KOD znów będzie manifestował. Tym razem kondukt żałobny i wieniec na pożegnanie demokracji

Komitet Obrony Demokracji w najbliższą sobotę znów będzie manifestował. Również w Poznaniu, z tym że już nie na placu Wolności, a na placu Mickiewicza. Tam rozpocznie się przemarsz pod hasłem „Poznań dla wolności i demokracji”. Meta: budynek urzędu wojewódzkiego.

Ostatnio zwolennicy partii KORWiN ubiegli KOD, rejestrując swoją manifestację wcześniej. W konsekwencji to właśnie korwiniści w sobotę, 16 stycznia, protestowali na placu Wolności. Strażnicy demokracji wówczas odpuścili i nie zorganizowali żadnej kontrmanifestacji, ale w najbliższą sobotę już nie odpuszczą. 23 stycznia znów będą manifestować. W porównaniu do dotychczasowych protestów ten będzie miał jednak nieco inny przebieg.

– Wiem, że to ma być bardziej poważna manifestacja – opowiada nasz informator ze środowiska związanego z KOD-em, który wolał pozostać anonimowy. – Uczestnicy zgromadzą się ok. godz. 12.00 na placu Mickiewicza, gdzie rozpocznie się przemarsz pod urząd wojewódzki. Tam prawdopodobnie złożona zostanie petycja. W planach było też złożenie wieńca żałobnego na pożegnanie demokracji. Nie umiem jednak powiedzieć, czy dokładnie tak będzie. Być może coś jeszcze się zmieni.

Nietrudno domyślić się, dlaczego planowany na sobotę przemarsz zakończy się właśnie pod Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. Kierujący nim wojewoda (czyt. Zbigniew Hoffmann z PiS) to bezpośredni reprezentant rządu Beaty Szydło w naszym regionie. W tym kontekście wymowne jest hasło przewodnie sobotniego protestu: „Poznań dla wolności i demokracji”. Tłem dla tej i dla innych manifestacji KOD-u są bowiem działania obecnego rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy, które mają być sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa. Chodzi tu konkretnie o przyjęcie nowelizacji dwóch ustaw: o Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych.

Tymczasem na Facebooku, a dokładniej: w zamkniętej grupie, która skupia sympatyków KOD-u, pojawiła się informacja o zmianach w jego wielkopolskich strukturach. Wcześniej donosiła o tym „Gazeta Wyborcza”, informacje te potwierdza także nasz informator. Wynika z nich, że koordynatorką KOD-u w Wielkopolsce nie jest już Beata Anna Polak. KOD-em pokieruje teraz zarząd komisaryczny na czele z Dorotą Guenther. Sobotnia demonstracja nie wydaje się jednak zagrożona. Czas i miejsce pozostają bez zmian.

Przypomnijmy: w najbliższą sobotę w Poznaniu odbędzie się jeszcze jedna demonstracja. Na placu Wolności. Tak jak przed tygodniem, tak i tym razem zgromadzą się tam zwolennicy partii KORWiN. Wszystko wskazuje więc na to, że w nadchodzący weekend w Poznaniu sporo będzie się działo…