Mobilny komisariat już w Poznaniu!

Plany związane z uruchomieniem mobilnego komisariatu policji w Poznaniu pojawiły się wiele miesięcy temu. Domagali się tego przede wszystkim mieszkańcy Starego Miasta, którzy od dawna skarżą się na pogarszające się bezpieczeństwo tym rejonie miasta.

W środę, 30 grudnia mobilny komisariat zaprezentowano na płycie Starego Rynku. Przekazanie nie bez powodu odbyło się właśnie na Starym Mieście – mobilny komisariat najczęściej będzie wykorzystany w tej lokalizacji i w jego okolicach, a także na ulicy Wrocławskiej i na terenach nadwarciańskich. Jak zapewnił prezydent Wiśniewski, mobilny komisariat będzie się pojawiał także w innych częściach Poznania – wszędzie tam, gdzie brakuje posterunków policji, a mieszkańcy uważają, że jest potrzebny.
– Mobilny komisariat daje mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa, łatwiejszy kontakt mieszkańców z policją, szczególności w tych miejscach, gdzie nie ma komisariatów – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. – Mobilny komisariat ma przede wszystkim stać w weekendy w okolicach Starym Rynku, w okresie letnim w rejonie nadwarciańskim, a każde inne miejsce w zależności od sygnałów mieszkańców będzie weryfikowane przez policję.

Pojazd będzie używany jako mobilny komisariat policji m.in. w trakcie imprez w celu przyjmowania wszelkich zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa. Wyposażony jest w sieć łączności radiowej, dostęp do sieci internetowej, sieci policyjnych oraz sprzęt komputerowy, co umożliwi kompleksową obsługę zgłoszeń. Mobilny komisariat umożliwi też prowadzenie profilaktyki i działań prewencyjnych podczas imprez plenerowych i festynów (wyposażony jest w system nagłośnienia, namiot, stolik). Będzie w nim mogło pracować jednocześnie czterech policjantów.
– Mobilny komisariat ma przyciągać, ma pokazywać, że jesteśmy w różnych miejscach miasta Poznania — wyjaśnia insp. Roman Kuster, Komendant Miejski Policji w Poznaniu –  W tym komisariacie służbę będzie pełniła kompetentna osoba, która zakwalifikuje jakieś zdarzenie, zawiadomi o przestępstwie. W obrębie tego komisariatu będą również rozparcelowane patrole, które będą z nim współpracowały.

Mobilny komisariat został zakupiony w całości ze środków Miasta Poznania.
– To nie są pierwsze zakupy zrealizowane ze środków miejskich – mówi Roman Kuster. – W tym roku przekazano 5 oznakowanych radiowozów małolitrażowych. Są też 2 małolitrażowe nieoznakowane radiowozy plus nieoznakowany radiowóz typu bus. Jest to duże wsparcie dla policjantów, którzy pełnią służbę 24 h na dobę.

Dwa nieoznakowane radiowozy oraz nieoznakowany bus zostały zakupione ze środków miejskich oraz Komendy Głównej Policji.