Francuskie filmy na zimowe wieczory!

Rusza 6. edycja festiwalu filmowego My French Film Festival organizowanego przez uniFrance Film we współpracy z Instytutem Francuskim, promującego filmy młodych twórców francuskich lub z krajów francuskojęzycznych. To wielkie coroczne święto kina francuskie. Miłośnicy komedii romantycznych, dramatów obyczajowych, kryminałów, czy filmów animowanych – każdy znajdzie coś dla siebie. Już od 20 stycznia w Domu Bretanii wyświetlane będą filmy francuskie!

My French Film Festival jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, mającym na celu popularyzację twórczości francuskich reżyserów młodego pokolenia. Od środy, 20 stycznia w Domu Bretanii wyświetlane zostaną filmy francuskie. Pierwszy film, który zostanie zaprezentowany to “Piękne lato” (“La Belle Salson”). Jest rok 1971. 23-letnia Delphine, córka rolnika, udaje się do Paryża, chcąc stać się finansowo niezależna. Carole jest 35-letnią paryżanką, która mieszka z Manuelem i bierze aktywny udział w powstaniu ruchu feministycznego. Pewnego dnia Delphine spotyka Carole i natychmiast rodzi się między nimi uczucie, które wywraca ich życia do góry nogami. Dephine jednak chce wrócić do domu. Carole za nią podąża. Będą musiały zmierzyć się z całkowicie odmienną rzeczywistością.

W piątek, 22 stycznia wyświetlone zostaną dwa filmy. “M poszukuje K” (“H recherche H”), który opisuje historię miłosną w świecie, w którym obrazy zaczynają żyć własnym życiem. Andre jest malarzem pogrążonym w kryzysie twórczym i dochodzi do wniosku, że brak mu muzy. Pewnego dnia zauważa ogłoszenie agencji matrymonialnej i postanawia skorzystać z szansy na znalezienie miłości i inspiracji.

Drugim filmem będą “Zamki z piasku” (“Les chateaux de sable”). Eleonore, kobieta-fotograf po trzydziestce, właśnie straciła ojca. Otrzymała po nim w spadku dom w Bretanii, w rejonie Cotes d’Amor. Choć odniosła skromny sukces zawodowy, od jakiegoś czasu boryka się z problemami finansowymi, które zmuszają ją do sprzedaży odziedziczonego domu. Udaje się do Bretanii z Samuelem, z którym rozstała się już jakiś czas temu. Agenta nieruchomości organizuje wizyty potencjalnych nabywców. Weekend, który czekaj trójkę bohaterów, będzie pełen niespodzianek, emocji, napięcia i zażartych kłótni. Kiedy krótki pobyt w Bretanii dobiegnie końca, Eleonore i Samuel nie będą już tymi samymi ludźmi.

W środę, 27 stycznia Dom Bretanii zaprasza “Niedzielny obiad” (“Las Repas dominical”). Jest niedziela, Jean obserwuje podczas obiadu członków swojej rodziny. Oni z kolei zadają mu pytania, w które sami nie wierzą. Raz okazują czułość, raz skarcą, ale to norma. W końcu to niedzielny obiad.

Następnie, widzowie będą mogli obejrzeć “Miłość po francusku” (“20 ans d’ecart”). 38-letnia Alice jest na dobrej drodze zostania redaktor naczelną “Rebelle”. Jedyne co stoi jej na przeszkodzie, to… jej wizerunek osoby zbyt sztywnej i nieprzystępnej. Gdy jednak spotyka zaledwie 20-letniego czarującego Balthazara, jej koledzy z pracy zmieniają do niej nasstawienie. Alice zdaje sobie sprawę, że w ręku trzyma klucz do awansu i postanawia wykorzystać sytuację, by dopiąć swego.

“Seryjny zabójca nr 1” (“L’Affaire SK1”) zostanie wyświetlony w czwartek, 28 stycznia. Paryż, rok 1991. Film opowiada autentyczną historię Francka Magne’a, młodego inspektora rozpoczynającego karierę w Wydziale Kryminalnym przy posterunku na 36 quai des Orievres. Jako swój pierwszy przydział inspektor otrzymał sprawę zabójstwa młodej dziewczyny. Podczas śledztwa natrafia na inne, podobne przypadki zabójstw, których nikt wcześniej ze sobą nie powiązał. Szybko musi jednak zmierzyć się z rzeczywistością pracy policyjnej: brakiem sprzętu, biurokracją… Ogarnięty obsesją poświęca osiem lat swojego życia a złapanie seryjnego mordercy, w którego istnienie nikt nie wierzy.

Dwa ostatnie filmy w ramach My French Film Festival zaprezentowane zostaną w piątek 29, stycznia. Pierwszy z nich “Ostatnie drzwi od południa” (“Derniere porte au sud”) jest filmem animowanym. “Świat składa się z pięter połączonych schodami. A te z kolei składają się z pokojów połączonych korytarzami”. Tak widzi świat Toto, najlepszy przyjaciel i brat syjamski dziecka, zamkniętego przez matkę w ogromnej posiadłości rodzinnej. Spędzająca dnie na odkrywaniu nieskończonych korytarzy, nauce prywatnej i wizytach w mauzoleum ojca, braciom nigdy nie przyszło do głowy, żeby wyobrazić sobie granice świata. Zmienia się to jednak, gdy przez przypadek dostrzegają dziwne światło. Obierają sobie wtedy za cel odnalezienie jego źródła – krańca ich świata.

Drugim filmem będzie komedia romantyczna “Randka w ciemno” (“Un peu, beaucoup, aveugiement”). On zawodowo wymyśla łamigłówki. Jego ciało i dusza są w pełni poświęcone pracy i może się skupić tylko w absolutnej ciszy. Ona jest spełnioną pianistką i nie może żyć bez muzyki. Przygotowuje się do konkursu, który może zmienić jej życie. Będą musieli nauczyć się wspólnie żyć, choć nigdy nie widzieli jej na oczy.

Wszystkie projekcie w Domu Bretanii są z polskimi napisami. Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Program:
Środa, 20 stycznia – godz. 18.00
“Piękne lato”
Tytuł oryginalny: La Belle Saison, dramat romantyczny, 2015, reż. Catherine Corsini, 105 min

Piątek, 22 stycznia – godz. 18.00
“M poszukuje K”
Tytuł oryginalny: H recherche H, 2015, film animowany, 2015, reż. Marina Moshkova, 11 min 56 sek.

“Zamki z piasku”
Tytuł oryginalny: Les châteaux de sable, komedia dramatyczna, 2013, reż. Olivier Jahan, 102 min

Środa, 27 stycznia – godz. 18.00
“Niedzielny obiad”
Tytuł oryginalny: Le Repas dominical, film animowany, 2015, reż. Céline Devaux, 13 min 47 sek.

“Miłość po francusku”
Tytuł oryginalny: 20 ans d’écart, komedia romantyczna, 2014, reż. David Moreau, 92 min

Czwartek, 28 stycznia – godz. 18.00
“Seryjny zabójca nr 1”
Tytuł oryginalny : L’Affaire SK1, film kryminalny, 2013,reż. Frédéric Tellier, 120 min

Piątek, 29 stycznia – godz. 18.00
“Ostatnie drzwi od południa”
Tytuł oryginalny: Dernière porte au sud, film animowany, 2015, reż. Sacha Feiner, 14 min 30 sek.

“Randka w ciemno”
Tytuł oryginalny: Un peu, beaucoup, aveuglément, komedia romantyczna, 2014, reż. Clovis Cornillac, 90 min