzowanie wszystkich kanałów i rur spustowych do rzeki Warty. Inwentaryzacja dokonana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zakończyła I etap prac związanych z czynnościami na Warcie – podaje Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Efekty? Owszem – do dziś, na całym miejskim odcinku Warty i Cybinie (będącej  kanałem ulgi dla Warty), Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zlokalizował oraz zinwentaryzował wszystkie widoczne kanały i rury spustowe mające ujście w Warcie. Ustalono 67 takich punktów.

– Powyższe działania nie byłyby możliwe bez wydatnej pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego “Mistral”, która udostępniła swój sprzęt pływający – dodaje Surma.

W styczniu przyszłego roku planowane jest spotkanie wszystkich organów zainteresowanych przedmiotową sprawą. Wtedy też zebrane dane porównane zostaną z  dokumentami Aquanet S.A. oraz Zarządu Dróg Miejskich, co powinno pozwolić na ustalenie, które kanały i rury spustowe są nielegalne.