WOŚP w Pozaniu: koncerty, licytacje i wiele, wiele więcej

„Mierzymy wysoko” – pod takim hasłem niedzielę, 10 stycznia, w całej Polsce gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Cel jest szczytny, bo chodzi o zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i godną opiekę dla seniorów. Orkiestra gra również w Poznaniu. Spodziewajcie się koncertów, licytacji i wielu innych atrakcji.

Dla nas jest to szczególny moment – nie kryje Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. To właśnie CK Zamek we współpracy z Politechniką Poznańską organizuje poznański finał WOŚP, będąc jednocześnie jego głównym gospodarzem.
– To dla nas szczególny moment, ponieważ tego dnia wszyscy czujemy, że jesteśmy razem – kontynuuje Hryniewiecka. – Tego dnia w bardzo konkretny sposób pokazujemy, że potrafimy działać, że potrafimy działać na rzecz innych, w bardzo konkretny sposób pokazujemy też, że potrafimy wzbudzić w sobie wrażliwość społeczną – mówi i podkreśla: – Fundacja prowadzona przez pana Jerzego Owsiaka jest bardzo ważną organizacją pozarządową, ponieważ wpływa na naszą wrażliwość społeczną, uwrażliwia nas na problemy innych.

Poznań razem z WOŚP

Fundacja WOŚP budzi jednak wśród Polaków bardzo różne emocje. Jedni, tak jak Anna Hryniewiecka, wypowiadają się o niej ciepło i z entuzjazmem, inni – wręcz przeciwnie – żarliwie ją krytykują, podkreślając, że w zbyt dużym stopniu angażuje środki publiczne, a także wyliczając rzekome nieprawidłowości przy organizacji tradycyjnych finałów WOŚP. Po której stronie są władze Poznania? Zdecydowanie po stronie zwolenników WOŚP.
– Zapraszam do jak zwykle dobrej zabawy – zachęca Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. – Chodzi o opiekę pediatryczną i opiekę dla naszych seniorów. Społeczeństwo się starzeje, społeczeństwo Poznania również. Mamy na dziś w Poznaniu ponad 140 tys. seniorów i dla nich również będziemy zbierać w tym roku. Zachęcam do szczodrości i dzielenia się dobrem.

Okazji do dzielenia się dobrem w niedzielę, 10 stycznia, na pewno nie zabraknie. W godz. od 10 do 16 sporo będzie się działo przede wszystkim na placu Mickiewicza. Nie zabraknie koncertów – zagrają Orkiestra Kadetów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz zespoły Hoszpital, Mokrofon, Ayden i Claptrap. W międzyczasie trwać będą prezentacje służb mundurowych i tradycyjne licytacje, w tym licytacja specjalnie przygotowanego przez policjantów tradycyjnego serduszka, które co roku sprzedawane jest za kwotę przekraczającą 10 tys. zł.

Charytatywnie w CK Zamek i nie tylko

W tym samym czasie w Sali Wielkiej CK Zamek otwarty będzie punkt krwiodawstwa i kącik promocji zdrowia, zorganizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (krew będzie można oddawać do godz. 20.00). O godz. 15.00 natomiast w Sali 213 (również na Zamku) rozpoczną się bezpłatne warsztaty dla seniorów zatytułowane „Bezpieczeństwo osobiste seniorów”. Będą też atrakcje dla najmłodszych: brokatowe malowanie twarzy, balonowe zoo i inne animacje.

Główne atrakcje poznańskiego finału WOŚP to jednak tradycyjnie to, co będzie się działo na scenie przed CK Zamek. Począwszy od godz. 16.00, odbywać się na niej będą koncerty i towarzyszące im wydarzenia. Główną atrakcją będą występy Organka (godz. 19.15) i grupy AudioFeels (godz. 20.45). Oprócz tych wykonawców na scenie CK Zamek zameldują się również UFly, Osoka i BAPU.

Ale nie samymi koncertami w dniu finału WOŚP żyje poznaniak. Inne wydarzenia, które odbędą się w ramach akcji w najbliższą niedzielę to bieg „Policz się z cukrzycą”, w założeniu mający pokazać diabetykom, że nie są sami w walce z chorobą, a oprócz tego: Wielkoorkiestrowa niedziela w Kultowej, Bluesowa WOŚP w Blue Note i pokaz wytwarzania słodyczy w Manufakturze Cukierków – Karmelkowo.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nad bezpieczeństwem tych, którzy w niedzielę będą bawić się wspolnie z Orkiestrą, czuwać będą mundurowi.

– Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich wolontariuszy i ludzi, którzy przyjdą w te miejsca, gdzie Orkiestra będzie gromadzić wiele osób – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – W Poznaniu najwięcej ludzi spodziewamy się pod Zamkiem i na placu Mickiewicza. Policjanci będą na to przygotowani. W całej Wielkopolsce policjanci odbędą rano instruktarz ze wszystkimi wolontariuszami, którzy będą wychodzić z puszkami na ulice. Podczas szkolenia przekażemy wszystkie niezbędne treści, które pomogą zachować bezpieczeństwo podczas kwestowania. Ale na szczęście w Poznaniu nie dochodzi nigdy do zbyt wielu incydentów i oby w tym roku było podobnie.

My również życzymy służbom i organizatorom, by 24. finał WOŚP obył się bez niespodziewanych ekscesów, w jak najlepszej atmosferze, a przede wszystkim, by zakończył się z jak najlepszym skutkiem.
Więcej informacji o WOŚP w Poznaniu, przedmiotach, które będą licytowane, koncertach i nie tylko na www.wosp.poznan.pl