Kod Javy i język niemiecki w cenie – jest nowa firma w Poznaniu!

300 – tyle osób ma docelowo znaleźć pracę w poznańskim oddziale międzynarodowej korporacji Capgemini, zajmującej się tworzeniem rozwiązań z dziedziny IT. W środę spółka oficjalnie otworzyła swoje biuro.

Wbrew pozorom i pewnym obiegowym opiniom (powtarzanym często przez mieszkańców naszego miasta) Poznań nie jest najlepszym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Choć przedsiębiorczych osób nie brakuje, a i ofert pracy nie brakuje, to jednak w kwestii przyciągania zagranicznych inwestorów wyprzedziły nas inne miasta. Dlatego tak ważne są nowe oddziały międzynarodowych firm z obszaru zaawansowanych technologii.

Taką właśnie spółką jest Capgemini, międzynarodowa firma z branży IT, która z początkiem roku zainaugurowała swoją obecność w Poznaniu. Capgemini na całym świecie zatrudnia blisko 180 tys. osób!

– Na tej światowej mapie Polska odgrywa bardzo ważną rolę – podkreśla Piotr Poprawski, dyrektor biura Software Solutions Center polskiego oddziału Capgemini, które dotąd działało we Wrocławiu, a w Poznaniu otwiera swoją drugą (krajową) lokalizację. – Od 12 lat intensywnie rozwijamy się w Polsce. Stworzyliśmy m.in. system Express Elixir, z którego korzystają osoby dokonujące przelewów bankowych.

Poznańska placówka na razie się dopiero rozwija – zatrudnia na razie 15 osób, jednak do końca roku pracować ma w niej 100 programistów, a docelowo (w ciągu 2-3 lat) nawet 300. Nie wykluczone, że później zatrudnienie także będzie zwiększane – we wrocławskim oddziale pracuje 800 osób, a w całej Polsce 6,5 tys. ludzi.

W Poznaniu tworzone będzie przede wszystkim oprogramowanie dla branży automotive i sektora publicznego.
– Będziemy realizowali bardzo zaawansowane projekty, m.in. do zarządzania procesem produkcyjnym dla znanego producenta samochodów – informuje Przemysław Marek, dyrektor poznańskiego biura Capgemini.

Kto będzie mógł liczyć na zatrudnienie w poznańskim oddziale Capgemini? Na początku będą to doświadczeni programiści pracujący w języku Java. W Capgemini będą oni pracować dla firm niemieckojęzycznych, ale o to informatycy nie muszą się martwić – wystarczy im komunikatywny poziom znajomości mowy Goethego, a resztę (czyli w tym przypadku szkolenia językowe) zapewni Capgemini.

Czy w Poznaniu znajdą się chętni?
– Na pewno informatycy nie mogą narzekać na brak ofert pracy. My chcemy jednak przekonywać bardzo zaawansowanymi i innowacyjnymi projektami – podkreśla Poprawski.

Z decyzji o otwarciu nowego biura zadowolony jest Peter Lempp, senior vice president firmy Capgemini.
– 20 lat temu podjęliśmy pierwszą dobrą decyzję, o wejściu na rynek polski. 12 lat temu drugą – o otwarciu naszego pierwszego oddziału. Wierzę, że przyjście do Poznania było trzecią taką dobrą decyzją – zapewniał Lempp podczas otwarcia oddziału w kompleksie biurowym Business Garden Poznań. – Przeprowadziliśmy badania, które miały nam dać odpowiedź na pytanie, gdzie się ulokować i czy ma to być Polska, czy też mamy iść dalej na wschód. Decyzja padła właśnie na Poznań. Jesteśmy pewni, że tutaj powtórzymy nasz sukces z innych miast polskich.